Dlaczego seniorzy nie piją wody?
Istotny jest problem odczuwania pragnienia. Nawet osoby w pełni zdrowia pragnienie odczuwają z opóźnieniem, gdy już nawodnienie organizmu wyraźnie spada. U osób starszych to zjawisko jest jeszcze dalej idące.
Co więcej, wielu seniorów pije inne napoje, np. kawę czy herbatę. Nie zapewniają one jednak takiego nawodnienia organizmu jak czysta woda.
Jakie mogą być skutki odwodnienia organizmu?
Odwodnienie organizmu skutkuje osłabieniem, obniżeniem koncentracji, a w końcu pogorszeniem stanu zdrowia. Wiele chorób i dolegliwości jest bezpośrednio związanych z niedostatkami wody. Wśród nich są m.in. kamica moczowa, nerkowa, zaparcia, niewydolność krążenia czy zakażenia dróg moczowych.
Niezwykle istotne jest więc, aby regularnie pić wodę, po kilka łyków, najlepiej bez dodatków. Zdaniem specjalistów, w ciągu dnia w sumie powinno się wypić co najmniej 5 szklanek wody. Najlepiej mieć zaś ją cały czas przy sobie i po trochu popijać. O ile teraz, gdy temperatury powietrza są umiarkowane, nie jest to jeszcze ogromny problem, to gdy nadejdą upały, picie wody będzie bardzo ważne. A wtedy i 5 szklanek nie wystarczy!