Nowenna pompejańska - świadectwa, cuda i skuteczność

Nowenna pompejańska jest przez Kościół uważana za niezwykle skuteczną, gdy chcemy prosić Matkę Boską o wstawiennictwo. Jednocześnie jest bardzo wymagająca: 54 dni z rzędu, każdego dnia 3 części różańca, po 5 tajemnic każda. Zobacz, czy rzeczywiście Nowenna pompejańska czyni cuda? Skąd się wzięła, jaka jest jej historia, jakie są świadectwa?
Bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Pompejach
Źródło:123RF
Spis treści

Nowenna pompejańska

Nowenna pompejańska to szczególny rodzaj nowenny, a więc cyklicznego nabożeństwa paraliturgicznego lub osobistej modlitwy do Boga i świętych. Tradycyjne nowenny trwają 9 dni z rzędu. Natomiast nowenna pompejańska składa się z aż 6 nowenn, co w sumie daje 54 dni, czyli blisko dwa miesiące. Podzielona jest na 2 części, po 27 dni. Pierwszą z nich stanową 3 nowenny błagalne, drugą – 3 dziękczynne (po 9 dni każda). Każdego dnia, w ramach nowenny wierni odmawiają aż 3 części różańca (radosną bolesną i chwalebną), po 5 tajemnic każda (w ramach zaś każdej tajemnicy: Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo oraz Chwała Ojcu). Jest to więc znacznych rozmiarów wysiłek. Dość powiedzieć, że w ciągu 54 dni Nowenny pompejańskiej, samą tylko modlitwę Zdrowaś Maryjo należy odmówić 1782 razy.

Skąd się wzięła Nowenna pompejańska? Jakie jest jej znaczenie? Czemu służy? Poznaj historię tej niezwykłej nowenny oraz cuda, które – jak wierzy Kościół – stanowiły jej podwaliny, a następnie świadectwo skuteczności.

Historia nowenny pompejańskiej

Historia nowenny pompejańskiej jest relatywnie niedługa. Kościół uznaje, że sposób jej odmawiania został objawiony przez Matkę Bożą ciężko chorej, 21-letniej Fortunatinie Agrelli z Neapolu. Przyjmuje się, że rzecz miała miejsce w roku 1884. Jak relacjonował błogosławiony Bartolo Longo w swojej książce Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach, dziewczyna po odebraniu medalika z wizerunkiem Matki Bożej Pompejańskiej, poczuła „miłość i tajemniczą ufność ku nabożeństwu do Matki Bożej Pompejańskiej”. Dalsza historia naznaczona jest walką Fortunatiny z chorobą, przepełniona jest jej wizjami i rozmowami, które – jak wierzy Kościół katolicki – prowadziła z Matką Bożą, zwieńczeniem zaś jest całkowite uzdrowienie młodej neapolitanki. Wedle relacji samej dziewczyny, w czasie widzeń, Maryja nakazała jej przez 27 dni (czyli 3 nowenny) błagać o zdrowie, a przez kolejnych 27 dni (również 3 nowenny) dziękować za jego odzyskanie. Tak też się stało, a 6 lat później (w roku 1890) Kościół oficjalnie uznał uzdrowienie Fortunatiny za cud, co stanowiło podwaliny pod ustanowienie nabożeństwa do Królowej Różańca Świętego z Pompejów, czyli Nowenny pompejańskiej. 

Nowenna pompejańska – cuda

Historia Fortunatiny Agrelli przyczyniła się do niewiarygodnego wzrostu znaczenia Bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Pompejach koło Neapolu. Jej budowę zapoczątkował wspomniany Bartolo Longo w roku 1875, umieszczając wewnątrz obraz Matki Bożej Różańcowej. Już wtedy w okolicach Neapolu dochodziło do uzdrowień, które miejscowi przypisywali Maryi. Rozpowszechnienie i uznanie cudu uzdrowienia Fortunatiny Agreli spowodowało, że świątynia w Pompejach zaczęła przeżywać najazd pielgrzymów (co w latach późniejszych – przed wybuchem II wojny światowej – spowodowało konieczność jej rozbudowy). Podaje się, że w 1902 roku w jej murach doszło do kolejnego cudu uzdrowienia, którego tym razem doświadczyła Brazylijka Marís Lucía Calviño.

Świadectwa Nowenny pompejańskiej

Niezwykle istotny element stanowią w przypadku Nowenny pompejańskiej świadectwa. Dają je, piszą i opowiadają wierni z całego świata. Świadczą oni, że dzięki wstawiennictwu Matki Bożej coś w ich życiu się udało: ktoś zwalczył chorobę, ktoś urodził zdrowe dziecko, choć lekarze nie dawali szans, ktoś uratował małżeństwo. Świadectwa nowenny pompejańskieczęsto są zbierane i publikowane w druku, a w ostatnich latach także w Internecie. Liczne przykłady przynosi choćby serwis rozaniec.info, oto jeden z nich:

(…) Zaczęłam kolejną nowennę, kiedy po trzech dniach odmawiania spadła na mnie jak grom z jasnego nieba wiadomość o tym, że mój mąż odchodzi ode mnie, bo ma kochankę. Świat mi się zawalił. Odłożyłam różaniec z pretensją do Boga, jak to się mogło stać. Zarzucałam, że się modlę, a spotyka mnie coś takiego. Po dwóch dniach doszłam do wniosku, że bez Maryi i Jej Syna sama nie dam rady. Zaczęłam odmawiać nowennę od początku z wielką wiarą i nadzieją, że Maryja mnie wysłucha. I tak się stało po miesiącu – mój mąż nie chciał już rozwodu i wrócił do mnie. Nie tak od razu wszystko się układało, ale najważniejsze, że z nami był, ze mną i naszymi dziećmi. Kocham go i dziękuję Maryi i Jej Synowi za uratowanie naszego małżeństwa.

Skuteczność Nowenny pompejańskiej

Skuteczność nowenny pompejańskiej jest oczywiście kwestią wiary. Czy – przy wspomnianym przykładzie pozostając – powrót niewiernego męża do domu faktycznie powodowany był działaniem sił nadprzyrodzonych? Czy też stało się to jedynie czystym zbiegiem okoliczności, w pełni wytłumaczalnym na gruncie psychologii (wyrzuty sumienia, kalkulacja ekonomiczna, miłość do dzieci, odpowiedzialność, porzucenie przez kochankę).  Katolicy wierzący w skuteczność Nowenny pompejańskiej i praktykujący tę formę kultu zapewne wybiorą pierwszą z odpowiedzi, pozostali – drugą. Odpowiedzi, która zadowoli wszystkich, nie sposób znaleźć. Wspomnieć jednak należy, że Kościół jako instytucja, uznaje ową nowennę za jedno z najskuteczniejszych narzędzi, jeśli wierni chcą prosić świętych o wstawiennictwo. 

Czytaj też:

 

Bibliografia

  • Świadectwa Nowenny Pompejańskiej, https://rozaniec.info
  • Bartolo Longo, Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach, za: Jak Matka Boża dała światu nowennę pompejańską?, https://pompejanska.rosemaria.pl
  • Anna Wojnicz, Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei, http://www.pompejanska.pl