Odmawianie modlitwy przy użyciu różańca wywodzi się już z IV wieku. Początkowo miał on postać sznurów modlitewnych z koralikami. Pierwotnym zamysłem stworzenia różańca było ułatwienie osobom nieumiejącym czytać odmawianie psalmów chrześcijańskich, aby mogły włączyć się do liturgii. Przez wieki zmieniała się rola różańca, aż do znanej dzisiaj formy powszechnej modlitwy, niezależnie od miejsca i czasu. I temu służą rożnego rodzaju różańce, zwane także koronkami. Różaniec może zrobić każdy – dziecko, młody człowiek czy dojrzała osoba.
Różaniec na rękę
Różaniec na rękę służy przede wszystkim do odmawiania modlitwy różańcowej w każdej wolnej chwili. Ma on formę tak zwanej „dziesiątki różańca”, służącej do odmówienia Ojcze Naszi dziewięć Zdrowaś Mario. Różańce na rękę przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Różnią się wtedy tylko swoim wyglądem. Te przeznaczone dla kobiet są z reguły bardziej kolorowe, często wykonane z różnobarwnych koralików. Dla mężczyzn kolorystyka jest bardziej stonowana, a najczęściej stosowanym materiałem jest skóra, drewno bądź sznurek. Oprócz wartości religijnej, jaką niewątpliwie posiadają, traktowane są też jako część biżuterii. Warto nosić różaniec jako bransoletkę z kilku powodów:
- umieszczony na przegubie ręki przypomina katolikowi o sprawach istotnych, związanych z wiarą,
- pozwala odmawiać różaniec w różnych sytuacjach osobom, którym bliska jest forma tej modlitwy,
- osoby głęboko wierzące mogą i w ten sposób dodatkowo świadczyć swoją wiarę.
Jak zrobić różaniec?
Najprościej jest wykonać różaniec w formie bransoletki. Aby zrobić najprostszy różaniec na rękę należy przygotować:
- koraliki:
- plastikowe,
- metalowe,
- drewniane,
- kryształowe,
- akrylowe,
- sznurek – najlepiej o długości do 40 cm,
- krzyżyk lub medalik.
Wystarczy nawlekać na sznurek koraliki o różnych kolorach w określonej kolejności. Oto przykład:
- 2 koraliki zielone,
- 2 koraliki żółte,
- 1 koralik biały,
- Krzyżyk,
- 1 koralik biały,
- 2 koraliki czerwone,
- 2 koraliki niebieskie.
Aby zapobiec przesuwaniu się koralików należy oddzielić je supełkami. Ich kolory tworzą tak zwany różaniec misyjny. Każdy kolor symbolizuje inny kontynent:
- zielony – Afrykę (symbolizuje zieleń tego kontynentu),
- żółty – Azję (symbolizuje rasę azjatycką),
- czerwony – Amerykę (nawiązuje do koloru skóry Indian),
- niebieski – Oceanie (symbolizuje wody oceanu),
- biały – Europę i Papieża (nawiązuje do koloru skóry Europejczyków).
Różaniec na rękę, który tworzy swoistą bransoletkę można też wykonać z samego sznurka. Rolę koralików pełnią wtedy supełki, zrobione w równych odległościach od siebie. Taki różaniec można także wykonać z drewnianych elementów.
Różaniec na palec
Różaniec na palec najczęściej występuje w formie obrączki o różnych wzorach. Pozwala na modlitwę w każdej sytuacji, na przykład w czasie jazdy pociągiem czy stania w kolejce. Osobie wierzącej taki różaniec pomaga w skupieniu w trakcie modlitwy. To również idealny prezent dla katolika. Na rynku dostępnych je wiele rodzajów różańca na palec, wykonanych ze srebra, złota bądź stali chirurgicznej, często z różnymi ozdobnymi elementami. Dziesięć wypustek, które są wkomponowane w obrączkę symbolizuje dziesiątkę różańca. Wykonane są w taki sposób, aby nie zahaczać o odzież i nie powodować zadrapań na skórze. Różaniec na palec można także zrobić samodzielnie. Trzeba tylko nawlec na niewielką gumkę czy sznurek 10 koralików i można odmawiać swoją dziesiątkę różańca.
Różaniec na szyję
Różaniec jako naszyjnik daje możliwość skorzystania w każdej chwili z modlitwy różańcowej, a jednocześnie jest piękna ozdobą. Większość z nich jest zaprojektowana i wykonana z niezwykłą dbałością. Często ozdabiane dodatkowymi elementami, na przykład kamieniami. Różaniec na szyję przeznaczony jest do codziennego użytku, a jednocześnie to niezwykle ważny symbol dla każdego chrześcijanina. Jest przeznaczony dla osób wierzących, które nie tylko używają różańca do modlitwy, ale chcą go mieć zawsze przy sobie. Ważne jest osobiste przekonanie. Dla katolika nie jest on tylko ozdobą - to symbol i znak. Jednocześnie to z pewnością wspaniały prezent na chrzest lub komunię, stanowiący pamiątkę na długie lata. Różaniec na szyję można także wykonać samodzielnie. Oto jeden ze sposobów:
- należy przygotować długi sznurek, 10 koralików i medalik,
- trzy części sznurka trzeba zapleść w tzw. warkoczyk,
- co kilka centymetrów przez środkowy sznurek należy nawlec koralik i zacisnąć splot aż do samego koralika,
- w taki sposób należy nawlec wszystkie koraliki, zachowując równą ilość splotów między nimi,
- po ostatnim splocie nawlekany jest medalik,
- pozostała część sznurka jest ponownie splatana w warkocz,
- koniec wieńczy supełek.
Tak wykonany różaniec można zawieszać na szyi i korzystać z niego w czasie modlitwy. Niektórzy nazywają takie różańce „dziesiątką ze sznurka”.
Różaniec – cena
Ceny różańców są bardzo różne i uzależnione od rodzaju użytego materiału. Najprostsze w formie i wykonane ze zwykłych koralików czy sznurka można już kupić od 5 zł. Skórzane kosztują nawet do 100 zł. Droższe są różańce wykonane z metali szlachetnych, takich jak srebro czy złoto. Tu ceny sięgają nawet do kilkuset złotych, szczególnie kiedy ozdobione są szlachetnymi kamieniami. Rynek oferuje klientom ogromny wybór różańców. Można je kupić bezpośrednio w sklepach stacjonarnych czy internetowych. W każdym mieście funkcjonują sklepy z dewocjonaliami. Te drobne przedmioty, wykorzystywane przez wiernych do praktyk religijnych służą jednej z najmocniej zakorzenionych form modlitwy w tradycji Kościoła – modlitwie różańcowej. Różaniec na rękę, palec lub szyję pozwala na liczenie odmawianych modlitw. Jest pięknym prezentem dla osoby wierzącej i praktykującej.
Czytaj:
- Modlitwa za zmarłego męża - jak się modlić?
- Polscy święci i błogosławieni kościoła katolickiego
- Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Jolanta Woźniak