Wiosna - ach to ty! Czyli gdzie i jak ćwiczyć?

Spis treści

Wiosną budzą się do życia „sportowe niedźwiedzie”, Ty też zapewne coraz częściej obserwujesz fizyczne ożywienie… Dzień staje się coraz dłuższy, temperatura wyższa, a słońce cieplejsze. Wykorzystaj więc sprzyjające warunki, to nic nie kosztuje.

 

Dlaczego warto zwiększyć aktywność fizyczną?


Wszyscy zgadzają się z opinią, że regularna (min. 3 razy w tygodniu) aktywność fizyczna poprawia kondycję i stan zdrowia. Ćwicząc przyspieszamy metabolizm, a co za tym idzie zmniejszamy ryzyko gromadzenia się w naszym organizmie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, zapobiegając jednocześnie zmniejszeniu masy mięśniowej. Poprawia się wydolność naszego organizmu, zwiększa pojemność minutowa płuc i polepsza wydolność krążenia. Ponadto żyjąc aktywnie obniżamy ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu, co zapobiega występowaniu licznych chorób, takich jak miażdżyca, zawał, udar mózgu czy osteoporoza. Nie można także zapomnieć o potężnej dawce endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, które wydzielają się podczas aktywności fizycznej.

Jednym słowem aktywność fizyczna jest receptą na zdrowie, urodę i dobre samopoczucie.

 

 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej?


Wybierając rodzaj aktywności fizycznej, zastanów się jaka jej forma będzie dla Ciebie przyjemnością. Zwiększy to szanse na wdrożenie jej w codzienne życie. Staraj się wykonywać różnorodne ćwiczenia, by uniknąć nudy. Jeśli nie potrafisz zmobilizować się sam, poszukaj towarzystwa, np. zabierz na spacer członka rodziny, na przejażdżkę rowerową przyjaciela, wyjdź na rolki z dzieckiem.

Nie szukaj wymówek, argumentując brak aktywności brakiem czasu, zamiast jechać do pracy samochodem, wybierz środki komunikacji miejskiej i wysiądź przystanek wcześniej, docierając do celu pieszo. Pamiętaj, że zmęczenie także nie jest dobrym usprawiedliwieniem, gdyż to właśnie aktywność fizyczna najlepiej przeciwdziała jego objawom.

 

 

O czym pamiętać rozpoczynając aktywność w wieku 60 +?


Pamiętaj, że „skakanie na głęboką wodę” może skończyć się urazem w każdym wieku. Jeśli przez wiele lat aktywność fizyczna była Ci obca, zacznij od rozciągania lub kilkunastominutowych spacerów, z czasem stopniowo zwiększając czas oraz ich intensywność. Jeśli początkowo wysiłek wywołuje dyskomfort, ból, który po 1-2 dniach ustaje, to nie ma powodów do paniki, gdyż jest to całkowicie normalne. Natomiast jeśli dyskomfort ten przeradza się np. w długotrwały ból głowy, klatki piersiowej itd. to warto skonsultować się z rehabilitantem lub lekarzem. Pamiętaj także, że podczas wysiłku istotne jest zwiększone picie wody, gdyż Twój organizm jest narażony na odwodnienie.

 

 

Rodzaje aktywności fizycznej


Spacer jest idealną formą aktywności dla początkujących. Pomoże przyzwyczaić stawy i mięśnie do pracy, nie ryzykując wystąpieniem demotywującej kontuzji.

Warto spacerować z krokomierzem lub pulsometrem, które pozwolą kontrolować przebyty dystans, ilość spalonych kalorii oraz kontrolować puls, który u osób starszych ustala się na poziomie 70% maksymalnego tętna (HR max) (HRmax=220 - wiek).

Nordic walking jest ostatnio bardzo popularną odmianą spaceru, a w zasadzie marszu z udziałem kijków podobnych do tych wykorzystywanych przez narciarzy biegowych. Kijki te odciążają stawy, nadają stały rytm chodu oraz angażują górne partie ciała, co nie ma miejsca w tradycyjnym marszu. Nadaje się zatem dla każdego, w każdym wieku.

Basen. Pływanie jest w zasadzie nieinwazyjną formą aktywności fizycznej, podczas której znacząco poprawiamy pojemność płuc oraz pozbywamy się niechcianych kilogramów. Jeśli nie potrafisz pływać, to jeszcze nie wszystko stracone, możesz wybrać fitness w wodzie, tzw. aqua-aerobik, który zaangażuje do pracy wszystkie mięśnie, odciążając stawy i kręgosłup. Dodatkowo aktywność w wodzie nie pozbawia cennych związków mineralnych, które tracimy z potem podczas innych ćwiczeń.

Fitness są doskonałą alternatywą dla osób, którym brakuje mobilizacji, nie mają pomysłu na ćwiczenia oraz nie są pewne czy wykonują je prawidłowo. Słowo to oznacza regularne uprawianie aktywności fizycznej w celu utrzymania dobrej kondycji fizycznej oraz zdrowotnej.

 

 

F – flexibility – elastyczność
I – independence – niezależność
T – taste of life – smak życia
N – naturality – naturalność
E – energy – energia
S – strenght – siła
S – stop aging strategy of life – sposób na opóźnienie procesów starzenia


Zajęcia fitness nie są tylko dla młodych. Można korzystać z zajęć relaksacyjnych, odprężających nasze ciało i umysł (np. pilates, stretching itd.). Coraz częściej w fitness kubach pojawiają się zajęcia na zdrowy kręgosłup dedykowane zwłaszcza osobom starszym.

 

 

Gdzie można ćwiczyć w grupie i nieodpłatnie?


Ze względu na coraz większą modę na aktywność fizyczną powstają liczne grupy, uprawiające regularną aktywność na świeżym powietrzu. Organizowane są grupy nordic walking, np. Nordic Walking na poznańskim Morasku czy Ursynowski Nordic Walking oraz nieodpłatne maratony. Aktualny kalendarz imprez sportowych z całego kraju można znaleźć na stronie www.festiwalbiegowy.pl.

Władze wielu miast także zauważają potrzebę wspierania mieszkańców w dążeniu do wdrażania aktywności w codziennym życiu. Powstają siłownie na świeżym powietrzu, Warszawa posiada ich już kilkadziesiąt, ale powstają one także w mniejszych miastach, m.in. w Łodzi, Żorach, Lublinie, Opolu, Poznaniu i wielu innych.

W zwiększanie motywacji nowych sportowców angażują się również media, np. Radiowa Trójka, która to prowadzi akcję Biegam, bo lubię. Można zagłosować na utwór, który będzie umilał bieganie. Rozejrzyj się czy w Twoim mieście nie powstał tzw. Klub Seniora, który organizuje grupowe zajęcia dla emerytów.

Nie szukaj wymówek, możliwości jest wiele. Bądź świadomy i aktywny!

 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Sport
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
10 najprzystojniejszych trenerów MŚ 2018 po 50-tce
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy