Pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Od kiedy i po co kupować maskotki dla niemowląt?

Przyjemnie miękka, idealna do tulenia – wbrew pozorom wybór pierwszej przytulanki dla niemowlaka nie powinien być dziełem przypadku. Taka maskotka pozwoli bowiem dziecku szybciej się uspokoić i zasnąć. W kolejnych miesiącach życia, będzie natomiast pierwszą prawdziwą zabawką nie tylko do przytulania, ale także do beztroskich, niemowlęcych zabaw. Jak mądrze wybrać przytulankę dla bobasa i dlaczego warto odpowiednio przemyśleć taki zakup?
Pierwsza przytulanka
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Przytulanki dla niemowląt – dlaczego są ważne dla bobasów?

Gdy na świecie pojawia się dziecko, do jego najważniejszych potrzeb – oprócz ciepła czy jedzenia – należy potrzeba bliskości. Tę w znacznej mierze są w stanie zaspokoić rodzice oraz inni, bliscy członkowie rodziny, biorąc brzdąca na ręce, tuląc go i kołysząc do snu. Co jednak, gdy dziecko musi zostać w łóżeczku lub wózku samo, by rodzice mogli zająć się innymi obowiązkami? W takiej sytuacji cennym wsparciem będzie pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Początkowo niemowlęta opierają się głównie na zmysłach węchu i dotyku – wzrok jest jeszcze słabo rozwinięty, dlatego pozostałe zmysły się wyostrzają. W tym szczególnym okresie można więc w pełni wykorzystać potencjał przytulanek dla niemowląt, które są przyjemnie miękkie i delikatne w dotyku, a do tego przesiąkają znajomym zapachem kochających rodziców. Brzdąc może się więc wtulić w ukochaną zabawkę, zyskując cenne poczucie bezpieczeństwa.

Pierwsza przytulanka pomoże także maluchowi uspokoić się i ułatwi zasypianie. Dodatkowo, w kolejnych miesiącach życia, brzdąc będzie mógł dzięki niej uczyć się opiekuńczości, rozwijać wyobraźnię, traktować zabawkę jak przyjaciela i łatwiej radzić sobie ze stresem.

Pierwsza przytulanka dla niemowlaka - jak ją mądrze wybrać?

Szukasz odpowiedniej maskotki dla niemowląt? Zanim zdecydujesz się coś wybrać, zastanów się nad kilkoma istotnymi kwestiami takimi, jak: bezpieczeństwo zabawki, materiały, z których jest wykonana czy pewne dodatkowe funkcje, jakie może oferować dziecku.

Bezpieczeństwo maskotki dla niemowlęcia

Najważniejsze kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę jest bezpieczeństwo maskotki. Koniecznie sprawdź na metce, czy dana przytulanka nadaje się dla maluchów w wieku 0+, czyli została przygotowana z myślą o najmłodszych bobasach. Taka zabawka powinna posiadać niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające, że jest bezpieczna dla malca.

Wybierz model pozbawiony koralików czy twardych ozdób łatwych do połknięcia. I w końcu, pierwsza przytulanka dla niemowlaka powinna być odpowiedniej wielkości – dobrze, aby była odpowiednio duża, by dziecko mogło ją samodzielnie chwycić, ale jednocześnie na tyle mała, by maluch nie miał problemów z bawieniem się nią.

Materiał

Nie bez znaczenia jest również kwestia odpowiednich materiałów wykorzystanych do uszycia przytulanki dla bobasa. Szczególnie polecane są zabawki z oznaczeniem CE oraz certyfikatem OEKO-TEX Standard 100 co oznacza, że są w całości wykonane z bezpiecznych dla malucha materiałów. Co ważne, oznaczenie to dotyczy także barwników oraz innych środków użytych na etapie produkcji maskotki. Jeśli jednak przytulanka, która wpadła Ci w oko nie posiada wspomnianego certyfikatu, nie oznacza to, że nie nadaje się dla malucha. Zwróć jedynie uwagę, by nie posiadała futra, długiego włosia czy drobnych elementów – dziecko mogłoby je oderwać i połknąć. Najlepsza będzie zatem zabawka z wszytymi oczkami, nosem oraz innymi elementami.

Dodatkowe funkcje

Wbrew pozorom, przytulanka nie musi służyć dziecku jedynie do tulenia. Przeciwnie, odpowiednio dobrany model może posiadać pewne dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej umilą brzdącowi czas. Taka zabawka może być wyposażona np. w gryzak, grzechotkę lub szeleszczące elementy, kontrastowe akcenty, fantazyjne wstążeczki czy smoczek, który będzie strzałem w dziesiątkę, by uspokoić płaczącego bobasa. Wśród wielu propozycji w internecie, znajdziesz także maskotki z opcją zawieszenia w wózku lub na łóżeczku.

Bezpieczna przytulanka dla niemowlaka – garść inspiracji

Wciąż zastanawiasz się, jaką przytulankę wybrać dla malucha? Do wyboru masz mnóstwo interesujących propozycji. Oto kilka pomysłów:

Przytulanka sensoryczna w kształcie zwierzątka, np. leniwca

Postaw na wariant z lusterkiem, szeleszczącym papierem w środku, piszczałką, grzechotką i gryzakiem, dzięki czemu niemowlak będzie mógł przez wiele miesięcy wspaniale bawić się ukochaną zabawką, jednocześnie rozwijając swoje zmysły. Jeśli wybierzesz maskotkę z rzepami, zyskasz możliwość przywieszenia jej do wózka lub łóżeczka, by towarzyszyła dziecku w każdym momencie.

Przytulanka uspokajająca ze smoczkiem

Idealnym pomysłem na pierwszą zabawkę dla dziecka może być mięciutka przytulanka z motywem uroczego zwierzątka z wymiennym smoczkiem. Z jednej strony maluch będzie mógł się do niej tulić, a z drugiej smoczek uspokoi go i wyciszy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Przytulanko-szeleścik

Ciekawą opcją dla najmłodszych może być uroczy sensoryczny szeleścik w kształcie zwierzątka w intensywnych i kontrastujących kolorach. Postaw na wariant o zróżnicowanej strukturze, która dodatkowo zaciekawi bobasa. Świetnie sprawdzi się także szeleszcząca folia wszyta w maskotkę, a także rozmaite wstążeczki i kolorowe metki, które umilą maluchowi zabawę.

Do wyboru pierwszej przytulanki dla niemowlaka warto szczególnie się przyłożyć. Z czasem bowiem, gdy brzdąc przestanie już z niej korzystać, zyska wspaniałą i niepowtarzalną pamiątkę z dzieciństwa.

Więcej z kategorii Gadżety
Notebook – tak. Ale jaki?
E-palenie, czyli jak działa e-papieros
E-wanna - polski wynalazek dla seniorów
Powiązane artykuły
Co to jest kino 3D, 4D i 5D i czym różnią się seanse filmowe?
Idealna zmywarka dla seniora – na co zwrócić uwagę?
Pomysły na prezent dla wnuka - część 2
Nakładki antypoślizgowe, czyli bezpieczniej zimą
Co to jest audiobook