Polscy święci i błogosławieni kościoła katolickiego

Polscy święci: Jan Paweł II, Maksymilian Kolbe, Faustyna Kowalska, Jadwiga Andegaweńska i wielu innych. Łącznie około 30 postaci. Część świętych polskich została kanonizowana dopiero kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat po śmierci. Niektórzy jednak doświadczyli tej godności niemal natychmiast, jak sam Jan Paweł II.
Jan Paweł II
Źródło:123RF
Spis treści

Święci dla Kościoła katolickiego to ci, którzy po śmierci dostąpili przywileju obcowania z Bogiem w Niebie (aczkolwiek o tym, czy tak jest czy nie, decyduje nie Bóg, lecz papież - tu na ziemi, na mocy aktu kanonizacji). W praktyce są to najczęściej męczennicy za wiarę lub osoby o wyjątkowej pobożności lub wielkich zasługach dla Kościoła. Natomiast mianem błogosławionych określa się tych zmarłych, którzy za życia wykazali się wielkimi czynami w duchu nauk Kościoła, i których kult szerzony jest lokalnie (np. modlą się do nich wierni z danego kraju czy parafii). Błogosławieni czczeni są na mocy aktu beatyfikacji. Często jest tak, że beatyfikacja jest swego rodzaju preludium poprzedzającym kanonizację. 

Polscy święci i błogosławieni

Lista polskich świętych liczy około 30 pozycji (nie jest to liczba precyzyjna, w niektórych przypadkach trudno jest bowiem jednoznacznie orzec o przynależności narodowej, tudzież różnie interpretowany jest związek danej osoby z Polską), błogosławionych zaś – kilkaset imion i nazwisk. Tych drugich, z oczywistych względów wymieniać nie będziemy, jeśli zaś chodzi o świętych polskich, są wśród nich między innymi:

 • Św. Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II (żył w latach 1920-2005); 
 • Św. Maksymilian Kolbe, franciszkanin, męczennik z czasów II wojny światowej (1894-1941);
 • Św. Faustyna Kowalska, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej (1905 – 1938);
 • Św. Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski (1373 – 1399);
 • Św. Kinga, węgierska królewna, żona polskiego księcia Bolesława Wstydliwego (1234-1292);
 • Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz z dynastii Jagiellonów, syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka (1458-1484);
 • Św. Albert Chmielowski, znany jako Brat Albert, opiekun bezdomnych (1845 – 1916);
 • Andrzej Bobola, jezuita, męczennik (1591 – 1657);
 • Św. Świerad (Andrzej), pustelnik żyjący w Polsce i w Czechach (rok urodzenia nieznany, zmarł około roku 1030);
 • Św. Benedykt, męczennik, uczeń św. Świerada (zm. 1037 r.);
 • Św. Benigna z Wrocławia, mniszka, męczennica (zm. 1241 r.);
 • Św. Bruno z Kwertfurtu – męczennik, brał udział w chrystianizacji plemienia Polan (974 – 1009);
 • Św. Jacek Odrowąż, pierwszy polski Dominikanin (1183 – 1257);
 • Św. Jan Kanty, kapłan i teolog (1390 – 1473);
 • Św. Jan z Dukli, pustelnik, franciszkanin (1414 – 1484);
 • Św. Józef Biczewski – arcybiskup lwowski, rektor Uniwersytetu Lwowskiego (1860 – 1923);
 • Św. Józef Pelczar, biskup przemyski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (1842 – 1924);
 • Św. Just z Tęgoborzy, pustelnik, (zm. 1009 r.);
 • Św. Rafał Kalinowski, karmelita bosy, powstaniec styczniowy (1835 – 1907);
 • Św. Stanisław Kostka, jezuita, jeden z katolickich patronów Polski (1550 – 1568);
 • Św. Szymon z Lipnicy, zakonnik (1438 – 1482);
 • Św. Urszula Ledóchowska, założycielka Zgromadzanie Urszulanek Serca Jezusa Konającego (1865 – 1939);
 • Św. Stanisław ze Szczepanowa – biskup krakowski. Patron Polski (1030 – 1079);
 • Św. Wojciech Sławnikowic, czeski biskup, misjonarz chrystianizujący Polskę, męczennik. Patron Polski (956 – 997).

