Konkurs "ZOOM na rady seniorów" - zaproszenie

Jak działają rady seniorów w polskich miastach? Gdzie są najbardziej efektywne? Okazją do sprawdzenia jest konkurs "ZOOM na rady seniorów". Zgłoszenia można wysyłać do 31 maja 2014.

Ogólnopolski konkurs "ZOOM na rady seniorów" skierowany jest do partnerstw jednostek samorządu terytorialnego i rad seniorów. Poszukiwane są miejsca, w których najbardziej efektywnie udają się projekty mające na celu aktywizację starszych osób i tworzenie przyjaznej im przestrzeni. Mile widziane będą więc zgłoszenia miast, w których przy konsultacjach z seniorami powstały np. deptaki, skwery, udostępniono przyjazne miejsca.

Rady seniorów jako ciała konsultacyjne działają obecnie w ponad 60 miejscowościach w całej Polsce - i nieustannie powstają kolejne. W roku 2013 przyjęto nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która ułatwiła ten proces.

W konkursie "ZOOM na rady seniorów" zgłaszać się mogą wyłącznie rady seniorów działające w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego. Organizatorzy wymagają również wskazania do konsultacji społecznych przestrzeni publicznej, która będzie modernizowana lub projektowana od początku w najbliższych latach.

W wyłonionych w konkursie 8 społecznościach przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z udziałem ekspertów partycypacji publicznej, socjologów i animatorów. Przeprowadzą oni przy tym badania potrzeb starszych osób, poprowadzą publiczne debaty i warsztaty związane z tworzeniem przyjaznej przestrzeni publicznej. Co więcej, wyłonione rady seniorów i zaangażowani partnerzy zostaną wyposażeni w narzędzia monitorowania konsultacji i pozyskiwania funduszy.

Konkurs "ZOOM na rady seniorów" organizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacją na rzecz wspólnot lokalnych „Na miejscu“.

 

Więcej z kategorii Aktualności
Przeczytaj artykuł
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Przeczytaj artykuł
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
Przeczytaj artykuł
5 pomysłów na sylwestra dla seniorów
Powiązane artykuły
Zadbaj o zdrowy wzrok – spotkanie dla seniorów
Jak żyć z alergią - spotkanie dla seniorów
Spotkanie edukacyjne dla seniorów
Koncert dla seniorów: Zespół Pieśni i Tańca Dobroń

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