Pielgrzymka do Częstochowy. Jak się przygotować? Trasa

Pielgrzymka do Częstochowy to wydarzenie, które po raz pierwszy zostało udokumentowane w XVII wieku. Jak wyglądają współczesne pielgrzymki na Jasną Górę? Jak przygotować się do przeżycia tej niezwykłej przygody?
Pielgrzymi na Jasnej Górze
Źródło:123RF
Spis treści

Pielgrzymka do Częstochowy

Co roku w okresie letnim z wielu polskich miast wyruszają pielgrzymki do Częstochowy. Łącznie bierze w nich udział kilkaset tysięcy wiernych. Większość pielgrzymów przybywa do Częstochowy około 13 sierpnia, chociaż niektóre pielgrzymki (np. poznańska) są organizowane w lipcu. Termin większości z nich nie jest przypadkowy i wiąże się z obchodzonymi 15 sierpnia uroczystościami święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Co ciekawe, historia pielgrzymek do Częstochowy sięga XVII wieku. Choć zwykle kojarzą się one z grupami młodych, rozśpiewanych, wesołych ludzi, osoby, które chciałyby przeżyć to wydarzenie w ciszy i skupieniu mogą dołączyć do specjalnych grup, zwanych grupami pokutnymi lub ciszy. Pielgrzymki są organizowane przez wiele parafii i diecezji.

Trasa pielgrzymki do Częstochowy

Trasa pielgrzymki do Częstochowy zależy od miejsca, w którym ma ona swój początek. Najdłuższa piesza pielgrzymka do Częstochowywyrusza od już od prawie 40 lat z Helu. Pielgrzymi biorący w niej udział muszą pokonać ponad 600 km! Niewiele mniejsza jest odległość, której czoła stawiają pielgrzymki z Gdyni i Ełku - to około 550 km. Nieznacznie krótsza jest trasa pielgrzymki z Białegostoku - to zwykle około 480 km. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy województw: śląskiego, wielkopolskiego czy łódzkiego. Trasy pielgrzymek z tych regionów Polski mają zwykle od 70 do 250 km. Warto pamiętać, że choć odległość często może przerażać, integralną częścią każdej pielgrzymki są liczne postoje, podczas których można się posilić i zregenerować, a zmęczenie często schodzi na drugi plan dzięki wspaniałej atmosferze.

Jak przygotować się na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy?

Przygotowanie do pieszej pielgrzymki do Częstochowy obejmuje dwie podstawowe, bardzo ważne kwestie: przygotowania duchowego i fizycznego. W przypadku tego pierwszego należy pamiętać nie tylko o modlitwie, ale też intencjach, z jakimi planujemy wybrać się na Jasną Górę. Przed rozpoczęciem wędrówki dobrze jest także pójść do spowiedzi. Jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, na kilka tygodni przed pielgrzymką warto przetestować swoją kondycję. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, częściej wychodź na spacery i staraj się pokonywać coraz dłuższe dystanse. Warto spróbować także sportu, jakim jest nordic walking. Jeśli cierpisz z powodu jakiejkolwiek choroby przewlekłej, skonsultuj chęć wzięcia udziału w pielgrzymce ze swoim lekarzem. W przypadku uzyskania jego zgody, koniecznie zabierz ze sobą leki, które przyjmujesz codziennie! 

Co zabrać na pielgrzymkę do Częstochowy?

Tutaj wiele zależy od tego, ile bagażu możesz zabrać ze sobą. Niektórzy organizatorzy oferują specjalny samochód, do którego każdy uczestnik może schować swój bagaż główny. Powinny się w nim znaleźć: dwie pary wygodnych, rozchodzonych już butów (np. sandałów i obuwia sportowego), bielizna, skarpety, zakrywające ramiona, przewiewne koszulki, spodnie długie i do kolan, niezbędne kosmetyki i przybory toaletowe, ręcznik, piżama, bluza na chłodniejsze dni, a także karimata i śpiwór. Kwestię brania ze sobą namiotu warto poruszyć podczas zapisów na pielgrzymkę do Częstochowy - może okazać się on niepotrzebny. W bagażu podręcznym niech znajdzie się portfel, karta pielgrzyma, różaniec, niegazowana woda mineralna, kubek, łyżka i nóż, suchy prowiant na drogę, lekki płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, śpiewnik oraz karimata pełniąca funkcję siedziska podczas postojów. Jeśli organizator pielgrzymki nie zapewnia samochodu przewożącego bagaż główny, przede wszystkim zaopatrz się w pojemny, wygodny plecak na szerokich paskach. Zabierz ze sobą tylko potrzebne rzeczy, najlepiej jak najlżejsze. Spakuj je tak, by później nie mieć problemów z ich znalezieniem. Wybierając się na pielgrzymkę do Częstochowy nie zapominaj także o lekach, które mogłyby okazać się pomocne w razie bólu głowy czy problemów żołądkowych. Dobrym pomysłem będzie także zabranie wody utlenionej, plastrów i bandaży. 

Częstochowa - pielgrzymka. O czym jeszcze pamiętać?

Podczas pielgrzymki do Częstochowy ramiona powinny być zakryte. Po pierwsze to kwestia regulaminu, po drugie - zdrowia. Ta część ciała może bowiem szybko ulec słonecznemu poparzeniu oraz obtarciu spowodowanemu noszeniem plecaka. Kolejna kwestia to długość spodni. Najlepsze będą długie, ale wykonane z cienkiego, przewiewnego materiału, np. lnu. Zapomnieć nie można także 
o nakryciu głowy, które zabezpieczy pielgrzyma przed udarem słonecznym. Do plecaka dobrze jest spakować krem do stóp, np. przeciwdziałający obrzękom czy odświeżający. Podczas pielgrzymki odżywiaj się tak, jak zawsze. Nie jest to dobry moment na eksperymenty kulinarne. Jeśli na co dzień w Twoim menu nie ma hot-dogów czy hamburgerów, nie powinny się one pojawiać w nim podczas pielgrzymki. Spożywaj dania lekkostrawne, a podstawowy napój niech stanowi niegazowana woda mineralna. 

Zobacz także:

 

Bibliografia

  • Karolczuk M., „Polska. Przewodnik pielgrzyma”, 2016, ISBN: 978-83-7864-361-6
  • Legutko B., „Cuda z Jasnej Góry”, 2014, ISBN: 978-83-7595-821-8