Geneza i powstanie Dywizjonu 303
Po klęsce kampanii wrześniowej w 1939 roku polscy lotnicy znaleźli się w uchodźstwie, kontynuując walkę u boku aliantów. Wielka Brytania, przygotowując się na atak Niemców, potrzebowała doświadczonych pilotów. Polscy lotnicy, z bogatym bagażem bojowym, szybko zdobyli uznanie. Tak narodził się Dywizjon 303, jedna z kilkunastu polskich jednostek w strukturach Royal Air Force (RAF).
Bitwa o Anglię - czas chwały
Podczas bitwy o Anglię Dywizjon 303 wyróżnił się jako jedna z najlepszych jednostek myśliwskich. W czasie tej bitwy, rozgrywającej się od lipca do października 1940 roku, piloci Dywizjonu 303 zestrzelili najwięcej niemieckich samolotów spośród wszystkich jednostek RAF-u. Niemcy, liczący na szybkie pokonanie Wielkiej Brytanii, spotkali się z heroizmem i determinacją polskich lotników.
Jednym z największych bohaterów tej bitwy był Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu 303, oraz jego następca, Witold Łokuciewski. Ich umiejętności i charyzma inspirowały kolegów do osiągania wyższych celów. Stanisław Skalski, jeden z najskuteczniejszych pilotów myśliwskich, był również jednym z tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii II wojny światowej.
Arkady Fiedler i „Dywizjon 303” - książka, która pokrzepiła serca
Historia Dywizjonu 303 stała się inspiracją dla Arkadego Fiedlera, autora znanej na całym świecie książki „Dywizjon 303”. Książka ta, napisana pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się walk, oddała hołd bohaterstwu polskich lotników. Sam autor uchwycił w niej nie tylko dramatyzm starć w powietrzu, ale także ducha jednoczącego pilotów w walce o wspólny cel. Lektura ta stała się jednym z najważniejszych dzieł literackich o udziale Polaków w II wojnie światowej.
Piloci Dywizjonu 303 - bohaterowie nie tylko w powietrzu
Dywizjon 303 to nie tylko znakomite walki w czasie bitwy o Anglię. To także historia niezwykłych ludzi. Lotnicy Dywizjonu nie bali się podejmować trudnych decyzji, a ich umiejętności lotnicze były podziwiane na zachodzie. Po wojnie wielu z nich pozostało na emigracji, walcząc o podtrzymanie świadomości o polskim udziale w walce o wolność Europy.
Niestety, powojenna Polska, znajdująca się pod wpływem Związku Radzieckiego, nie doceniła ich zasług. Instytut Pamięci Narodowej od lat dąży jednak do przypomnienia o wkładzie polskich lotników w zwycięstwo aliantów.
Filmowe opowieści o Dywizjonie 303
Historia Dywizjonu 303 była inspiracją dla licznych filmów. Produkcje takie jak „Dywizjon 303: Historia prawdziwa” przybliżają współczesnym widzom dramatyczne wydarzenia z czasu wojny. Choć opinie na temat tych filmów bywają podzielone, nie da się zaprzeczyć, że pomagają w popularyzacji wiedzy o polskich bohaterach.