Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Pallotyni, franciszkanie

O pielgrzymce do Ziemi Świętej marzy wielu wiernych, którzy chcieliby zobaczyć miejsca związane z życiem Pana Jezusa. Tego rodzaju wyprawy organizują m.in. parafie i chrześcijańskie biura podróży. Z czym wiąże się pielgrzymka do Ziemi Świętej i dlaczego warto wziąć w niej udział?
Jerozolima
Źródło:123RF
Spis treści

Ziemia Święta

Ziemia Święta to Palestyna i Izrael - miejsca, w których rozgrywały się wydarzenia Starego i Nowego Testamentu. Termin ten pochodzi z Biblii i jest używany powszechnie od średniowiecza, nie tylko przez chrześcijan, ale także wśród osób wyznających judaizm czy islam. Czasami używa się go w odniesieniu do większego obszaru Bliskiego Wschodu, to jest Syrii, Libanu, Izraela wraz z Palestyną, Jordanii, części Egiptu z Górą Synaj, rzadziej południowej Turcji. Do najpopularniejszych miejsc, które odwiedzają osoby pielgrzymujące do Ziemi Świętej należą: Betlejem, Nazaret, Jerozolima i Galilea. Droga Krzyżowa, Góra Błogosławieństw, Ogród Oliwny, Jezioro Galilejskie czy Bazylika Grobu Pańskiego to często obowiązkowe punkty nie tylko pielgrzymek chrześcijan, ale też innych wycieczek mających miejsce w tym rejonie świata.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Ziemia Święta to jeden z najchętniej wybieranych przez wiernych kierunków zagranicznych pielgrzymek. Organizują ją parafie, franciszkanie czy pallotyni, a także specjalne biura turystyczne, które swoją działalność opierają właśnie na pielgrzymkach. Średnia cena pielgrzymki do Ziemi Świętejto około 3000 zł za osobę. W większości przypadków zawiera ona przelot do Tel Awiwu z bagażem podręcznym, zakwaterowanie w hotelu, śniadania i kolacje, przejazdy autobusowe po Izraelu i Palestynie, standardowe ubezpieczenie oraz opiekę pilota wycieczek. Na dodatkowe opłaty związane m.in. z wjazdami do poszczególnych miast, wstępami do zwiedzanych obiektów czy wypożyczaniem słuchawek tour audio guide, często płaci się przewodnikowi ustaloną z góry kwotę. Dopłacać trzeba również do pokojów jednoosobowych oraz za gwarancję miejsca obok siebie w samolocie i większy bagaż rejestrowany.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej - o czym trzeba pamiętać?

Wierni, którzy chcą wziąć udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej powinni pamiętać o dwóch istotnych kwestiach:

  1. Przy wjeździe do Izraela niezbędny jest paszport ważny minimum 6 miesięcy (licząc od dnia powrotu do Polski). Co więcej, nie można posiadać w nim śladu wizyty w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Indonezji, Syrii oraz Libanie. Podczas kontroli na lotnisku w Izraelu strażnicy nie wbijają stempli do paszportu - pielgrzymi otrzymują natomiast kartki, które muszą zachować do dnia powrotu.
  2. Ceny w Izraelu są mniej więcej dwa razy wyższe w niż w Polsce. Nieco tańsza jest Palestyna. 
    W obu krajach walutą jest szekel, który można kupić bez problemu w polskich kantorach. Najkorzystniejszą cenowo opcją zwykle jest jednak wymiana na miejscu dolarów lub euro.

Warto pamiętać, że Izrael leży w strefie czasowej +1h, co oznacza, że gdy w Warszawie jest godz. 12, w Jerozolimie jest godz. 13. Osoby, które źle znoszą upały nie powinny organizować wycieczki do Ziemi Świętej w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. To czas, gdy średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą tam ponad 30 stopni Celsjusza. Znacznie łaskawsze są miesiące zimowe i wczesnowiosenne.

Pielgrzymka do ziemi świętej: Franciszkanie

Różne odłamy chrześcijaństwa posiadają specjalne instytucje, które z ich ramienia opiekują się Ziemią Świętą. Franciszkanie należący do prowincji nazywanej Kustodią Ziemi Świętej w imieniu Kościoła katolickiego otaczają opieką sanktuaria związane z życiem i działalnością Chrystusa i Apostołów, a także duszpasterstwo lokalnych katolików. Franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej prowadzą parafie i szkoły, organizują pielgrzymki, a także zajmują się działalnością naukową dotyczącą Biblii. Czym dokładnie jest Kustodia Ziemi Świętej? To samodzielna jednostka administracyjna franciszkanów, która obejmuje Izrael, Palestynę, Jordanię, Syrię, Liban, Rodos i Cypr. Oficjalne przedstawicielstwo Kustodii Ziemi Świętej na terenie konkretnego państwa lub regionu nosi nazwę Komisariatu Ziemi Świętej.

Wycieczka do Ziemi Świętej

Wycieczkę do Ziemi Świętej można zorganizować we własnym zakresie. To rozwiązanie dobre szczególnie dla osób, które same chciałyby wybierać miejsca do zwiedzania i mieć wpływ na plan każdego dnia. Przy takim wyjeździe przyda się jednak znajomość języka obcego (najlepiej angielskiego), dlatego osoby, które nie znają go w stopniu komunikatywnym powinny zdecydować się raczej na wyjazd zorganizowany. Czym będzie różnić się pielgrzymka do Ziemi Świętej od zwykłej wycieczki? Pielgrzymka to podróż o charakterze duchowym. Uczestnicy codziennie biorą udział w mszach, a oprócz opieki pilota zapewnia się im także opiekę duchową. Zwykła wycieczka nie daje takich możliwości i jest skoncentrowana jedynie na walorach turystyczno-historycznych. Niezależnie od tego na którą z powyższych opcji się zdecydujemy, jedno jest pewne: podróż do Ziemi Świętej to niezapomniane wydarzenie, a dla niektórych najważniejsza wyprawa w życiu.

Zobacz także:

Bibliografia

  • Perfetti F., „Ziemia Święta. Pielgrzymując śladami Jezusa”, Kraków 2014, ISBN: 978-83-7595-750-1
  • Bourbon F., Lavagno E., „Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii”, Kielce 2014, ISBN: 978-83-7660-895-2