Kobiety mają wyższe poczucie szczęścia. Ty też?

Seniorki i młode kobiety są szczęśliwsze od mężczyzn – twierdzą naukowcy. Poczucie szczęścia do pewnego stopnia może zależeć od płci i wieku. W jednym okresie życia to panie są szczęśliwsze, w innym - panowie.

Jak wynika z badań, ogólnie rzecz biorąc w młodości i po 50-tce kobiety są szczęśliwsze niż mężczyźni. W średnim wieku zaś ich nastrój znacznie się osłabia - warunki ekonomiczne i życie rodzinne stają się wówczas wielkim ciężarem. Mniej więcej po pięćdziesiątych urodzinach, panie odzyskują większą radość życia.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 47 tysięcy kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie doszli do wniosku, że poziom szczęścia dzieci jest relatywnie wysoki, ale wraz z czasem zmniejsza się i jest to szczególnie widoczne u osób płci męskiej. Potem panowie mają się lepiej, a niekorzystny trend dla kobiet trwa do około 48 lat, po czym się odwraca.

Od urodzenia aż po studia dziewczyny mają większe szanse sukces i są bardziej skuteczne niż chłopcy. Kiedy w grę zaczynają wchodzić problemy w związkach i nieudane małżeństwa, szczególnie panie doświadczają znacznego obniżenia poczucia szczęścia. W tym okresie w przypadku kobiet dochodzi do rozdźwięku pomiędzy chęciami i możliwościami a rzeczywistością - panie w średnim wieku nie zawsze skutecznie walczą o bezpieczeństwo ekonomiczne. Mężczyźni z kolei w tym czasie zwykle zwiększają swoje dochody i doznają poprawy życia rodzinnego, co sprawia, że są wówczas szczęśliwsi niż kobiety.

W dalszych etapach życia, po ukończeniu około 50 lat, ogólny poziom szczęścia wzrasta. Szczególnie w przypadku kobiet staje się istotnie wyższy i panie znów czują się szczęśliwsze niż panowie.

Źródło: Journal of Happiness Studies.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Kofeina chroni seniorki przed demencją"

Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Przeczytaj artykuł
Jakie są objawy psychiczne andropauzy?
Senior w czasie wizyty u psychologa
Przeczytaj artykuł
Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków
Młoda kobieta podająca herbatę starszej pani
Powiązane artykuły
Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?
Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?
Jak sobie poradzić ze śmiercią męża?
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!