Nadzieja na pokonanie alzheimera

Czy ludzki organizm mógłby sam powstrzymać rozwój choroby Alzheimera? Nadzieję daje eksperyment naukowców z USA.

Choroba Alzheimera jest obecnie uważana za chorobę nieuleczalną. Powoduje ona u starszych osób nieodwracalne zmiany w mózgu. Upośledza pamięć, utrudnia logiczne myślenie, w tym nawet podstawowe czynności, jak liczenie, pisanie czy czytanie. W obliczu starzenia się społeczeństw rozwiniętych zapobieganie chorobie Alzheimera staje się coraz ważniejszym wyzwaniem.

Nadzieję, że można skutecznie przeciwdziałać alzheimerowi, dają wyniki nowego eksperymentu naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Dokonali oni drobnej ingerencji w funkcjonowanie systemu immunologicznego myszy chorych na alzheimera: zablokowali substancję, która zwykle hamuje jego odpowiedź na toksyczne płytki amyloidowe. To te płytki mają zwykle wpływ na uszkadzanie komórek nerwowych, a w dalszej kolejności pogorszenie funkcjonowania mózgu. Skutkiem eksperymentu było oczyszczenie mózgu i zanik objawów choroby Alzheimera!

Istnieje nadzieja, że metodę tę można by w przyszłości stosować również u ludzi, ale niezbędne są kolejne badania, które pozwolą wyeliminować wszelkie potencjalne zagrożenia.
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Przeczytaj artykuł
Alzheimera będzie można pokonać ultradźwiękami?
Przeczytaj artykuł
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 26-30
Powiązane artykuły
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 16-20
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 11-15
Masło orzechowe pozwoli wykryć Alzheimera?
Porażenie nerwu twarzowego - leczenie, przyczyny i objawy

Reklama