Polscy święci – Jan Paweł II

To ewenement na skalę światową. Jan Paweł II, jedyny polski papież w historii, został uznany błogosławionym zaledwie 9 lat po swojej śmierci, 1 maja 2011 roku, a jego proces beatyfikacyjny został rozpoczęty już miesiąc po pogrzebie – pominięto więc 5-letni okres oczekiwania zapisany w prawie kanonicznym. Beatyfikacja była możliwa dzięki uznaniu cudu uzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre Normand. Z kolei cudem, który stanowił podstawę uznania świętości Jana Pawła II było uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz, mającej nieuleczalnego, nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kościół uznał, że kobieta wyzdrowiała właśnie za sprawą Jana Pawła II, do którego wznosiła modlitwy o uzdrowienie. Kanonizacja była jeszcze szybsza, niż beatyfikacja, zakończyła się zaledwie po 3 latach, 27 kwietnia 2017 r. Oczywiście decyzje Stolicy Apostolskiej odnośnie polskiego świętego nie były podyktowane jedynie udziałem papieża w owych cudach, lecz stanowiły pokłosie całokształtu jego drogi kapłańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które przeszedł Kościół pod jego panowaniem, od 1978 roku począwszy. Były też wyrazem umiłowania Karola Wojtyły do świętości. Warto w tym miejscu nadmienić, że Jan Paweł II sam kanonizował kilkaset osób, więcej niż wszyscy zajmujący to stanowisko od XIV wieku. 

Święci polscy – Maksymilian Kolbe

To jeden z najtragiczniejszych świętych polskich, a przy tym postać niejednoznaczna. Pochodzący ze Zduńskiej Woli, z rodziny polsko-niemieckiej, franciszkanin, wydawca (miesięcznik Rycerz Niepokalanej). Męczennik czasów współczesnych. Będąc uwięzionym w Auschwitz, dobrowolnie oddał życie za innego więźnia, skazanego na śmierć za próbę ucieczki - Franciszka Gajowniczka (przeżył wojnę). Kolbe skonał w okrutnych męczarniach, w tak zwanej celi głodowej, w której przebywał do śmierci przez 15 dni. Kanonizowany przez Jana Pawła II, kolejnym polskim świętym został w roku 1982. Dziś oprócz bohaterskiej postawy w Auschwitz, ojcu Kolbe przypomina się również promowanie antysemickich poglądów w czasach II Rzeczpospolitej (z którym to zarzutem absolutnie nie zgadzają się piewcy jego postaci).

Święci z Polski – Faustyna Kowalska 

Zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej, zapamiętana została głównie jako mistyczka i głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Wedle słów jej samej, uznanych przez Kościół, w 1935 roku w wileńskim zakonie, w czasie widzenia, rozmawiać miała z Jezusem Chrystusem. Swoje widzenia Faustna zapisała w słynnym DzienniczkuSwego rodzaju pamiątką po tamtych wydarzeniach jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, rozbudowana modlitwa, której słowa podyktować miał Faustynie Jezus. W latach 50. XX wieku Kościół zakazał szerzenia kultu Faustyny oraz modlenia się w sposób jakoby nakazany jej przez Chrystusa. Swoiste embargo nie trwało jednak długo. Po kilku latach rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, a następnie kanonizacyjny. Decyzją Jana Pawła II, Faustyna Kowalska została kolejną polską świętą 30 kwietnia 2000 roku. 

Polscy święci Kościoła katolickiego – Jadwiga

Do polskich świętych Kościoła katolickiego należą też 3 postaci wywodzące się z rodzin królewskich, bądź też same na tronie polskim zasiadające.Najbardziej znaną z nich jest Jadwiga Andegaweńska, lepiej znana po prostu jako królowa Jadwiga. Pochodziła z węgierskiej dynastii Andegawenów, lecz była najpierw samodzielnym władcą, królem Polski, a później, po ślubie z Władysławem Jagiełłą i przejęciu przez niego korony – królową Polski. Jadwiga oddawała się surowemu umartwianiu, prowadziła też rozbudowaną na owe czasy działalność pomocową względem biednych i chorych. W jej przypadku wyniesienie do rangi świętej zajęło aż 598 lat. Jadwiga Andegaweńska została kanonizowana w 1997 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj także:

 

Bibliografia

 • Tomasz Wiścicki, Jan Paweł II – kanonizacja papieża, który kanonizował tysiące, Muzeum Historii Polski, http://muzhp.pl
 • Święta Faustyna Kowalska, dziewica, https://www.brewiarz.katolik.pl
 • Święty Maksymilian Maria Kolbe: Kapłan i męczennik, https://kosciol.wiara.pl