Leczenie nietrzymania moczu – laserowe, operacyjne

Leczenie nietrzymania moczu jest uzależnione m.in. od stopnia zaawansowania schorzenia, wieku, ogólnego stanu zdrowia i płci pacjenta. Stosuje się takie formy kuracji jak np. odpowiednie ćwiczenia na nietrzymanie moczu, leki na nietrzymanie moczu, laseroterapię, czy zabiegi na nietrzymanie moczu.
Lekarz wskazujący na fantom pęcherza mozczowego
Źródło: 123rf
Spis treści

 Partner publikacji 

Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Nietrzymanie moczu to, niestety, częsta dolegliwość, której ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Polega na popuszczaniu moczu w czasie dnia lub w nocy. Niekontrolowany wyciek moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak tak pierwsza grupa cierpi na niego zdecydowanie częściej.

Nietrzymanie moczu można leczyć, a rodzaj kuracji zależny jest od stopnia nasilenia tego problemu, typu popuszczania moczu oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz (urolog, neurolog lub ginekolog) zaleci właściwe leki na nietrzymanie moczu, a jeśli faza tego schorzenia jest początkowa, właściwe postępowanie (odpowiednią dietę, ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, kontrolę przyjmowanych płynów, prowadzenie dzienniczka dotyczącego częstotliwości oddawania uryny, itp.), laseroterapię, czy fizjoterapię, a w ostateczności (kiedy inne metody zawiodły, bądź faza dolegliwości jest ciężka) – zabieg operacyjny.

Leczenie nietrzymania moczu – ćwiczenie mięśni Kegla

Leczenie nietrzymania moczu zaczyna się od metod najprostszych, czyli treningu mięśni Kegla, polegającego na naprzemiennym napinaniu oraz uwalnianiu od napięcia mięśni krocza. Należy wykonać taki ruch jak podczas wstrzymywania strumienia moczu. Nie powinno się jednak ćwiczyć mięśni dna miednicy podczas oddawania moczu.
Ćwiczenia dobrze jest wykonywać jak najczęściej, a także profilaktycznie, kiedy jeszcze do sytuacji nietrzymania moczu nie doszło. Można wyżej opisane ruchy powtarzać kilka razy w ciągu dnia przez kilka minut. Ten rodzaj terapii zalecany jest głównie kobietom, jednak także mężczyźni mogą korzystać z jej efektów. Niestety, nie będzie ona skuteczna w bardziej zaawansowanych fazach schorzenia.

Leczenie nietrzymania moczu – fizjoterapia

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet oraz u mężczyzn może obejmować tzw. trening behawioralny, który polega na korzystaniu z toalety o stałych porach dnia, z czasem zwiększając odstęp między tymi wizytami. Założenie specjalnego „narzędzia”, takiego jak krążek lub stożek do pochwy w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet to inny rodzaj leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii (pessaroterapia).
Jak leczyć nietrzymanie moczu korzystając z pomocy fizjoterapeuty? Należy tu wymienić tzw. biofeedback, który polega na przekazywaniu informacji zwrotnej o stanie fizjologicznym pacjenta. Wykorzystuje się do tego urządzenie połączone z osobą leczoną za pomocą sond, które informują o tym, co dzieje się z pęcherzem moczowym w danych warunkach: kiedy zachowuje się on w sposób prawidłowy, a kiedy w sposób patologiczny.
Inny fizjoterapeutyczny zabieg na nietrzymanie moczu to m.in. elektrostymulacja, a ponadto: działanie polem magnetycznym, czy wstrzykiwanie toksyny botulinowej.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to z kolei w miarę świeża metoda walki z krępującą przypadłością, która dotyczy kuracji damskiej części populacji. Nie uzyskała ona jednak akceptacji lekarzy z Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, którzy uważają ją za sposób nie do końca przebadany, eksperymentalny, o wątpliwej skuteczności oraz o niewiadomych powikłaniach dalszych.
Leczenie nietrzymania moczu laserem jest zatem wyborem pacjenta, który musi mieć świadomość ryzyka, na jakie się decyduje. Inną kwestią pozostaje dość wysoki koszt zabiegów z wykorzystaniem lasera.

Leki na nietrzymanie moczu

Skuteczne leki na nietrzymanie moczu są zapisywane przez lekarza na receptę. Należą do nich m.in. preparaty lecznicze na nietrzymanie moczu związanego z nagłym parciem, w ramach których wylicza się oksybutyninę, tolterodynę, darifenacynę i solifenacynę. Duloksetyna to z kolei substancja, która wchodzi w skład leków na nietrzymanie moczu o charakterze wysiłkowym.
Na nietrzymanie moczu działają także w niektórych przypadkach (przede wszystkim w naglącym nietrzymaniu moczu) leki przeciwdepresyjne. Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn polega również na stosowaniu leków androgenicznych, np. tamsulosyny, czy alfuzosyny). Odpowiednikiem tych preparatów dla pań są estrogeny.
Silniejszymi lekami są natomiast neurotoksyny, które porażają włókna nerwowe regulując działanie pęcherza moczowego. Leki na nietrzymanie moczu bez recepty to głównie suplementy diety, np. zawierające w składzie żurawinę oraz zioła, takie jak np. pokrzywa zwyczajna, lipa, czy zielona herbata.

Nietrzymanie moczu – zabieg operacyjny

Jeśli wykorzysta się dostępne i możliwe do wdrożenia środki dla danego pacjenta, a nadal utrzyma się nietrzymanie moczu, zabieg operacyjny może okazać się najwłaściwszym wyborem.
Zabieg na nietrzymanie moczu przeprowadza się u kobiet cierpiących na popuszczanie moczu z wysiłku, u mężczyzn z tym samym rozpoznaniem po przebytej operacji gruczołu krokowego, u pacjentów obu płci chorych na schorzenia neurologiczne oraz u osób nietrzymających moczu ze względu na nagłe parcie na pęcherz moczowy.

Nietrzymanie moczu - operacja a NFZ

Rodzaj operacji uzależnia się od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i rodzaju nietrzymania moczu. Za operacyjne leczenie nietrzymania moczu nie trzeba płacić, gdyż koszty zabiegu refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Na taką operację trzeba jednak czekać, niekiedy 2-3 lata.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Zobacz też: 

Nietrzymanie moczu nie musi ograniczać – bądź aktywny

Nietrzymanie moczu u kobiet w menopauzie – leczenie i przyczyny


 Partner publikacji