Poradnik śmieciowy - część 1

Od początku lipca Polska prawnie i systemowo wspiera recykling. Zmiany wynikają z konieczności osiągnięcia pewnego poziomu odzysku odpadów wymaganego przez Unię Europejską. 

Według nowej ustawy, tzw. śmieciowej, właścicielem odpadów z gospodarstw domowych jest gmina, która odpowiada za ich zbiórkę selektywną i przetwarzanie. Śmieci są odbierane przez firmę wywozową wyłonioną przez samorząd. Każda firma ma swoje regulacje, z tego też wynikają różnice w zasadach segregacji w poszczególnych gminach. Najważniejsze jest jednak to, że obowiązuje ona każdego z nas.

Skąd się biorą śmieci?

Przynosimy je do domu. Ich ilość zależy od nas, tylko częściowo od producentów. Rzeczy bywają nadmiernie opakowane, a dokopanie się do nich przypomina obieranie cebuli, np. maleńki słoiczek kremu jest w folii, kartoniku, w nim zaś znajdują się kolejne tekturki służące do ustabilizowania słoiczka, który bywa owinięty w następną folię. Bywa, że można wybrać zbliżony produkt, na który składa się tylko słoiczek z kremem. Podobnie z produktami żywnościowymi: można kupić chleb w worku lub bez worka. Zmniejszenie ilości powstających śmieci to najważniejszy element gospodarki odpadami – unikanie nadmiernych opakowań, jednorazówek i rzeczy złej jakości, które szybko trafiają do kosza.

Nowy system oparty jest na podziale na dwie główne frakcje odpadów:

suche i mokre.

Wszystkie suche poddają się recyklingowi. Należą do nich tworzywa sztuczne, aluminium i inne metale, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), papier, tekstylia i szkło. Do mokrych zaliczamy z kolei te, z których można zrobić kompost, czyli odpady z ogrodów i ulegające biodegradacji (resztki jedzenia), oraz odpady nieodzyskiwalne, tzw. zmieszane. Niektóre odpady suche bywają zbierane łącznie, ponieważ trafiają na jedną linię sortowniczą.

Pojemniki i worki do segregacji są podpisane i oznaczone, zawsze znajduje się na nich informacja, co można wrzucić, a czego pod żadnym pozorem nie wolno. Dobrze sprawdza się system stosowany nawet w niewielkiej kuchni w bloku, czyli dwa kosze: na odpady zmieszane oraz na suche, które podlegają recyklingowi (gdy drugi się zapełni, plastik, papier, metal i szkło można posegregować już przy kontenerze). Jeśli chodzi o odpady mokre – wystarczy miseczka kompostowa, do której będziemy wrzucać obierki, by wywieźć je na działkę lub wynieść do odpowiedniego pojemnika.

AGNIESZKA MOCARSKA

 
Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Magia świąt: przy wigilijnym stole
Przeczytaj artykuł
5 rzeczy, które chcesz wiedzieć w te Święta
Przeczytaj artykuł
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Powiązane artykuły
Wanna dla niepełnosprawnych i seniora - jaką wybrać?
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Uchwyty dla niepełnosprawnych - informacje o poręczach dla starszych
Ogródki działkowe na sprzedaż - jak kupić działkę?