Zaangażuj się społecznie. Dla zdrowszego mózgu!

Jak udowodnili naukowcy z Bloomberg School of Public Health, wolontariat i praca dla innych pozwala osobom starszym na dłuższe zachowanie sprawności umysłowej.

Emeryci z Baltimore wzięli udział w programie, w którym pomagali dzieciom mającym problemy z nauką: tłumaczyli im zadania, pomagali w nauce czytania, wspierali biblioteki. Naukowcy, którzy przyglądali się tej grupie seniorów, po 2 latach obserwacji zauważyli, że w porównaniu z grupą kontrolną osoby zaangażowane w pracę na rzecz dzieci były w zdecydowanie lepszej kondycji umysłowej. Objętość ich mózgu nie tylko się nie zmniejszała, ale w niektórych przypadkach wręcz powiększała! Seniorzy pomagający dzieciom w nauce lepiej tez wypadali na testach pamięciowych, co może wskazywać na ich mniejszą podatność na zachorowanie na chorobę Alzheimera.

Pomagając innym, można pomóc sobie – te badania to tylko kolejny dowód na tę starą prawdę. Zaangażowanie społeczne – bez względu na dziedzinę – wymaga od osób starszych wielu zróżnicowanych aktywności: od wstania rano z łóżka, przemieszczania się po mieście, wchodzenia po schodach po zastanowienie się nad rozwiązaniem zadania matematycznego dla 9-latka, kontakty towarzyskie, rozwiązywanie drobnych problemów itd. Nie mielibyśmy na to szansy, zostając we własnych czterech ścianach.
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące
Lekarz szczepi kobietę
Przeczytaj artykuł
Dieta dobra na pamięć. Co uwzględnić w menu?
Produkty wspomagające pamięć i dobrze wpływające na mózg
Przeczytaj artykuł
Mózg rodzi nowe neurony nawet po 70-tce!
starszy mężczyzna w okularach zastanawia się i podpiera ręką twarz
Powiązane artykuły
Program Senior plus - domy i kluby dla seniorów
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Porażenie nerwu twarzowego - leczenie, przyczyny i objawy
Dom dziennego pobytu – dla osób starszych. Jak otworzyć?