Konkurs "ZOOM na rady seniorów" - zaproszenie

Jak działają rady seniorów w polskich miastach? Gdzie są najbardziej efektywne? Okazją do sprawdzenia jest konkurs "ZOOM na rady seniorów". Zgłoszenia można wysyłać do 31 maja 2014.

Ogólnopolski konkurs "ZOOM na rady seniorów" skierowany jest do partnerstw jednostek samorządu terytorialnego i rad seniorów. Poszukiwane są miejsca, w których najbardziej efektywnie udają się projekty mające na celu aktywizację starszych osób i tworzenie przyjaznej im przestrzeni. Mile widziane będą więc zgłoszenia miast, w których przy konsultacjach z seniorami powstały np. deptaki, skwery, udostępniono przyjazne miejsca.

Rady seniorów jako ciała konsultacyjne działają obecnie w ponad 60 miejscowościach w całej Polsce - i nieustannie powstają kolejne. W roku 2013 przyjęto nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która ułatwiła ten proces.

W konkursie "ZOOM na rady seniorów" zgłaszać się mogą wyłącznie rady seniorów działające w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego. Organizatorzy wymagają również wskazania do konsultacji społecznych przestrzeni publicznej, która będzie modernizowana lub projektowana od początku w najbliższych latach.

W wyłonionych w konkursie 8 społecznościach przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z udziałem ekspertów partycypacji publicznej, socjologów i animatorów. Przeprowadzą oni przy tym badania potrzeb starszych osób, poprowadzą publiczne debaty i warsztaty związane z tworzeniem przyjaznej przestrzeni publicznej. Co więcej, wyłonione rady seniorów i zaangażowani partnerzy zostaną wyposażeni w narzędzia monitorowania konsultacji i pozyskiwania funduszy.

Konkurs "ZOOM na rady seniorów" organizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacją na rzecz wspólnot lokalnych „Na miejscu“.

 

Więcej z kategorii Wydarzenia
Powstała Warszawska Rada Seniorów. Jaki ma skład?
Poznań: Latająca Poradnia Geriatryczna
Uniwersytet Otwarty UW - poszerz wiedzę
Powiązane artykuły
5 pomysłów na sylwestra dla seniorów
Koncert dla seniorów – muzyczne niespodzianki
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
Targi Seniora w Krakowie