Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi

Na terenie starej fabryki mebli powstało muzeum, którego celem jest uchronienie od zniszczenia i zachowanie dla przyszłych pokoleń obiektów, stanowiących o naszej kulturze. Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi to unikatowe miejsce w skali europejskiej.

Fundacja Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda Teofila Hałasa, która powołała do życia i objęła pieczę nad Muzeum, wyznaczyła sobie jeden główny cel. Mianowicie pragnie, by - poprzez ukazywanie i propagowanie narzędzi i maszyn stolarskich pochodzących z połowy XIX w. - zachować wiedzę o przemijających czasach i sprawić, by nie stała się ona obojętna dla przyszłych pokoleń.

Twórcy fundacji mówią o sobie: “Działamy z ludźmi i dla ludzi”. Fundacja podejmuje współpracę z różnymi instytucjami, w tym Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, organizuje zajęcia warsztatowe, wystawy, plenery i lekcje muzykalne. Stara się zaangażować w swoje projekty ludzi w każdym wieku. Zaprasza do współpracy zarówno szkoły podstawowe, jak i Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Każdy, kto choć trochę interesuje się historią rzemiosła, sztukami artystycznymi czy kulturą materialną - lub po prostu pragnie poznać korzenie swojej kultury, znajdzie tu coś dla siebie.

W tym roku Muzeum także wyszło ze wspaniałą inicjatywą i zorganizowało wakacyjne warsztaty “Nie święci garnki lepią - ja też to potrafię!”. W programie zajęć można było znaleźć między innymi naukę wykonywania przedmiotów z gliny różnymi technikami, malowanie farbami żelowymi przedmiotów i szklanych folii oraz zdobienie drewnianych przedmiotów techniką serwetkową.

W ofercie Fundacji Ziemi Krobskiej nie zapomniano także o seniorach! Muzeum jest otwarte na wszelkie inicjatywy i pomysły. Organizowane są specjalne warsztaty czy wycieczki dla osób starszych, mając na uwadze ich potrzeby. Pozostawiono też seniorom możliwość własnego opracowania planu zwiedzania. Wystarczy wcześniej zadzwonić pod numer tel. 501 065 535, by zarezerwować termin i przedstawić swoje oczekiwania.

Wciąż organizowane są warsztaty ceramiczno-archeologiczne skierowanie do dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat. Uczestnicy warsztatów mają wcielić się w role twórców i ulepić ciekawe przedmioty z gliny. Przechodzą oni przez cały proces twórczy od formowania, przez zdobienie, suszenie, po wypalanie w piecu elektrycznym do szkliwienia. Uczestnicy poznają także warsztat archeologa i biorą udział w przeróżnych wycieczkach.

Wśród zajęć do wyboru są także m.in. zajęcia z drewnem, warsztaty piśmiennicze czy zajęcia plastyczne “Co to jest Biskupizna?”, a także zajęcia przyrodnicze odbywające się na świeżym powietrzu. Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub grupowo (do 25 osób). Cena biletu normalnego to 10 zł. Natomiast bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży jest o połowę tańszy.

Rezerwacji terminu można dokonać pod numerem tel. 501 065 535 (Marek Hałas) lub drogą mailową marekhalas@poczta.onet.pl

Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
Więcej z kategorii Podróże
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Wirtualne muzeum: Luwr
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wakacje z rodziną – co robić, by wyszły dobrze nie tylko na zdjęciu?