Jak poprawić wzrok - dobry wzrok, jak polepszyć wzrok?

Spis treści

Jak poprawić wzrok? Czy ćwiczenia na poprawę wzroku są skuteczne? Czy możliwe jest samoleczenie wzroku? Jak poprawić wzrok domowymi sposobami? Jak polepszyć wzrok stosując odpowiednią dietę? Jak dbać o dobry wzrok, nie robiąc nic? Dowiedz się już teraz.

Jak poprawić wzrok?


Większość lekarzy i naukowców jest przekonana, że wady wzroku nie cofają się. Można jednak zrobić wiele, aby zahamować lub przynajmniej spowolnić dalszy ich rozwój, pamiętając że w około 60-70 procentach przypadków źródłem problemu nie są czynniki biologiczne, lecz środowiskowe (przemęczenie oczu pracą przy komputerze, zła dieta itd.). Co więcej, jeśli odpowiednio wcześnie wprowadzimy działania profilaktyczne, często jesteśmy w stanie zadbać o dobry wzrok tak, by do wystąpienia wady w ogóle nie doszło.

Jak poprawić wzrok domowymi sposobami?


Po pierwsze – zapewniać oczom możliwie dużo odpoczynku, zwłaszcza od jednostajnej pracy na bliższych dystansach.
Po drugie – wykonywać ćwiczenia na poprawę wzroku.
Po trzecie – dbać o to, co jemy. Pamiętajmy, że nasze menu, podobnie jak tryb życia, ma ogromny wpływ na dobry wzrok.

Ćwiczenia na poprawę wzroku – samoleczenie wzroku

Ćwiczenia na poprawę wzroku są jednym z głównych elementów metody dr Williama Batesa, który prawie 100 lat temu ukuł tezę, jakoby za wady wzroku odpowiadało osłabienie mięśni gałki ocznej, prowadzące do deformacji jej kształtu. Dr Bates wierzył w samoleczenie wzroku za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Przekonywał też, że naszym oczom szkodzą okulary. Korekcja wad - jego zdaniem – prowadzić ma jedynie do ich pogłębiania. Twierdzenia te są, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne, niemniej do dziś mają wielu zwolenników. Niezależnie jednak od oceny całej teorii dr Batesa, ćwiczenia na poprawę wzroku mogą być istotnym elementem profilaktyki, której celem jest niedopuszczenie do rozwoju wad takich jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność.

Ćwiczenia na poprawę wzroku - jak poprawić sobie wzrok?


Najprostsze ćwiczenie na poprawę wzroku to mruganie. Pozwala ono w odpowiedni sposób nawilżyć siatkówkę i rogówkę. Pamiętajmy, że skupiając wzrok np. na ekranie komputera, zmniejszamy częstotliwość mrugania, wskutek czego zaburzony zostaje naturalny proces nawilżania oka przez film łzowy.
Przydatne są też takie ćwiczenia na poprawę wzroku, jak przenoszenie wzroku z bliży w dal. Popatrzmy przez chwile swoje dłonie, przysunąwszy je uprzednio na odległość około 30 centymetrów od twarzy. Następnie odsuńmy ręce tak daleko, jak jesteśmy w stanie, starając się równie szybko przenieść wzrok na dalej położony punkt. Na koniec zerknijmy w dal. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.
Wśród innych ćwiczeń na poprawę wzroku wymienić też można m.in. kręcenie ósemek oczami, czyli wodzenie wzrokiem w różnych kierunkach. Przydatne jest też naprzemienne zerkanie maksymalnie mocno w lewo, prawo, w górę, w dół.
Jeśli już poćwiczyliśmy, wyobraźmy sobie teraz, że o dobry wzrok można też zadbać… nie robiąc dosłownie nic.

Czytaj też: Jak rozpoznać i leczyć jaskrę

Jak poprawić wzrok? Ważny jest odpoczynek

Jak poprawić wzrok, nie robiąc prawie nic? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Czasem wystarczy tylko dać oczom odpocząć. Oczy, tak jak wszystkie inne organy naszego ciała, narażone są na przeciążenia. Wykonując przez wiele godzin jednostajne czynności w istotny sposób osłabiamy mięśnie gałki ocznej. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy skupiamy w pracy wzrok na ekranie komputera. Skutkować to może rozwojem krótkowzroczności czy problemów z akomodacją oka. Aby zminimalizować ryzyko, dajmy oczom odpocząć. Jak poprawić wzrok? Choćby odchodząc od komputera przynajmniej raz na godzinę. W czasie zaś pisania, nie wpatrujmy się nieustannie w monitor. Zamiast tego starajmy się w miarę możliwości przerzucać wzrok na klawiaturę, na inne elementy wyposażenia biurka, a także na osoby i obiekty znajdujące się dalej. Te same zalecenia dotyczą innych aktywności, na przykład kierując samochodem róbmy dłuższe przerwy przynajmniej raz na dwie godziny.
Czytaj też: 5 sposobów na relaks blisko natury

Dobry wzrok – co jeść na poprawę wzroku?

Na poprawę kondycji naszych oczu w istotny sposób wpływają też witaminy i minerały. Dużą część tego typu składników dostarczamy do organizmu w pożywieniu. A zatem – co jeść na poprawę wzroku?
Jedną z najważniejszych witamin dla naszych oczu jest witamina A (beta-karoten). Ma ona silne działanie antyoksydacyjne, odpowiada więc z niszczenie wolnych rodników. Witamina A odgrywa też ważną rolę w procesie odbierania bodźców wzrokowych przez siatkówkę oka. Jej niedobór w organizmie może prowadzić do kurzej ślepoty i martwicy rogówki. Witaminę A znajdziemy w największej ilości w tranie, a także wątrobie i podrobach, słodkich ziemniakach, marchwi, szpinaku czy dyni.
Na dobry wzrok wpływać też będzie witamina E, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i poprawia wchłanianie witaminy A. Źródłem witaminy E są m.in. słonecznik, orzeszki ziemne i laskowe, migdały, pomidory, biała kapusta.
Trzecią witaminą na dobry wzrok jest witamina C, która również odpowiada za kondycję naczyń krwionośnych, poza tym bierze udział w procesie nawilżania oczu przez tzw. film łzowy. Najbogatsze źródła witaminy C to róża i acerola, a także papryka i owoce cytrusowe.

Czytaj też: Witaminy w diecie dla osób starszych

Tabletki poprawiające wzrok

Na rynku dostępne są też „tabletki poprawiające wzrok”. W większości są to suplementy diety, stosowane na dobry wzrok ze względu na zawartość określonych składników. Bardzo często tabletki poprawiające wzrok zbudowane są na bazie luteiny. Jest to żółty barwnik chemiczny, alkoholowa pochodna α-karotenu. Luteina chroni oczy przed działaniem wolnych rodników. Luteina gromadzi się plamce żółtej oka, odpowiadającej za postrzeganie barw a także ostrość obrazu. Niedobór luteiny grozi zaburzeniami w tej materii.
Oprócz luteiny, tabletki poprawiające wzrok zawierają też zazwyczaj pakiet wspomnianych witamin A, C i E a także minerałów, takich jak cynk, miedź, selen, krzem czy mangan. Dodatkowym składnikami są kwasy omega 3, wosk pszczeli czy celuloza.

Czytaj też: Suplementy diety dla seniora