Zagrożenia spowodowane aktywnością. Na co uważać?

Obawiasz się, że coś ci się stanie podczas ćwiczeń? Z pewnością znasz przypadki ludzi, którzy zasłabli podczas ćwiczeń lub nadwyrężyli mięśnie. Prawda jest jednak taka, że ryzyko poważnych kontuzji wskutek aktywności ma niski poziom. Bardzo niebezpieczny w skutkach jest natomiast brak ruchu.

Z wysiłkiem fizycznym wiążą się dwa rodzaje zagrożeń:

 


 1. Ryzyko wystąpienia zawału serca podczas ćwiczeń.

 2. Ryzyko urazów kości, ścięgien, więzadeł albo mięśni.


 3.  


Prawdopodobieństwo zawału serca wskutek ćwiczeń jest bardzo niewielkie, natomiast aktywność fizyczna sprzyja poprawie wydolności serca. Dla bezpieczeństwa należy jednak obserwować reakcje swojego ciała. Warto wiedzieć, że przyspieszony puls, chwilowe nierówne bicie serca, głębokie albo szybkie oddychanie, a także pocenie - to normalne objawy aktywności fizycznej.

Na jakie objawy należy natomiast zwrócić uwagę:

 

 


 • Ból dławicowy w klatce piersiowej;

 • Ból w klatce piersiowej, ramieniu, szyi albo szczęce;

 • Zaburzenia rytmu serca;

 • Trudności w oddychaniu;

 • Oddychanie ze świstem, niemożność złapania oddechu;

 • Zawroty głowy, mdłości;

 • Znaczne zmęczenie;

 • Drętwienie;

 • Jakiekolwiek bóle.


 •  


Jeśli podczas ćwiczeń zauważysz któryś z powyższych objawów, szczególnie gdy ustają one po zrobieniu przerwy, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli dolegliwości się nasilają i nie ustępują, natychmiast zadzwoń po pomoc. Wiele osób sądzi, że te dolegliwości są związane z niestrawnością i je ignoruje. Problem nie musi być poważny, ale należy być przezornym. Gdy jest to faktycznie zawał serca, liczy się każda minuta.

W przypadku mniejszych bóli i urazów - trzeba się pogodzić z tym, że są one czymś normalnym, zwłaszcza na początku, gdy mięśnie nie są przyzwyczajone do regularnej aktywności. Bóle są tymczasowe i mijają. Żeby się przed nimi uchronić, należy stopniować zwiększanie obciążeń. Ruch nie musi być forsowny, aby przyniósł korzyści. Ważne jest to, żeby nie rezygnować przez samo uczucie dyskomfortu. Z czasem ono zniknie, za to przyjdą efekty w postaci lepszej formy, zdrowia i sprawności w wykonywaniu innych codziennych czynności.

 

Niniejszy artykuł powstał z wykorzystaniem materiałów z poradnika "Sprawność i zdrowie po pięćdziesiątce" (Wydawnictwo Buk Rower). Portal CafeSenior objął patronat medialny nad tą praktyczną publikacją. Więcej informacji o tym, co można znaleźć w tej książce, znajdziecie Państwo TUTAJ.

 

Więcej z kategorii Profilaktyka
Jakie choroby zagrażają seniorom?
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?
Ciśnieniomierz - jaki aparat do mierzenia ciśnienia kupić do domu
Powiązane artykuły
7 sposobów na własne zęby na dłużej
Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów
Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy - w czym jest lepszy od naramiennego?