Zaangażuj się społecznie. Dla zdrowszego mózgu!

ak udowodnili naukowcy z Bloomberg School of Public Health, wolontariat i praca dla innych pozwala osobom starszym na dłuższe zachowanie sprawności umysłowej.

Emeryci z Baltimore wzięli udział w programie, w którym pomagali dzieciom mającym problemy z nauką: tłumaczyli im zadania, pomagali w nauce czytania, wspierali biblioteki. Naukowcy, którzy przyglądali się tej grupie seniorów, po 2 latach obserwacji zauważyli, że w porównaniu z grupą kontrolną osoby zaangażowane w pracę na rzecz dzieci były w zdecydowanie lepszej kondycji umysłowej. Objętość ich mózgu nie tylko się nie zmniejszała, ale w niektórych przypadkach wręcz powiększała! Seniorzy pomagający dzieciom w nauce lepiej tez wypadali na testach pamięciowych, co może wskazywać na ich mniejszą podatność na zachorowanie na chorobę Alzheimera.

Pomagając innym, można pomóc sobie – te badania to tylko kolejny dowód na tę starą prawdę. Zaangażowanie społeczne – bez względu na dziedzinę – wymaga od osób starszych wielu zróżnicowanych aktywności: od wstania rano z łóżka, przemieszczania się po mieście, wchodzenia po schodach po zastanowienie się nad rozwiązaniem zadania matematycznego dla 9-latka, kontakty towarzyskie, rozwiązywanie drobnych problemów itd. Nie mielibyśmy na to szansy, zostając we własnych czterech ścianach.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!