Koronka do Serca Jezusowego - jak odmawiać? Modlitwa

Koronkę do Serca Jezusowego charyzmatyczny mistyk ojciec Pio odprawiał każdego dnia w intencji tych, którzy polecali się jego modlitwom. Zobacz, jak odmówić koronkę do Serca Jezusowego wg. ojca Pio, a także złotą koronkę do serca Pana Jezusa. Jak brzmią ich teksty, jak prosić o łaski w czasie modlitwy?
Ojciec Pio
Źródło:123RF
Spis treści

Koronka do Serca Jezusowego

Koronka do Serca Jezusowego jest modlitwą chrześcijańską, będącą formą kultu Bożego Serca. Pełna jej nazwa to Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa, według św. Ojca Pio. Jej twórcą jest jeden z najsłynniejszych mistyków w historii Kościoła katolickiego. Uznawany dziś za świętego, ojciec Pio (prawdziwe nazwisko Francesco Forgione), żył w latach 1887-1968 i był zakonnikiem, kapucynem związanym z włoskim klasztorem San Giovanni Rotondo. Modlitwę tę zmawiał on każdego dnia w intencji tych, którzy w swoich modlitwach prosili o jego wstawiennictwo. Zobaczmy teraz, w jaki sposób się ją odmawia, jak brzmi jej tekst i czym różni się ona od innych podobnych modlitw, w tym najbardziej znanej „złotej koronki do serca Pana Jezusa”.

Jak odmawiać koronkę do Serca Jezusowego?

Jak odmawiać koronkę do Serca Jezusowego? Jak wszystkie tego typu modlitwy, zbudowana jest ona na bazie pewnego powtarzanego i nienaruszalnego schematu. W tym przypadku podstawową osią są 3 części wyrażające prośby o różnego typu łaski.  W każdej z części odmawia się modlitwy cząstkowe (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu), na koniec zaś całości - słowa modlitwy O najświętsze Serce Jezusa… a także Witaj królowoktóra jest tak zwaną antyfoną ku czci Najświętszej Maryi Panny, i która często kończy różaniec, a także towarzyszy żałobnikom w czasie pogrzebów. Jak brzmi pełen tekst koronki do Serca Jezusowego

Tekst koronki do Serca Pana Jezusa

1. O mój Jezu, Ty powiedziałeś: “Zaprawdę powiadam Wam: proście, a otrzymacie, szukajcie,  a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone”, wysłuchaj mnie, gdyż pukam, szukam i proszę o łaskę…

Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Chwała Ojcu…

Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.

2. O mój Jezu, Ty powiedziałeś: “Zaprawdę powiadam wam: o cokolwiek prosić będziecie Ojca w imię Moje, da wam”, wysłuchaj mnie, gdyż proszę Ojca w imię Twoje o łaskę…

Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Chwała Ojcu…

Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.

3. O mój Jezu, Ty powiedziałeś: “Zaprawdę powiadam wam: niebo i ziemia przeminą, ale Moje słowa nie przeminą”, wysłuchaj mnie, gdyż zachęcony Twoimi słowami proszę o łaskę…

Ojcze nasz… Zdrowaś Mario… Chwała Ojcu…

Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.

Modlitwa koronki do Serca Jezusowego

Niemalże na sam koniec wypowiadamy słowa modlitwy koronki do Serca Jezusowego, która brzmi tak:

O słodkie Serce Jezusa, dla Ciebie tylko jedno jest niemożliwe: nie mieć litości dla strapionych; dlatego okaż litość nad nami, biednymi grzesznikami i udziel nam łaski, o którą Cię prosimy przez bolesne i Niepokalane Serce Maryi, Twojej i naszej czułej Matki. Amen.

Modlitwę wieńczą słowa Witaj królowo:

Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia,
Życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj.
Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy.
Do Ciebie wzdychamy, jęcząc i płacząc na tym łez padole.
Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć.
A Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż.
O, łaskawa,
O, litościwa
O, słodka Panno Maryjo.

Święty Józefie, Ojcze przybrany Jezusa Chrystusa, módl się za nami.

Złota koronka do serca Pana Jezusa

Należy wiedzieć, że choć koronka do serca Pana Jezusa według świętego Ojca Pio, jest najbardziej rozpowszechniona, między innymi ze względu na popularność Pio i szerokość jego kultu, istnieją jednakże również inne koronki skierowane do serca Chrystusa. Wśród nich wymienić można modlitwę Leona Dehona oraz sióstr wizytek. Ale to nie wszystko. Jedną z najbardziej znanych jest złota koronka do serca Pana Jezusa. Odmawiana jest na zwykłym różańcu. Powstała, by służyć uzyskiwaniu odpustów, zaś jest tekst – który pochodzi z 1896 roku – brzmi tak:

Na początku:

Ojcze przedwieczny! Ofiaruję Ci najdroższą krew Jezusa Chrystusa, na zadość uczynienie za grzechy moje i za potrzeby Kościoła świętego.

Na dużych paciorkach, zamiast „Ojcze nasz”, 1 raz:

Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serce moje podług Serca Twego.(300 dni odpustu, Pius IX, 25. I. 1868)

Na małych paciorkach, zamiast „Zdrowaś Maryjo”, 10 razy:

Słodkie Serce Jezusa, bądź moją miłością!(300 dni odpustu, Pius IX, 13. V. 1875)

Przy końcu każdego dziesiątka, zamiast „Chwała Ojcu”, 1 raz:

Niech będzie zawsze i wszędzie znane, chwalone, błogosławione, czczone, kochane i wielbione Serce Jezusowe i Przeczyste Serce Maryi. Amen.(60 dni odpustu, Pius VII, 1816)

Na zakończenie:

Serce najświętsze Jezusa, miej litość nade mną!
Serce niepokalane Maryi, módl się za nami!
Bądź kochanem zawsze i wszędzie najsłodsze Serce Jezusowe.

Wezwanie: 

Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami,

Odpowiedź: 

Abyśmy się stali godnymi Ciebie kochać z całego serca.

Czytaj też:

 

Bibliografia

  • Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa wg św. Ojca Pio, Sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie, http://opio.waw.pl
  • Złota koronka do serca Pana Jezusa, http://verbum.space