Kobiety mają wyższe poczucie szczęścia. Ty też?

Seniorki i młode kobiety są szczęśliwsze od mężczyzn – twierdzą naukowcy. Poczucie szczęścia do pewnego stopnia może zależeć od płci i wieku. W jednym okresie życia to panie są szczęśliwsze, w innym - panowie.

Jak wynika z badań, ogólnie rzecz biorąc w młodości i po 50-tce kobiety są szczęśliwsze niż mężczyźni. W średnim wieku zaś ich nastrój znacznie się osłabia - warunki ekonomiczne i życie rodzinne stają się wówczas wielkim ciężarem. Mniej więcej po pięćdziesiątych urodzinach, panie odzyskują większą radość życia.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 47 tysięcy kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie doszli do wniosku, że poziom szczęścia dzieci jest relatywnie wysoki, ale wraz z czasem zmniejsza się i jest to szczególnie widoczne u osób płci męskiej. Potem panowie mają się lepiej, a niekorzystny trend dla kobiet trwa do około 48 lat, po czym się odwraca.

Od urodzenia aż po studia dziewczyny mają większe szanse sukces i są bardziej skuteczne niż chłopcy. Kiedy w grę zaczynają wchodzić problemy w związkach i nieudane małżeństwa, szczególnie panie doświadczają znacznego obniżenia poczucia szczęścia. W tym okresie w przypadku kobiet dochodzi do rozdźwięku pomiędzy chęciami i możliwościami a rzeczywistością - panie w średnim wieku nie zawsze skutecznie walczą o bezpieczeństwo ekonomiczne. Mężczyźni z kolei w tym czasie zwykle zwiększają swoje dochody i doznają poprawy życia rodzinnego, co sprawia, że są wówczas szczęśliwsi niż kobiety.

W dalszych etapach życia, po ukończeniu około 50 lat, ogólny poziom szczęścia wzrasta. Szczególnie w przypadku kobiet staje się istotnie wyższy i panie znów czują się szczęśliwsze niż panowie.

Źródło: Journal of Happiness Studies.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Kofeina chroni seniorki przed demencją"

Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?
Terapia online
Przeczytaj artykuł
Samotność osób starszych - jak warto wspierać seniorów?
Starsza samotna osoba starsza z opiekunką
Przeczytaj artykuł
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Powiązane artykuły
Młoda kobieta podająca herbatę starszej pani
Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków
Dzień Babci i Dziadka – zrób sobie prezent!
Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?
Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online