Nowenna pompejańska krok po kroku - jak odmawiać?

Nowenna pompejańska to 54 dni, w czasie których odmawiamy po 3 części (15 tajemnic) różańca. Dzień w dzień, nieprzerwanie. Zobacz, jak odmawiać nowennę pompejańską krok po kroku. Poznaj teksty modlitw kończących różaniec, tak w części błagalnej, jak i dziękczynnej.
Różaniec
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest nowenna pompejańska?

Nowenna pompejańska jest wyjątkowo rozbudowanym nabożeństwem (lub indywidualną modlitwą), odprawianym przez 54 dni z rzędu. Katolicy wierzą, że Nowenna pompejańska, która jest błaganiem zwróconym do Matki Bożej, ma moc czynienia cudów: uzdrawiania, nawracania kolei życiowych na właściwe tory etc. Rola taka została jej nadana oficjalnym postanowieniem Stolicy Apostolskiej w 1890 roku, w uznaniu cudu uzdrowienia młodej neapolitanki Fortunatiny Agrelli, która w ciężkiej chorobie zawierzyć miała Matce Boskiej Pompejańskiej. Wedle nauki Kościoła, to sama Maryja podyktowała Fortunatinie, w jaki sposób należy odmawiać nowennę ku jej czci. 

Nowenna pompejańska - krok po kroku

Nowenna pompejańska, krok po kroku z pozoru może się wydawać skomplikowana, sytuację w znacznym stopniu upraszcza jednak twierdzenie, że nowenna jest niczym innym, jak codziennym zmawianiem różańca. Systematyzując, wygląda to następująco:

 • Nowenna pompejańska trwa 54 dni i składa się z 6 nowenn zwykłych, po 9 dni każda;
 • Nowenna pompejańska dzieli się na dwie części: pierwsze 3 nowenny (27 dni) nazywane są błagalnym, ostatnie 3 nowenny (także 27 dni) noszą nazwę dziękczynnych;
 • każdego dnia, w ramach nowenny, wierni odmawiają 3 części modlitwy różańcowej: radosną, bolesną i chwalebną;
 • każda część różańca składa się z 5 tajemnic;
 • odmawianie różańca zaczynamy czyniąc znak krzyża, a następnie mówiąc: 
  • Wierzę w Boga,
  • Ojcze nasz,
  • Zdrowaś Maryjo (3 razy),
  • Chwała Ojcu;
 • następnie, w ramach każdej z 15 tajemnic odmawiamy:
  • Ojcze nasz,
  • Zdrowaś Maryjo (10 razy),
  • Chwała Ojcu.
 • przed rozpoczęciem różańca, każdego dnia wymawiamy intencję, w jakie się modlimy (tylko jedną);
 • kończąc różaniec, dodatkowo odmawiamy jedną modlitwę – inną w części błagalnej i inną w części dziękczynnej. Jak brzmią ich teksty?

Nowenna pompejańska - cześć błagalna

O ile słowa modlitw wchodzących w skład różańca są doskonale znane większości praktykujących Katolików (i nie będziemy w związku z tym ich przytaczać), o tyle relatywnie mało znane są obie modlitwy wieńczące Nowennę pompejańską. Warto wiec wiedzieć, że na zakończenie części błagalnej, przez 27 dni wierni modlą się do Matki Boskiej z prośbą o wysłuchanie takimi oto słowami:

Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Nowenna pompejańska – część dziękczynna

Z kolei na zakończenie części dziękczynnej Nowenny pompejańskiej, przez 27 dni odmawiamy następujące słowa podziękowania i wdzięczności:

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

W obu przypadkach (w części tak błagalnej, jak i dziękczynnej), różaniec kończymy wezwaniem do Matki Boskiej:

Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!

Nowenna pompejańska – intencje

Niezwykle istotnym elementem, są - jeśli chodzi o nowennę pompejańską – intencje. Tę forsowną i czasochłonną modlitwę praktycznie zawsze zmawia się w jakiejś intencji. Jej treść i istota są silnie zindywidualizowane. O ile sama Nowenna ma charakter ściśle uporządkowany i nienaruszalny, o tyle intencje zazwyczaj dotyczą kwestii odnoszących się do potrzeb, deficytów, pragnień danego człowieka. Wierni najczęściej modlą się o zdrowie dla siebie i swoich bliskich – tu na wyobraźnię niewątpliwie działa wyobrażenie cudów, takich jak ten, który dokonać się miał z w przypadku Fortunatiny Agrelli. Ale modlitwy wznoszone są też w intencji szczęścia rodzinnego, pomyślnego przebiegu ciąży etc. 

Nowenna pompejańska – rozważania

Istotne są też w Nowennie pompejańskiej rozważania. Chodzi o tradycyjne rozważania różańcowe, dotyczące każdej z tajemnic. Stanowią one swego rodzaju kontemplację wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa i jego matki, Maryi. Pamiętajmy, że przypadku nowenny pompejańskiej odmawiamy 3 z 4 części różańca (pominąć można tajemnice światła, dotyczące okresu nauczania Jezusa):

·      Tajemnice radosne:

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • Jak odmawiać nowennę pompejańską?, https://pompejanska.rosemaria.pl
 • Jan Góra, Rozważania różańcowe, https://rozaniec.dominikanie.pl