Psychozabawy: rozrywka czy źródło wiedzy o nas?

Spis treści
Popularne testy i psychozabawy mają nam pomóc w poszerzeniu wiedzy o nas samych. Czy można im ufać? Wiele zależy od tego, na jakiej podstawie przygotowany został test. W jaki sposób możemy je wykorzystać w odkrywaniu własnego potencjału?

Test z czasopisma: czy może być wiarygodny?


Może dostarczyć nam sporo ciekawej zabawy, a jego wyniki mogą skłonić nas do refleksji nad własnym życiem. Choć wiele testów umieszczanych w popularnej prasie powstaje w fachowy sposób, lepiej traktować je jako pouczającą zabawę. Dlaczego? Bo szerokie grono potencjalnych odbiorców utrudnia zadawanie tu pytań, które w przypadku danej osoby mogłyby mieć największe znaczenie. Często brak też tym testom ściśle sprecyzowanego celu. Mogą być one cenną wskazówką, jednak na ich wyniki zawsze lepiej spoglądać z przymrużeniem oka. Czy dotyczy to wszystkich psychotestów? Nie!

Gdzie szukać testów, które pomogą nam w kierowaniu swoim życiem?


Popularne psychozabawy mogą nas skłonić do poważnych przemyśleń i sprawić, że na swoje życie zaczniemy spoglądać z nieco innej perspektywy. Mają być jednak przede wszystkim zabawą. Kierowanie swoim życiem w oparciu o wyniki takich testów może się okazać poważnym błędem. Są jednak testy, które mogą pomagać w kierowaniu swoją zawodową przyszłością lub też w szukaniu takich zajęć, które mogą okazać się sposobem na spędzenie jesieni życia w fascynujący sposób. Na poznanie swoich prawdziwych talentów i ich rozsądne wykorzystanie nigdy nie jest przecież zbyt późno. Specjalistyczne testy mogą być równie ciekawą rozrywką, jak popularne psychozabawy, jednak ich profesjonalne opracowanie sprawia, że są one jednocześnie bezcennym źródłem wiedzy o nas samych.

Technika Gallupa w badaniach socjologicznych


Socjologia i psychologia to nauki, które pomagają nam w codziennym życiu m.in. dzięki testom. Sprawdzone techniki badawcze pozwalają zadawać pytania w taki sposób, by pomagać w konkretnych sytuacjach. Pytaniem, które pojawia się najczęściej, jest to o wrodzone talenty oraz o możliwość wykorzystywania ich w codziennym życiu. W ustalaniu odpowiedzi na ten temat pomaga technika Gallupa, dzięki której można ustalić, jakie talenty są dominującymi darami w przypadku danej osoby. Lista kilkudziesięciu talentów oraz informacje na temat możliwości ich zastosowania to podstawa testu, który dziś jest powszechnie wykorzystywany w wielu firmach. Dzięki nim można m.in. odkryć, kto jest urodzonym organizatorem, a kto sprawdzi się jako rozjemca w skłóconej grupie. Technika, którą opracował George Gallup, jest dziś stosowana m.in. przez doradców zawodowych związanych z Strengths Expert. Choć takie badania najczęściej są wykorzystywane przez osoby stojące u progu kariery zawodowej, seniorzy również mogą wiele osiągnąć dzięki ich przeprowadzeniu. Wiadomo przecież, że wiele talentów można wykorzystać w czasie kierowania organizacjami i związkami emerytów, wiele darów okazuje się niezbędnych w życiu rodzinnym. I ono jest wielkim wyzwaniem, o czym wiedzą wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie. Co więcej, dzięki wiedzy na temat takich testów, każdy senior może w porę dostrzec i rozwinąć te talenty, którymi obdarzone zostały jego wnuki.

Psychozabawy to ciekawe testy, które można potraktować jako zachętę do zastanowienia się nad własnym z życiem. Te, które powstają dzięki gruntownej wiedzy psychologicznej i socjologicznej, mogą się jednocześnie okazać cenną wskazówką dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu.
Więcej z kategorii Hobby
Joga na zdrowe stawy
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Rower. Sposób na uniknięcie korków i spowolnienie starzenia?
Powiązane artykuły
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Pisanki, malowanki
Autografomania: senior też może
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł