Radość sposobem na zdrowsze serce!

Brytyjscy naukowcy potwierdzają to, co podejrzewaliśmy od dawna. Osoby zadowolone z życia mają serce w lepszej kondycji.

Satysfakcja z życia pomaga chronić serce. Ludzie, którzy są zadowoleni ze swojej rodziny, znajomych i pracy, mają o 13 procent niższe ryzyko rozwoju chorób serca. Potwierdzają to badania naukowe, przeprowadzone na grupie ponad 8 000 osób w wieku 50 lat. Okazało się, że spełnienie w codziennym życiu jest bardzo korzystne dla naszego układu krążenia.

Jakie były założenia badania? Pytania dotyczyły siedmiu obszarów codziennego życia: związków, rozrywki, jakości życia, pracy, rodziny, seksu i ogólnej satysfakcji. Każda z tych sfer została oceniona przez uczestników w siedmiostopniowej skali. Wyniki porównano z dokumentacją medyczną, w której zawarto informacje na temat ewentualnej choroby niedokrwiennej serca.

Co odkryli naukowcy o naszych sercach? Kobiety i mężczyźni, którzy deklarowali wysoki poziom zadowolenia z życia związany z pracą, rodziną, seksem i osobistymi okolicznościami, mają o 13% niższe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Co ciekawe, inne sfery życia nie miały dużego wpływu na zdrowie.

Źródło: European Heart Journal

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij