Senior na końcu świata - Kanada

Ciekawi Was, jak żyje się seniorom w innych zakątkach świata? Tym razem wybierzmy się do Kanady – kraju z najlepszą reputacją na świecie. Dowiedzmy się, dlaczego!
Spis treści


Kanada jest jednym z najbogatszych i najspokojniejszych krajów na świecie. Przez wielu nazywana niemalże rajem na Ziemi, w którym dla każdego znajdzie się miejsce, Społeczeństwo kanadyjskie należy do zapracowanych, ale przy tym zadowolonych z życia. Co sprawia, że państwo to jest tak dobrze postrzegane, i jak żyje się jego mieszkańcom?


Przeczytaj też: Jak żyją seniorzy w Chinach?

Zarobki i świadczenia zdrowotne

Przekonują przede wszystkim bardzo dobre zarobki, które pozwalają na rozwijanie pasji i oszczędności, przy dość wysokich podatkach. Oprócz tego w Kanadzie obowiązują niskie świadczenia zdrowotne. Dostęp do leczenia jest nieskomplikowany i znacznie tańszy nawet dla osób nieubezpieczonych. Dlatego mieszkańcy, w tym seniorzy, nie przeznaczają swych oszczędności na prywatne leczenie. Państwo dba o to, by każdy obywatel otrzymał odpowiednią pomoc finansową.

kanada2

Emerytury w Kanadzie

Kanada jest krajem, który niemal wzorcowo kieruje systemem emerytalnym. Każdy, nawet niepracujący obywatel, otrzymuje odpowiednie świadczenia emerytalne. Seniorom gwarantuje się pewne minimum wypłaty, jaką otrzymują na emeryturze. Istnieje tak zwany trzeci filar OAS (Old Age Security) – to specjalna emerytura społeczna, która gwarantowana jest każdemu obywatelowi po 65. roku życia, finansowana z budżetu państwa.

Jak Kanada radzi sobie z wiekiem emerytalnym? W przeciwieństwie do polskich metod podnoszenia wieku emerytalnego w drodze sejmowego głosowania, w Kanadzie przekonuje się obywateli, by sami chcieli pracować jak najdłużej. I jak pokazują statystyki, udaje się to – 1/3 miejsc pracy zajmowana jest przez osoby, które mają powyżej 60 lat! Jak widać, seniorzy świetnie radzą sobie w pracy i wykonują zawód tak długo, jak pozwala im na to zdrowie oraz samopoczucie. Nie dziwi widok sześćdziesięcioletniego pracownika sklepu motoryzacyjnego czy starszej osoby prowadzącej własny biznes.

Zakaz dyskryminacji w pracy

Warto dodać, że prawo kanadyjskie zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek, a przymusowe pójście na emeryturę jest nielegalne. Pracodawcy są natomiast zobowiązany do zapewniania przyjaznych warunków pracy – żaden pracownik nie jest dyskryminowany z powodu swojego wieku czy pochodzenia. Dlatego seniorzy mogą pracować nawet po przekroczeniu wieku emerytalnego, który wynosi ok. 62 lata.

kanada3

Starzejące się społeczeństwo

Mimo to nie istnieje jednak recepta na wciąż starzejące się społeczeństwo. Dane wskazują, że z powodu niżu demograficznego gospodarka kanadyjska  nieznacznie zwolniła. Koniecznie w takim przypadku będą zmiany w prawie. Państwo zostanie zmuszone do oszczędności oraz wydłużenia czasu pracy obywateli. Jeśli tendencja ta nie zmieni się, wszelkie przywileje dla seniorów mogą ulec znacznym zmianom.

Wielokulturowość

Innym, znaczącym elementem charakteryzującym Kanadę jest polityka wielokulturowości, która - w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Francji czy USA - stworzyła dogodne warunki do życia zarówno dla imigrantów, jak i rodowitych Kanadyjczyków. Inaczej mówiąc, Kanada jest krajem przyjaźnie nastawionym na inność, a zróżnicowanie kulturowe działa na korzyść kraju.

Przemieszanie obyczajów powoduje, że jest otwartym dla wszystkich, a przy tym niezwykle ciekawy i wielobarwny. Dwa urzędowe języki – angielski i francuski – różnią się w zależności od regionu, pełne są bowiem tubylczych naleciałości. Kanadyjczycy cenią sobie dziedzictwo kulturowe Indian oraz Eskimosów, którzy dbają o swoje tradycje przy wsparciu państwa.

Bezpieczeństwo

Ciekawostką jest fakt, że Kanadyjczycy… nie zamykają swoich drzwi na klucz! Poczucie bezpieczeństwa pozwala na prowadzenie spokojnego trybu życia bez obaw o to, że ktoś wejdzie na teren posesji lub włamie się do domu. Dzieje się tak nie tylko w dużych miastach. Miasteczka położone z dala od centrum również słyną z tego, że są spokojne, a zamykanie drzwi na klucz okazuje się zbędne.

kanada4

Wszystko to – wysoki standard życia, przyjazne środowisko, gwarancja wysokich zarobków i emerytur, bezkonfliktowa wielokulturowość, poczucie bezpieczeństwa oraz pracowitość świadczą o tym, że Kanada jest jednym z najchętniej zamieszkiwanych krajów na świecie.

Więcej z kategorii Ludzie
Coraz więcej stulatków w Polsce
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!