Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes - pielgrzymka, woda

Od ponad 150 lat do Lourdes co roku przybywają miliony pielgrzymów zafascynowanych historią objawień Bernadette Soubirous. Na czym polega fenomen tego miejsca? Co zrobić, by wziąć udział w pielgrzymce do Lourdes?
Wierni w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes
Źródło:123RF
Spis treści

Lourdes - najważniejsze informacje

Lourdes to miasto i gmina położona w południowo-zachodniej części Francji, nad rzeką Gave de Pau, u podnóża Pirenejów. To największy w tym rejonie Europy i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego, odwiedzany rokrocznie przez około 6 milionów pielgrzymów. Z tego względu miasto posiada bardzo szeroką ofertę turystyczną i aż kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych. Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy statua Matki Bożej z Lourdes to nie jedyne zabytki warte odwiedzenia w tym miejscu. Będąc w Lourdes można zobaczyć także m.in. zamek z XIV w., neobizantyjski kościół Różańcowy z końca XIX w. czy podziemną bazylikę św. Piusa X. Ciekawostką jest fakt, że Lourdes od 1990 r. jest miastem partnerskim Częstochowy.

Objawienia w Lourdes

Miasto jest znane głównie ze względu na objawienia, które miały tam miejsce pod koniec lat pięćdziesiątych XIX w. W okolicach groty, poniżej skały Massabielle, 11 lutego 1858 r., Bernadette Soubirous pierwszy raz zobaczyła Matkę Boską. Objawienia trwały aż do 16 lipca i łącznie było ich osiemnaście. W trakcie widzeń dziewczynka wielokrotnie wpadała w ekstazę, w trakcie której była niewrażliwa na bodźce zewnętrzne. Związany z nią jest tak zwany cud w Lourdes. Podczas siedemnastego, przedostatniego objawienia, płomień świecy przez 10 minut dotykał pogrążonej w ekstazie dziewczynki, nie sprawiając jej bólu ani nie pozostawiając po sobie śladu. Świadkiem tego był lekarz, który chciał zbadać Bernadettę podczas ekstazy. Po widzeniu wziął zapaloną świecę i dotknął nią ręki dziewczynki. Ku jego zdziwieniu, natychmiast krzyknęła ona z bólu. Doktor uwierzył wówczas, że objawienia były zjawiskiem nadprzyrodzonym i prawdziwym.

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes to aż 51 hektarów powierzchni i 22 obiekty kultu. Miejsce do tej pory odwiedziło już ponad 200 milionów pielgrzymów z całego świata. Na jego terenie znajdują się: Krypta, Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Bazylika Różańcowa, Plac Różańcowy, Bazylika św. Piusa X, Kościół św. Bernadetty, Kaplica Pojednania i Kaplica św. Józefa. Pierwszy z kościołów, zwany Kryptą, został otwarty w 1866 r., kolejne budowano w następnych latach. Niezwykle istotnym miejscem dla pielgrzymów jest także grota Massabielle, w której Bernadette Soubirous doznawała objawień. Choć jej wnętrze jest surowe i nie poczyniono w nim większych zmian, umieszczono w niej prosty, kamienny ołtarz i pulpit, dzięki któremu można odprawiać w niej msze. W tylnej części groty znajduje się zaś słynne źródło, odkryte przez Bernadettę Soubirous podczas objawienia, do którego doszło 25 kwietnia 1858 r.

Woda z Lourdes - niesamowite właściwości

Podczas dziewiątego widzenia Matka Boska z Lourdes poleciła Bernadette napić się wody ze wskazanego miejsca. Gdy okazało się, że nie ma w nim źródła, Bernadetta zaczęła drążyć ziemię i je odkryła. Źródło istnieje po dziś dzień, przy czym zostało ono przesłonięte szklanym ekranem 
i podświetlone. Choć płynącą w nim wodę poddano dwukrotnie analizie chemicznej i nie odkryto w niej żadnych leczniczych właściwości, jest ona traktowana jako cudownie uzdrawiająca. Począwszy od 1 marca 1858 r. zarejestrowano ponad 7000 niewytłumaczalnych medycznie przypadków odzyskania zdrowia przez osoby obmywające się wodą z Lourdes. Spośród nich, 70 Kościół uznał za cudowne. Do ostatniego doszło 11 lipca 2008 r. Dotyczyło ono francuskiej zakonnicy, s. Bernadette Moriau, która cierpiała z powodu paraliżu okolic lędźwiowych i krzyżowych. Dolegliwości ustąpiły po kąpieli w wodzie, co było niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Z myślą o pielgrzymach w pobliżu groty wybudowano specjalne baseny, w których odwiedzający grotę w Lourdes mogą się zanurzyć. Rocznie korzysta z nich około 350 tys. osób. Zamontowane zostały również specjalne krany, dzięki którym wodą można napełnić dowolne naczynie i zabrać je ze sobą.

Pielgrzymka do Lourdes

Liczne parafie i diecezje w Polsce regularnie organizują pielgrzymki do Lourdes. Często są one przygotowywane z myślą o osobach chorych i niepełnosprawnych. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim wyjazdem, warto zapytać o to księdza w swojej parafii. Wycieczki do Lourdes są organizowane także przez niektóre biura podróży - wówczas podróż z reguły odbywa się samolotem. Jeśli chcemy, pielgrzymkę możemy odbyć we własnym zakresie - jedna z tanich linii lotniczych obsługuje loty na trasie Kraków - Tarbes-Lourdes-Pyrénées. Dzięki temu, iż strona internetowa Lourdes jest dostępna m.in. w języku polskim, nie ma problemów ze znalezieniem i rezerwacją noclegu. Będąc w Lourdes nie można zapomnieć o odmówieniu Litanii do Matki Bożej z Lourdes w intencji osób chorych.

Zobacz także:

 

Bibliografia

  • Balon M., „Lourdes, historia i kult. 160. rocznica objawień”, 2017, ISBN: 978-83-65889-26-3
  • Theillier P., „Cuda Lourdes. Uzdrowienie przez Maryję”, 2018, ISBN: 978-83-65847-48-5