Senior na końcu świata – Australia

Australia znajduje się w ścisłej czołówce miejsc, w których żyje się najlepiej. Seniorzy pozostają tu długo aktywni, są doceniani za efektywność i dobrą organizację. Znajdują też czas na rozwój pasji, naukę i podróże. Jak jeszcze wygląda ich życie?
Spis treści

Chciałoby się rzecz, że Australia to rzeczywiście koniec świata. Jak żyje się seniorom w Australii, tym najmniejszym kontynencie świata, który zdaje się tak odległy?

Na niezwykły charakter Australii składa się wielokulturowe społeczeństwo, wysoki rozwój gospodarczy oraz niespotykane środowisko naturalne. To kolejne państwo, w którym seniorom żyje się najlepiej, dzięki wysokiemu standardowi życia.

Wysoki standard życia

Według wskaźnika społecznego Australia znajduje się na drugim miejscu spośród państw, w których żyje się najlepiej. W skład wskaźnika wchodzą takie kryteria jak: wysoka jakość życia, opieka zdrowotna, poziom kształcenia, długość życia, świadczenia emerytalne, wolność osobista. Seniorzy żyją stosunkowo długo – średnia długość życia wynosi 81 lat. Australia jest jednak kolejnym, starzejącym się krajem. Liczba emerytów przewyższa liczbę osób młodych.

Jak wyglądają emerytury i świadczenia?

O emeryturę pracownika dba przede wszystkim pracodawca, który wpłaca obowiązkową kwotę na rzecz emerytury pracownika. Wynosi około 9% od każdego zarobionego dolara. Pieniądze te można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. To tak zwany pierwszy filar.

Drugi filar obejmuje składki zbierane samodzielnie. Odkłada się je na specjalne, nisko oprocentowane konto emerytalne.

Trzecią możliwością jest emerytura uzyskiwana dzięki państwu. Na przykładzie kobiet widać, że wiek emerytalny zależny jest od roku urodzenia i przepracowanych w związku z tym lat. W przypadku kobiet urodzonych przed 1935 rokiem emerytura przysługuje w wielu 60 lat. Jeśli natomiast urodziły się po 1949 roku, granica wieku emerytalnego sięga 65 roku życia. Ustalenia te są bardzo precyzyjne. W przypadku mężczyzn wiek emerytalny jest stały i wynosi 65 lat.

Specyfika świadczeń wynika z metody stosowanej przez władze australijskie. Wiek emerytalny jest podnoszony stopniowo i bardzo powoli. Powodem zwiększenia wieku emerytalnego z 60 do 65 lat jest przede wszystkim wzrost średniej długości życia osób starszych.

Świadczenia zdrowotne w Australii

Każdy obywatel ubezpiecza się w tak zwanym Medicare, wpłacając co roku określoną składkę. Jednak z racji rosnącej liczby seniorów w Australii zaleca się wykupywanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dość sporym problemem jest fakt, że o ubezpieczeniu myśli się zbyt późno, dopiero na emeryturze, a nie w wieku 30-40 lat.

Ubożsi obywatele otrzymują specjalną Health Care Card, natomiast starsi Kartę Rencisty. Dzięki niej można otrzymać bezpłatną pomoc medyczną. Wiąże się to niestety z dość długim oczekiwaniem na spotkanie ze specjalistą. Jednak w poważnych przypadkach pomoc udzielana jest natychmiast. Koszty leczenia pokrywane są wówczas przez Medicare.

australia

Seniorzy wydajniejsi od młodych!

Australijscy seniorzy okazują się, według najnowszych badań, znacznie wydajniejsi niż młodsi pracownicy. To dzięki dobrej opiece zdrowotnej oraz wzrostowi długości życia. Najmniej efektywni okazywali się pracownicy poniżej 35. roku życia, z powodu nagromadzenia obowiązków domowych oraz zmęczenia.

Podobnie jak w Kanadzie, władze Australii wprowadzają politykę przeciwko dyskryminacji wiekowej. Celem tej ustawy jest zmiana sposobu myślenia wobec seniorów oraz zwrócenie uwagi na ich większą wydajność w pracy, lepszą organizację czasu, dbałość o zdrowie oraz samopoczucie. Ustawa ta wymaga jednak poprawy, ponieważ seniorzy wciąż bywają dyskryminowani z powodu swojego wieku.

Życie seniorów

Badania społeczne wykazują, że australijscy seniorzy bardzo cenią sobie swoją niezależność. Długo starają się być samodzielni. Nie zastanawiają się zupełnie nad tym, kto mógłby przejąć nad nimi opiekę w przyszłości. Wobec tego na miejsce swojego zamieszkania wybierają miejsca rodzinne, a nie domy opieki.

Okazuje się, że najszczęśliwszymi mieszkańcami Australii są… seniorki. Kobiety po 50. roku życia to – według badań – ta grupa Australijczyków, która ma mnóstwo wolnego czasu na rozwijanie swoich pasji. Seniorki mało narzekają, doceniają uroki spokojnego życia, uprawiają sport i cieszą się świetnym zdrowiem. Na priorytety składają się nauka i kariera, a następnie podróże oraz hobby. Powoduje to jednak, że Australijki częściej poddają się, często inwazyjnym, metodom na poprawianie swojego wyglądu.

Ciekawostką jest również to, że seniorzy w Australii przyjmują regularnie przepisywany przez lekarzy hormon wzrostu. Poprawia on kondycję mięśni, dodaje energii i odmładza organizm. Seniorzy wierzą, że dzięki temu pozostaną dłużej sprawni i zdrowi.

Czytaj też:

Pierwsze zdjęcie: Australia Day, autor: Phil Whitehouse, wikipedia.org, CC BY 2.0

Więcej z kategorii Ludzie
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
95-latek bije rekord świata w biegu na 200 metrów [FILM]
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?