Poradnik śmieciowy - część 3

Do odpadów mokrych zaliczamy te, z których można zrobić kompost, czyli odpady z ogrodów i ulegające biodegradacji, oraz nieodzyskiwalne odpady zmieszane. 

W poprzedniej części mowa była o tym, że to, czego się nie da posegregować, lub - według ulotki - nigdzie nie wolno tego wrzucić, powinno wylądować w ogólnym pojemniku z odpadami zmieszanymi. W grupie tych nieoczywistych śmieci znajdują się również: tapety i worki po cemencie, lustra, okulary, ceramika, fajans, porcelana, arcoroc, styropian, kalki, brudny i tłusty papier, nieotwarte konserwy, koci żwirek i piasek z kuwety oraz zabrudzone trociny z klatek zwierząt domowych, zwierzęce odchody, ołówki, długopisy, resztki kosmetyków, zimny popiół, resztki skór i tkanin.

Biodegradowalne zielone powinny natomiast zapełnić pojemnik resztkami jedzenia, liśćmi, trawą, suchymi trocinami i korą drzew. Resztki jedzenia wymagają doprecyzowania: biodegradowalne jest to, co może trafić na kompost, czyli nieprzetworzone odpady świeże, np. obierki z warzyw, skórki od owoców – poza cytrusowymi. Cytrusy są pryskane chemikaliami powstrzymującymi ich rozkład. Do odpadów zielonych nie wlewamy też zup i nie wrzucamy resztek z obiadów – jedzenie przetworzone powinno trafić do zmieszanych odpadów komunalnych, ponieważ jest przetworzone, a jako takie stanowi siedlisko dla robaków. Resztki mięsa oraz kości nie nadają się do segregacji i jako niebiodegradowalne bezwzględnie lądują w pojemniku na odpady zmieszane. Nie wolno wyrzucać bioodpadów w woreczkach ani reklamówkach – miejsce biodegradowalnych woreczków jest w pojemniku na odpady zmieszane, można też ewentualnie wysypać odpady zielone do biopojemnika, a worek umieścić w pojemniku komunalnym obok.

Odpady niebezpieczne należy oddawać w wyznaczonych punktach odbioru (ich listy znajdziemy w urzędach gmin i w internecie). Przeterminowane i niewykorzystane leki są przyjmowane w aptekach. Zużyte baterie i akumulatorki można zwykle oddawać w tych samych sklepach, gdzie je kupiliśmy.

Małe elektrośmieci, czyli małe zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, można pozostawić w sklepach, kupując nowy sprzęt lub zawieźć do stosownego punktu. Duży sprzęt AGD można wystawić wraz z meblami podczas zbiórek odpadów wielkogabarytowych organizowanych, jak dotychczas, mniej więcej dwa razy w roku na terenie gminy lub miasta. Ponadto, gdy kupujemy np. nową lodówkę, sprzedający ma obowiązek bezpłatnie odebrać od nas zużytą.

Żarówki powinno się zbierać razem z małymi elektrośmieciami i oddawać je w wyznaczonych punktach jako zużyty sprzęt elektryczny.

Płyny chłodnicze i oleje silnikowe można oddawać na stacjach benzynowych oraz u mechaników. Opony bezpłatnie można też zostawić tam, gdzie kupujemy nowe, lub u wulkanizatora.

AGNIESZKA MOCARSKA
Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać