Szukają Państwo pomysłu na kilkudniowy wyjazd za miasto? Rozpoczynamy w CafeSenior cykl, w którym będziemy polecać kierunki wakacyjnych, weekendowych podróży. Dziś polecamy Jurę Krakowsko-Częstochowską, urokliwą krainę zamków i białych skałek.
Szlakiem Orlich Gniazd
Jura znana jest z licznych średniowiecznych zamków, białych wapiennych skałek i Ojcowskiego Parku Narodowego. Szlak Orlich Gniazd jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Cała jego trasa ma długość blisko 170 km, ciągnie się od Krakowa po Częstochowę i usiana jest urokliwymi zamkami i warowniami. Znaczna ich część została wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w XVI wieku jako umocnienia ówczesnych granic. Nazwa „orle gniazda” wywodzi się z charakterystycznego umiejscowienia zamków i warowni na szczytach białych, wapiennych wzgórz. Niektóre zabudowania wznoszą się nawet na wysokość 30 metrów. Na szlaku znajdziemy takie perełki, jak zamek w Ogrodzieńcu, Ojcowie, Bobolicach, Pieskowej Skale czy w Smoleniu. Szlak można przemierzać na wiele sposobów. Nie tylko pieszo, ale także na rowerze lub… konno.
Wśród białych, wapiennych skałek
Białe wapienne skały i ostańce są prawdziwym znakiem rozpoznawczym krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wapienne skały, wypłukiwane od tysięcy lat przez deszcz i spływającą wodę, przybierają charakterystyczne kształty. Odporniejsze na działanie wody partie skał tworzą tzw. ostańce, czyli skalne formacje o ciekawych, oryginalnych kształtach. Jednym z najpopularniejszych ostańców jest Maczuga Herkulesa, usytuowana tuż przy zamku w Pieskowej Skale i Brama Krakowska w Ojcowie - w dolinie Prądnika.
Park narodowy i krajobrazowy
Wyjątkowa różnorodność krajobrazów na terenie Jury i unikalne w skali kraju wapienne formacje skalne zostały objęte ochroną poprzez utworzenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Park obejmuje doliny potoków o wdzięcznych nazwach - Prądnik i Sąspówka. W wapiennych wzgórzach znajduje się wiele jaskiń, niektóre z nich zostały specjalnie przystosowane do zwiedzania. Polecamy szczególnie wizytę w Jaskini Ciemnej i w Grocie Łokietka, której wejście znajduje się w szczytowej partii Góry Chełmowej. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Według legendy w jaskini tej ukrywał się przed czeskim wojskiem sam… Władysław Łokietek!
Warto również zobaczyć Pustynię Błedowską, która jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. Ma około 4 km szerokości, 10 km długości i znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. To właśnie na Pustyni Błędowskiej zostały nakręcone sceny w ekranizacji „Faraona”!
Mamy nadzieję, nasz nowy cykl zainspiruje Państwa do wyruszenia z domu na kilkudniową wycieczkę, lub nieco dłuższą wyprawę. Do odważnych świat należy!
Pomysł na weekend: Jura Krakowsko-Częstochowska
Data aktualizacji: 27 czerwca 2016