Pomysł na weekend: Pieniny

Szukają Państwo pomysłu na  wakacyjny wyjazd za miasto? W tym tygodniu polecamy Pieniny! Góry te są znane z białych, wapiennych skałek, przeplatanych doliną Dunajca, na którym utworzono malownicze Jezioro Czorsztyńskie. Na jasnych skałach majestatycznie wznoszą się zamki w Niedzicy i w Czorsztynie. Odwiedź Pieniny i poczuj do nich „to coś”.Tratwą między górami

Spływ tratwą po Dunajcu to oryginalny sposób na poznawanie Pienin i na niezapomniane, zapierające dech w piersiach widoki. Spływ trwa około 2-3h, w zależności od stanu wody i od trasy, którą wybierzemy. Jeśli chcemy wybrać dłuższą trasę, to udajmy się do przystani flisackiej w Kątach, przysiółku Sromowiec Wyżnych. Nieco krótszą trasę proponują flisacy słowaccy, których tratwy odpływają z miejscowości Czerwony Klasztor po słowackiej stronie Dunajca. Na drugą stronę rzeki przedostaniemy się bez problemu drewnianym mostkiem. Dunajec jest rzeką graniczną na około 18 km. Nie bez przyczyny, gdyż na znacznym odcinku rzeka ta stanowi prawdziwą, trudną do pokonania granicę. Szczególnie widokowy jest tzw. przełom Dunajca, gdzie pełne uroku wapienne skały wyrastają wprost z koryta rzeki. Spływ Dunajcem jest wygodnym i bezpiecznym pomysłem na zwiedzanie Pienin, często wybierają się na niego rodziny z dziećmi i seniorzy.

Dwa zamki

Równie obowiązkowym punktem naszej wyprawy w Pieniny jest wizyta nad Jeziorem Czorsztyńskim, utworzonym dzięki tamie na Dunajcu. Na przeciwległych brzegach jeziora leżą ruiny 2 zamków: w Niedzicy i w Czorsztynie. Między zamkami kursuje statek wycieczkowy i gondole, z ich pokładu można podziwiać wyjątkowe widoki na góry i zamki z perspektywy tafli jeziora. Zamek w Niedzicy lepiej zachował się do naszych czasów, w części zamkowych komnat urządzono hotel, nieopodal znajduje się karczma. Przewodnicy zachęcają do zwiedzania w grupach zarówno zorganizowanych, jak i kompletowanych na miejscu. Z chęcią opowiadają o dworskich, zamkowych zwyczajach, sypią anegdotami i wprowadzają w świat pienińskich legend. Nieopodal zamku w Niedzicy znajduje się także tama na Dunajcu, po której warto się przespacerować ze względu na zapierające dech w piersiach widoki.

Po pienińskich szczytach, między wapiennymi skałkami

Piękna, dzika pienińska przyroda zyskała uznanie w sercach turystów już wiele lat temu. To właśnie w Pieninach utworzono pierwszy w Polsce park narodowy. Najwyższym szczytem Pienin jest góra o adekwatnej nazwie – Wysoka. Polecamy wejście na tę górę szlakiem prowadzącym przez wyjątkowo piękny i popularny wśród turystów wąwóz Homole, z niemal pionowymi, jasnymi ścianami skalnymi.

Równie popularny i znany z pięknych widoków jest najbardziej znany pieniński szczyt, Trzy Korony. Z Trzech Koron szlak prowadzi nas na Górę Zamkową, na której znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego. Miejscowe legendy podają, ze to właśnie tutaj w XIII wieku królowa Kinga znalazła schronienie przed najazdem Tatarów.

Pełne uroku skaliste góry, a pomiędzy nimi Dunajec, wijący się wstęgą w dolinie, mgła unosząca się nad wodą, spokojna tafla Jeziora Czorsztyńskiego i dwa zamki górujące na przeciwległych jego  brzegach – to tylko wybrane powody, dla których warto wybrać się w Pieniny.
Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr