OC na raty - czy to się opłaca?

Zastanawiasz się nad rozłożeniem obowiązkowego ubezpieczenia OC na raty, ale nie wiesz, czy to dobre rozwiązanie? W takim razie przeczytaj artykuł, w którym dokładnie analizujemy tę kwestię i odpowiadamy na powyższe pytanie.
OC na raty
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

OC w ratach – podstawowe informacje

Mimo że polisę OC wykupuje się na 12 miesięcy, nie trzeba jej opłacać za cały okres z góry – istnieje możliwość rozłożenia składki na raty. Nie dotyczy to jednak wszystkich towarzystw, ponieważ nie każde na to pozwala – tylko w niektórych da się skorzystać z płatności w ratach. Cała procedura przebiega identycznie jak w przypadku standardowej polisy opłacanej po kupnie, a więc obejmuje wybór oferty, wskazanie formy płatności oraz finalnie opłacenie ubezpieczenia.

Decydując się na OC w ratach, pierwszą płatność reguluje się po kupnie, a następną w jednakowych odstępach czasowych, a więc np. po pół roku w przypadku dwóch rat albo po kwartale przy czterech ratach. Dzięki temu pojedyncza płatność jest niższa, niż gdyby składka została w całości po kupnie, co stanowi mniejsze obciążenie dla portfela kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że wybór składki w ratach z reguły skutkuje jej podwyżką. Jak dużą? To zależy od konkretnej oferty, choć w najgorszym przypadku można się spodziewać OC droższego nawet o 20%.

Z drugiej strony zdarzają się oferty, w ramach których płatność w dwóch czy nawet czterech ratach nie wiąże się z praktycznymi żadnymi dodatkowymi kosztami. Są to jednak dość rzadkie przypadki i nie zawsze dostępne dla każdego kierowcy.

Dlatego jeśli rozważasz wybór płatności w ratach, dokładnie porównaj warunki poszczególnych ofert i zorientuj się, czy wybór rat oznacza podwyżkę ceny, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Aby szybko i skutecznie obliczyć składkę w wielu towarzystwach, skorzystaj z internetowych kalkulatorów albo udaj się po pomoc do agenta ubezpieczeniowego. Otwórz poniższy linki i przeczytaj więcej porad o tym, jak sprawdzić OC.

Zasady i warunki OC na raty

Warto mieć świadomość, że nawet po opłaceniu zaledwie jednej raty składki ubezpieczenia, które przy zakupie zostało rozłożone na 4 części, i tak będzie ono obowiązywać przez cały rok. Krótko mówiąc, towarzystwo ubezpieczeniowe niejako „w ciemno” zakłada, że wywiążesz się z umowy i uregulujesz kolejne płatności zgonie z umową.

Nie ma zresztą wyjścia, bo przepisy nie przewidują obowiązywania standardowego OC krócej niż przez 12 miesięcy niezależnie od tego, w jakiej formie składka została opłacona. Fakt, że ochrona trwa rok, nie powoduje bynajmniej, że niespłacenie kolejnych rat ujdzie kierowcy na sucho. Na pewno tak nie będzie, ponieważ towarzystwo upomni się o swoje, w związku z czym prędzej czy później i tak zapłacisz należność.

Patrząc z perspektywy czysto finansowej, rozłożenie OC na raty jest opłacalne wyłącznie pod warunkiem, że wiąże się z zerowymi lub bardzo niskimi opłatami dodatkowymi. Jeżeli jednak koszt rat wynosi 10% czy 20%, oznacza wymierną stratę. Nad ratami warto się zastanowić także w razie planów związanych ze sprzedażą auta. Jeśli wiesz, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy wystawisz swój samochód do kupna, oszczędzisz na każdej racie, która nastąpi po transakcji. Po sprzedaży obowiązek ubezpieczenia pojazdu przechodzi bowiem na kupca.

Podsumowując, opłacalność OC na raty zależy przede wszystkim od wysokości dodatkowych kosztów z tym związanych i od ewentualnej perspektywy sprzedaży auta. Pamiętaj jednak, że samo OC gwarantuje bardzo wąską ochronę – jeżeli chcesz ją poszerzyć, sprawdź inne dostępne na rynku polisy, które zostały dokładnie opisane na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Więcej z kategorii Ubezpieczenia
Ubezpieczenie na życie – jak wybrać ubezpieczenie na wypadek śmierci
Które ubezpieczenie na życie warto kupić?
Ubezpieczenie samochodu od gradu – o czym pamiętać?
Ubezpieczenie samochodu od gradu
Powiązane artykuły
Co to jest pudełko życia?
Starsze małżeństwo u doradcy kredytowego
Ubezpieczenie kredytu: co daje, jak działa, ile kosztuje
Wyszukiwarka ubezpieczeń w internecie
Gdzie szukać w internecie najlepszych ubezpieczeń?
Seniorzy a ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów - czy wiek ma znaczenie?