Sanktuarium na Krzeptówkach. Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium na Krzeptówkach to miejsce, w którym w sposób szczególny czuć dziedzictwo Jana Pawła II. Ma ono rangę sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ale wielu wiernych przyjeżdżało tu i wciąż przyjeżdża przede wszystkim dziękować za ocalenie polskiego papieża od śmierci w wyniku zamachu w 1981 r.
Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem
Źródło:123RF
Spis treści

Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem związane jest z kultem Matki Boskiej Fatimskiej, jednak jego historia w szczególny sposób splata się z najbardziej dramatycznymi chwilami pontyfikatu Jana Pawła II. Najważniejszym obiektem wchodzącym dziś w skład ośrodka jest kościół stanowiący tak zwane votum, czyli dar w podzięce za wysłuchanie modlitw o uratowanie życia Jana Pawła II, postrzelonego w z rąk Ali Agcy, w październiku 1981 roku. Kula, która miała być śmiertelna, dosięgła papieża dokładnie w godzinie tak zwanych objawień Fatimskich. Sam Jan Paweł II był przekonany, że to Matka Boska swoją interwencją w cudowny sposób z zmieniła trajektorię pocisku, pozwalając ujść z zamachu z życiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w słowach tak zwanej trzeciej tajemnicy fatimskiej z 2017 roku dopatrywano się między innymi przepowiedni zamachu na papieża. 

Historia sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

Historia sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej liczy kilkadziesiąt lat. Kaplicę, stanowiącą zalążek późniejszego centrum fatimskiego, wybudowano w roku 1950. Od początku opiekę na nią, jak i nad późniejszym sanktuarium w Zakopanem sprawowali księża pallotyni. Pierwszym obiektem kultu był obraz przedstawiający objawienie się Matki Bożej trojgu pasterzom z Fatimy. W 1961 roku do Zakopanego trafiła figurka Matki Boskiej Fatimskiej. Wkrótce po tym figurka wyruszyła na swego rodzaju objazd po kraju – rekolekcje, które prowadzone były w ogromnej liczbie parafii w całym kraju, i które trwały aż 27 lat. W 1987 roku, w 26. roku rekolekcji papież Jan Paweł II dokonał koronacji figurki Matki Boskiej Fatimskiej z Zakopanego. Wtedy też rozpoczęła się na Krzeptówkach budowa nowej świątyni. Moment ten poprzedzony był szczególnym duchowym, religijnym wznieceniem, do którego doszło w sanktuarium w Zakopanem. Właśnie to miejsce było jednym z tych, w których najintensywniej wierni modli się o powrót do zdrowia polskiego papieża. 

Co zobaczyć w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem?

Każdego roku sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej odwiedza około 300 tysięcy wiernych. Wielu z nich zwiedza ośrodek. Co można w nim zobaczyć? Przede wszystkim kościół, który był darem dziękczynnym za ocalenie życia papieża. Został on wybudowany w latach 1987-92 według projektu zakopiańskiego architekta Stanisława Tylki, w całości rękoma miejscowych górali. Na jego szczycie znajduje się dzwon ofiarowany przez Jana Pawła II, natomiast w fundamentach wmurowany jest różaniec Ojca Świętego. Oprócz samego kościoła, w sanktuarium mieszczą się jeszcze:

 • kaplica z początku lat pięćdziesiątych XX wieku, w której umieszczona została figurka Matki Boskiej Fatimskiej; 
 • park fatimski z ołtarzem papieskim. Na tym właśnie ołtarzu Jan Paweł II odprawił w 1997 roku Mszę Świętą pod wielką Krokwią z Zakopanem;
 • pomnik Jana Pawła II oraz jego sekretarza, kardynała Stanisława Dziwisza, również w parku fatimskim;
 • pomnik Jana Pawła II przed wejściem do kościoła;
 • kapliczka Jana Pawła II z 2005 roku, ufundowana po śmierci papieża.

Msze w sanktuarium w Zakopanem

Jeśli chodzi o msze w sanktuarium w Zakopanem, ich porządek jest następujący:

Msze Święte:

 • niedziele – godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00, 19.00;
 • dni powszednie – godz. 7.00, 19.00;
 • msza święta w intencji Ojca Świętego i Kościoła – godz. 12.00.

Nabożeństwa:

 • nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego – godz. 15.00;
 • różaniec – godz. 18.30;
 • apel Maryjny – godz. 21.00.

Uroczystości fatimskie:

 • czuwania fatimskie – 13. dzień każdego miesiąca od maja do października. Początek – godz.18.30;
 • niedziele fatimskie – pierwsza niedziela po 13. dniu każdego miesiąca; od maja do października. Początek – godz. 10.00;
 • procesja różańcowa. Pierwsze Soboty Miesiąca – przez cały rok – od godz. 18.30.

Sakrament pokuty:

 • dni powszednie – godz. 9.00 – 13.00, 15.00 – 18.00 oraz w czasie każdej mszy;
 • niedziele i święta – w czasie każdej mszy świętej.

Adoracja Najświętszego Sakramentu:

 • w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi, w dni powszednie – godz. 15.00 – 18.00.

Jak dojechać do sanktuarium fatimskiego na Krzeptówkach?

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej mieści się na Krzeptówkach pod numerem 14, to jest mniej więcej w połowie drogi, między centrum Zakopanego, a Kościeliskim. Podróżując samochodem od strony Zakopanego, wyjechać musimy z miasta ulicą Kościelską, czyli drogą wojewódzką nr 958. Tą samą drogą, tyle że od drugiej strony, dotrzemy do Sanktuarium jadąc autem od strony Czarnego Dunajca i Rabki. Droga 958 jest swego rodzaju obwodnicą Tatr. Jeśli przybywamy w te rejony z innych części kraju i podróżujemy przez Kraków, wygodniej i szybciej jest wybrać trasę przez Czarny Dunajec. Jest nieco dłuższa, niż ta, która prowadzi przez Zakopane, ale zdecydowanie mniej zatłoczona. Wjazd na drogę 958 znajduje się w Rabce-Chabówce.

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • Sanktuarium na Krzeptówkach, http://i-tatry.pl
 • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Zakopane – Krzeptówki, http://www.smbf.pl