Objawienia Jezusa w Polsce. Czy są uznane przez Kościół?

Objawienia, o których mówi się najczęściej, to zdecydowanie objawienia Maryjne. Co jakiś czas słyszy się jednak także o objawieniach Jezusa Chrystusa. Co wiemy o tych niesamowitych zdarzeniach? Kiedy doszło do najsłynniejszego objawienia Pana Jezusa w Polsce?
Światłość
Źródło:123RF
Spis treści

Objawienia Jezusa

Objawienia Pana Jezusa i Matki Bożej to kwestia, która uchodzi za kontrowersyjną, a dla niektórych jest wręcz niewiarygodna. Kościół od lat bierze doniesienia o kolejnych wizjach lupę i skrupulatnie je bada, by później niektóre z nich oficjalnie uznać. Jednym z wyjątkowych przypadków są objawienia Pana Jezusa, do których doszło w Polsce w XX wieku. Widząca wielokrotnie jego postać Siostra Faustyna została później beatyfikowana i kanonizowana. Objawienia, których doznawała kobieta to zdecydowanie najsłynniejsze objawienia Pana Jezusa w Polsce. Nie są to jednak jedyne objawienia jezusowe uznane przez Kościół. Na przestrzeni setek lat dochodziło do nich w różnych rejonach świata. Co o nich wiemy? Na czym polegała wyjątkowość wizji Siostry Faustyny i jak one przebiegały? Poniżej wyjaśniamy tajemnice tych niezwykłych zdarzeń.

Objawienia Jezusa w Polsce - postać św. Faustyny

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku we wsi Głogowiec jako córka pary rolników. Mając szesnaście lat przeprowadziła się do Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie podjęła pracę u Leokadii i Kazimierza Bryszewskich jako opiekunka ich syna i osoba prowadząca dom. Po roku postanowiła wstąpić do zakonu, jednak jej rodzice dwukrotnie stanowczo jej odmawiali. W końcu dziewczyna wyjechała do Łodzi, gdzie zamieszkała u ciotecznego brata swojego ojca. W 1924 roku, podczas zabawy tanecznej w jednym z łódzkich parków Helena doznała widzenia umęczonego Jezusa, który miał jej polecić, by wstąpiła do zakonu. Bez zgody rodziców dziewczyna udała się do Warszawy, by znaleźć zgromadzenie zakonne, które zechciałoby ją przyjąć. Po wielokrotnych odmowach, w końcu przełożona warszawskiego domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, matka Michaela Moraczewska, zgodziła się przyjąć Helenę do zakonu, pod warunkiem, że ta wpłaci posag. W dniu 30 kwietnia 1926 roku dziewczyna uczestniczyła w tzw. obłóczynach, podczas których włożyła czarno-biały habit i przyjęła imię Maria Faustyna.

Objawienie Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie

Już jako siostra zakonna, Faustyna zaczęła zapisywać swoje przeżycia, które w późniejszych latach zostały wydane jako „Dzienniczek”. Kobieta opisywała w nim przede wszystkim swoje liczne wizje, objawienia i związane z nimi stany mistyczne. Najsłynniejsze z nich dotyczyły namalowania osławionego obrazu Jezu Ufam Tobie, co do którego Pan Jezus miał przekazać Faustynie szczegółowe wskazówki. Objawienia Jezusa, których doznawała kobieta dotyczyły przede wszystkim roli Miłosierdzia Bożego w życiu duchowym człowieka oraz szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Mówi się, że Pan Jezus uczynił kobietę swoją sekretarką, a jej misją miało być przekazanie prawdy o jego miłości. Sława Faustyny sięga daleko poza granice Polski, o czym świadczy jej beatyfikacja 18 kwietnia 1993 roku przez papieża Jana Pawła II, a następnie kanonizacja w roku 2000. Obraz Jezusa Miłosiernego, który został namalowany ze wzoru widzianego przez Siostrę Faustynę znajduje się, podobnie jak jej grób, w Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach. Miejsce to każdego roku odwiedzają liczni pielgrzymi z całego świata.

Inne objawienia Jezusa uznane przez Kościół

Do objawień Pana Jezusa uznanych przez Kościół zalicza się m.in. to, które miało miejsce 27 grudnia 1673 roku w Paray-le-Monial we Francji. Tego dnia zakonnica Małgorzata Maria Alacoque ujrzała Jezusa podczas adoracji. Pozostawił on jej wówczas orędzie o swoim sercu "gorejącym miłością". Prosił ją także o nabożeństwo w pierwsze piątki miesiąca, oraz ustanowienie święta Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co ciekawe, bardzo zabiegali o to polscy biskupi. Święto zostało finalnie ustanowione przez papieża Klemensa XIII dekretem z 6 lutego 1765 roku. Tym samym potwierdzono prawdziwość objawień. W tym miejscu warto również wspomnieć o cudzie eucharystycznym, jakim jest cud 
w Lanciano. W VIII wieku w tym włoskim miasteczku doszło do przekształcenia Hostii w Ciało i wina w Krew Chrystusa. Hostia, która Ciałem się stała została umieszczona w monstrancji i ma dziś lekko brunatną barwę, natomiast Krew zakrzepła w pięć nierównych grudek ważących razem tyle samo, co każda osobno. Od 1713 roku relikwia jest przechowywana w monstrancji będącej dziełem neapolitańskich jubilerów. Krew znajduje się zaś w kielichu z kryształu górskiego. Warto wiedzieć, że w XIX wieku na zlecenie arcybiskupa Pacifico Perontoniego uniwersytet sieneński oraz niezależni naukowcy przeprowadzili badania, których powtórzenie zlecał także papież Jan Paweł II. Wykazały one, że ciało posiada strukturę tkanki mięśnia sercowego, a Krew jest prawdziwą krwią.

Współczesne objawienia Jezusa

Współcześnie raczej rzadko słyszy się o objawieniach Jezusa Chrystusa, a do wszelkich doniesień na ten temat Kościół podchodzi z rezerwą. Tak było chociażby w przypadku sytuacji, która wydarzyła się w leżącej przy granicy z Białorusią Sokółce. W 2008 r., podczas mszy w tamtejszym kościele na podłogę upadła hostia. Procedura w takiej sytuacji nakazuje umieszczenie jej w naczyniu wypełnionym wodą 
i czekanie aż się rozpuści. Po kilku dniach w naczyniu znaleziono czerwoną plamę, która przypominała krew. Próbkę oddano do laboratorium. Naukowcy stwierdzili fragment tkanki mięśnia sercowego, badania te jednak zakwestionowano, sugerując, że nie były dokładnie przeprowadzone, a czerwoną barwę hostii miała spowodować bakteria pałeczka krwawa. Mimo to hostię wystawiono na widok publiczny w relikwiarzu. Kościół nie uznał tych wydarzeń, jednak cały czas je bada.

Zobacz także:

Bibliografia

  • Walczyk A., „Wielka księga objawień i cudów Pana Jezusa w Polsce”, 2016, ISBN: 978-83-7864-317-3
  • Czaczkowska E., „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”, 2012, ISBN: 978-83-240-1894-9