Odmawianie różańca – na czym polega?
Po co odmawiamy różaniec? Różaniec jest niezwykle rozbudowaną modlitwą chrześcijańską, o szczególnym znaczeniu dla Kościoła katolickiego. Różaniec ma charakter medytacyjny. Polega na rozważaniu kolejnych tajemnic z życia Jezusa Chrystusa oraz Maryi oraz cyklicznym powtarzaniu Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała ojcu – wedle uporządkowanego, nienaruszalnego schematu. Aby nie zagubić się w wyliczeniach, wspomagamy się sznurem paciorków o określonym znaczeniu. Należy pamiętać, że odmówienie różańca zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, niekiedy nawet dłużej.
Jak odmawiać różaniec? Krok po kroku
Jak odmawiać różaniec? Wymaga to poznania jego schematu. Na początek wiedzieć należy, że różaniec podzielony jest na 4 części. Każda z nich zawiera 5 tajemnic. Jedna tajemnica to tak zwana „dziesiątka”.
- Tajemnice radosne:
- Tajemnice światła:
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie,
- Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie,
- Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia,
- Przemienienie Jezusa na górze Tabor,
- Ustanowienie Eucharystii;
- Tajemnice bolesne:
- Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu,
- Biczowanie Pana Jezusa,
- Cierniem ukoronowanie,
- Droga Krzyżowa Pana Jezusa,
- Śmierć Jezusa na krzyżu;
- Tajemnice chwalebne:
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa,
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa,
- Zesłanie Ducha Świętego,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny.
Jak odmawiać dziesiątkę różańca?
W sumie więc tajemnic jest 20. Odmawianie różańcamożliwe jest na trzy sposoby. Kościół katolicki dopuszcza rozważania i modlitwy w ramach:
- Jednej tajemnicy (dziesiątka),
- Jednej części (5 tajemnic),
- Całego różańca (20 tajemnic).
Zobaczmy teraz, jak odmawiać dziesiątkę różańca, czyli pojedynczą tajemnicę. Jest to schemat zamknięty, który powtarzać należy przy odmawianiu kolejnych tajemnic różańcowych.
Jak prawidłowo odmawiać różaniec?
Jak prawidłowo odmawiać różaniec? Modlitwę zaczynamy czyniąc znak krzyża. Następnie następuje nienaruszalna sekwencja, w skład której wchodzą:
- 1 x Skład Apostolski – Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego,
- 1 x Ojcze nasz,
- 3 x Zdrowaś Maryjo,
- 1 x Chwała Ojcu.
W dalszej kolejności przechodzimy do rozważań nad daną tajemnicą. Ta część może mieć charakter zindywidualizowany – na początek wymieniamy tajemnicę, którą czynimy przedmiotem rozważań. Następnie możemy odczytać stosowny, wybrany na tę okoliczność fragment Ewangelii lub modlić się własnymi słowami. Po rozważaniach następuje długa sekwencja modlitewna:
- 1 x Ojcze nasz,
- 10 x Zdrowaś Maryjo,
- 1 x Chwała Ojcu.
W jakie dni odmawia się różaniec?
Przedstawiony powyżej schemat składa się na jedną zaledwie dziesiątkę, czyli pojedynczą tajemnicę. Odmówienie jednej części różańca wymaga 5-krotnego powtórzenia owego schematu, natomiast całego różańca – 20-krotnego. W praktyce ostatni wariant, ze względu na czasochłonność, jest rzadko praktykowany. Przyjętym natomiast zwyczajem jest odmawianie jednej części różańca, czyli zestawu 5 tajemnic. Nie jest to narzucone na sztywno, lecz Kościół zaleca odmawianie konkretnych tajemnic w konkretne dni tygodnia. W jakie dni odmawia się różaniec?
- Poniedziałek – Tajemnice radosne
- Wtorek – Tajemnice Bolesne
- Środa – Tajemnice Chwalebne
- Czwartek – Tajemnice Światła
- Piątek – Tajemnice Bolesne
- Sobota – Tajemnice Radosne
- Niedziela – Tajemnice Chwalebne
Jak odmawiać różaniec za zmarłego?
Różaniec odmawiać można w różnych intencjach. W praktyce przyjęło się czynić to między innymi w intencji osób, które od nas odeszły. Jest to tradycja upowszechniona w Polsce od XIX wieku, w szczególności na obszarach wiejskich, gdzie od dziesięcioleci różaniec zmawia w przeddzień pogrzebu. W kaplicy albo w domu – jeśli do dnia pochówku ciało nie zostanie zabrane przez zakład pogrzebowy. W tego typu wydarzeniach uczestniczy rodzina, przyjaciele, w najmniejszych miejscowościach – często cała wieś. Jak odmawiać różaniec za zmarłego? Od „zwykłego różańca” różni się on obecnością jednej dodatkowej modlitwy – „Wieczny odpoczynek”. Jej słowa zmawiamy na sam koniec każdej „dziesiątki”, po „Chwała Ojcu”. Istotny jest też dobór tajemnic do rozważania – zazwyczaj modląc się za zmarłego wybieramy jedną, albo wszystkich pięć tajemnic bolesnych, odnoszących się do śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, albo chwalebnych, znajdujących odzwierciedlenie w tych fragmentach Ewangelii, które głoszą zmartwychwstanie Jezusa, jego wniebowstąpienie, a następnie wniebowzięcie jego matki – Maryi. Aczkolwiek dobór tajemnic nie jest narzucony, jeśli mamy inną wolę, możemy czynić rozważania na temat innych wydarzeń z życia Jezusa, kierując się na przykład dniami tygodnia.
Czytaj też:
- Ile kosztuje pogrzeb - miejsce na cmentarzu, ceremonia, trumna
- Wizyta duszpasterska - jaki ma przebieg i jak się do niej przygotować?
- Modlitwa za zmarłego męża - jak się modlić?
- Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?