Zaangażuj się społecznie. Dla zdrowszego mózgu!

Jak udowodnili naukowcy z Bloomberg School of Public Health, wolontariat i praca dla innych pozwala osobom starszym na dłuższe zachowanie sprawności umysłowej.

Emeryci z Baltimore wzięli udział w programie, w którym pomagali dzieciom mającym problemy z nauką: tłumaczyli im zadania, pomagali w nauce czytania, wspierali biblioteki. Naukowcy, którzy przyglądali się tej grupie seniorów, po 2 latach obserwacji zauważyli, że w porównaniu z grupą kontrolną osoby zaangażowane w pracę na rzecz dzieci były w zdecydowanie lepszej kondycji umysłowej. Objętość ich mózgu nie tylko się nie zmniejszała, ale w niektórych przypadkach wręcz powiększała! Seniorzy pomagający dzieciom w nauce lepiej tez wypadali na testach pamięciowych, co może wskazywać na ich mniejszą podatność na zachorowanie na chorobę Alzheimera.

Pomagając innym, można pomóc sobie – te badania to tylko kolejny dowód na tę starą prawdę. Zaangażowanie społeczne – bez względu na dziedzinę – wymaga od osób starszych wielu zróżnicowanych aktywności: od wstania rano z łóżka, przemieszczania się po mieście, wchodzenia po schodach po zastanowienie się nad rozwiązaniem zadania matematycznego dla 9-latka, kontakty towarzyskie, rozwiązywanie drobnych problemów itd. Nie mielibyśmy na to szansy, zostając we własnych czterech ścianach.
Więcej z kategorii Opieka
Program Senior plus - domy i kluby dla seniorów
Grupa wsparcia - dla osób samotnych i w depresji
Dom opieki (seniora) - rodzaje, koszty pobytu
Powiązane artykuły
Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą - jak uzyskać, komu przysługuje?
Dom dziennego pobytu – dla osób starszych. Jak otworzyć?
ABC opieki nad osobą starszą
Pies senior – jak o niego dbać?
Opieka nad osobami starszymi - porady, prawo