Czym jest nowenna pompejańska?
Nowenna pompejańska jest wyjątkowo rozbudowanym nabożeństwem (lub indywidualną modlitwą), odprawianym przez 54 dni z rzędu. Katolicy wierzą, że Nowenna pompejańska, która jest błaganiem zwróconym do Matki Bożej, ma moc czynienia cudów: uzdrawiania, nawracania kolei życiowych na właściwe tory etc. Rola taka została jej nadana oficjalnym postanowieniem Stolicy Apostolskiej w 1890 roku, w uznaniu cudu uzdrowienia młodej neapolitanki Fortunatiny Agrelli, która w ciężkiej chorobie zawierzyć miała Matce Boskiej Pompejańskiej. Wedle nauki Kościoła, to sama Maryja podyktowała Fortunatinie, w jaki sposób należy odmawiać nowennę ku jej czci.
Nowenna pompejańska - krok po kroku
Nowenna pompejańska, krok po kroku z pozoru może się wydawać skomplikowana, sytuację w znacznym stopniu upraszcza jednak twierdzenie, że nowenna jest niczym innym, jak codziennym zmawianiem różańca. Systematyzując, wygląda to następująco:
- Nowenna pompejańska trwa 54 dni i składa się z 6 nowenn zwykłych, po 9 dni każda;
- Nowenna pompejańska dzieli się na dwie części: pierwsze 3 nowenny (27 dni) nazywane są błagalnym, ostatnie 3 nowenny (także 27 dni) noszą nazwę dziękczynnych;
- każdego dnia, w ramach nowenny, wierni odmawiają 3 części modlitwy różańcowej: radosną, bolesną i chwalebną;
- każda część różańca składa się z 5 tajemnic;
- odmawianie różańca zaczynamy czyniąc znak krzyża, a następnie mówiąc:
- Wierzę w Boga,
- Ojcze nasz,
- Zdrowaś Maryjo (3 razy),
- Chwała Ojcu;
- następnie, w ramach każdej z 15 tajemnic odmawiamy:
- Ojcze nasz,
- Zdrowaś Maryjo (10 razy),
- Chwała Ojcu.
- przed rozpoczęciem różańca, każdego dnia wymawiamy intencję, w jakie się modlimy (tylko jedną);
- kończąc różaniec, dodatkowo odmawiamy jedną modlitwę – inną w części błagalnej i inną w części dziękczynnej. Jak brzmią ich teksty?
Nowenna pompejańska - cześć błagalna
O ile słowa modlitw wchodzących w skład różańca są doskonale znane większości praktykujących Katolików (i nie będziemy w związku z tym ich przytaczać), o tyle relatywnie mało znane są obie modlitwy wieńczące Nowennę pompejańską. Warto wiec wiedzieć, że na zakończenie części błagalnej, przez 27 dni wierni modlą się do Matki Boskiej z prośbą o wysłuchanie takimi oto słowami:
Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
Nowenna pompejańska – część dziękczynna
Z kolei na zakończenie części dziękczynnej Nowenny pompejańskiej, przez 27 dni odmawiamy następujące słowa podziękowania i wdzięczności:
Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.
W obu przypadkach (w części tak błagalnej, jak i dziękczynnej), różaniec kończymy wezwaniem do Matki Boskiej:
Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!
Nowenna pompejańska – intencje
Niezwykle istotnym elementem, są - jeśli chodzi o nowennę pompejańską – intencje. Tę forsowną i czasochłonną modlitwę praktycznie zawsze zmawia się w jakiejś intencji. Jej treść i istota są silnie zindywidualizowane. O ile sama Nowenna ma charakter ściśle uporządkowany i nienaruszalny, o tyle intencje zazwyczaj dotyczą kwestii odnoszących się do potrzeb, deficytów, pragnień danego człowieka. Wierni najczęściej modlą się o zdrowie dla siebie i swoich bliskich – tu na wyobraźnię niewątpliwie działa wyobrażenie cudów, takich jak ten, który dokonać się miał z w przypadku Fortunatiny Agrelli. Ale modlitwy wznoszone są też w intencji szczęścia rodzinnego, pomyślnego przebiegu ciąży etc.
Nowenna pompejańska – rozważania
Istotne są też w Nowennie pompejańskiej rozważania. Chodzi o tradycyjne rozważania różańcowe, dotyczące każdej z tajemnic. Stanowią one swego rodzaju kontemplację wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa i jego matki, Maryi. Pamiętajmy, że przypadku nowenny pompejańskiej odmawiamy 3 z 4 części różańca (pominąć można tajemnice światła, dotyczące okresu nauczania Jezusa):
· Tajemnice radosne:
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie,
- Nawiedzenie św. Elżbiety,
- Narodzenie Pana Jezusa,
- Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni,
- Znalezienie Pana Jezusa w świątyni;
- Tajemnice bolesne:
- Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu,
- Biczowanie Pana Jezusa,
- Cierniem ukoronowanie,
- Droga Krzyżowa Pana Jezusa,
- Śmierć Jezusa na krzyżu;
- Tajemnice chwalebne:
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa,
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa,
- Zesłanie Ducha Świętego,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny.
Czytaj też:
- Koronka do Serca Jezusowego - jak odmawiać? Modlitwa
- Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny - tekst
- Jak odmawiać różaniec krok po kroku. Modlitwy i części