Seniorze, poświęc 2 minuty na ruch!

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie internetowym "Clinical Journal of the American Society of Nephrology" wskazują, że wystarczą 2 minuty aktywnego ruchu w ciągu godziny, by zmininalizować ryzyko chorób wynikających z siedzącego trybu życia.Badania naukowców pokazują, że długotrwałe siedzenie w ciągu dnia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca czy choroby serca, które prowadzą do przedwczesnej śmierci. Polecają zatem, by nie ograniczać aktywności fizycznej do minimum. Według nich należy poświęcać 2 minuty w ciągu godziny, by poczuć się lepiej.

Minimalna dawka aktywności wystarczy, by przynieść korzyści dla zdrowia. Ten niewielki odcinek czasu można więc poświęcić na krótki spacer lub intensywne ćwiczenia fizyczne - skłony, przysiady, rozciąganie.

Badania przeprowadzone na ponad 3 tysiącach osób pokazały, że nawet minimalna aktywność fizyczna w ciągu dnia wystarczy, by zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 33%. Dodatkowe ćwiczenia przyniosły grupie badanych osób wiele korzyści - czuły się znacznie lepiej i nie odczuwały negatywnych skutków długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, takich jak bóle pleców, nóg czy ramion.

Naukowcy polecają zatem, by w ciągu godziny poświęcać 2 minuty, a w tygodniu nie mniej, niż 2,5 godziny na aktywność fizyczną. Przyniesie to ze sobą korzyści dla zdrowia, zmniejszając ryzyko schorzeń kości, serca oraz stawów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!