Jak zdobyć nowych znajomych?

Znajomi. Dzięki nim szybciej i przyjemniej płynie czas, łatwiej realizować swoje marzenia i cieszyć się pogodą ducha. Czujesz się trochę samotnie i chcesz nawiązać nowe znajomości, ale nie bardzo wiesz jak i od czego zacząć? Przede wszystkim od rozmowy z drugą osobą.

Przy nawiązywaniu nowych znajomości bardzo ważną rolę odgrywa rozmowa. To może wydawać się bardzo proste i oczywiste, a jednak nie zawsze tak jest. Gdzie spotkać naszego rozmówcę i potencjalnego przyszłego znajomego? O czym rozmawiać i na co zwrócić uwagę, gdy już nawiążemy rozmowę?

Pierwsze spotkanie

Jednym z najłatwiejszych sposobów na poznanie nowych osób jest… wspólne spędzanie czasu w gronie osób o wspólnych zainteresowaniach. Lubisz robić na drutach, interesują Cię wypieki, a może podróże? Poszukaj tematycznych zajęć dla osób 50+ w Twojej okolicy. Może osiedlowy dom kultury lub klub seniora organizują spotkania podróżnicze lub warsztaty z gotowania? Zapisz się na spacer lub nawet jednodniową wycieczkę z lokalnym oddziałem PTTK lub poszukaj oferty zajęć ruchowych dla seniorów. Takie zajęcia będą nie tylko okazją do poznania nowych osób dzielących nasze zainteresowania i upodobania, ale także pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Pierwsze wrażenie

Jesteś już na zajęciach dla seniorów? Rozejrzyj się i wsłuchaj w toczące się rozmowy, czy ktoś wywarł na Tobie pozytywne pierwsze wrażenie? Przyjrzyj się osobie, którą chciałbyś bliżej poznać. Zwróć uwagę na to, z kim rozmawia, co ją interesuje i jakie tematy porusza, to może okazać się bardzo pomocne przy nawiązywaniu rozmowy. Taka obserwacja pomoże Ci też wyczuć moment, w którym dana osoba będzie wolna i gotowa do nowej pogawędki. Jeśli w rozmowie bierze udział kilka osób, to po prostu podejdź do grupy i dołącz grzecznie do dyskusji.

Jak i o czym rozmawiać?

Nie czekaj długo z nawiązaniem rozmowy, nie próbuj zwrócić na siebie uwagi lub ściągnąć interesującej Cię osoby wzrokiem. Zasygnalizuj jasno, że masz ochotę porozmawiać. Podejdź bliżej i zacznij od neutralnego pytania. Możesz na przykład zapytać o to, jak się Twojemu interlokutorowi podoba na spotkaniu, jak tutaj trafił, czy są przewidziane jeszcze jakieś atrakcje lub kolejne spotkania z tego cyklu.

Pozwól spontanicznie rozwijać się rozmowie. Zadawaj otwarte pytania i słuchaj aktywnie, potakując, kiwając od czasu do czasu głową, uśmiechając się i nawiązując do tego, o czym mówi nowo poznana osoba.  Daj jej przestrzeń na swobodne wypowiedzi. Dziel się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, nie zalewaj jednak swojego nowego znajomego potokiem słów i informacji o sobie.

Na co zwracać uwagę podczas rozmowy?

Obserwuj swojego rozmówcę i bądź czujny na wszelkie oznaki zainteresowania, zaciekawienia, znudzenia lub zmęczenia z jego strony. Jeśli nowo poznana osoba ożywia się podczas wymiany zdań na jakiś temat, warto go kontynuować. Jeśli natomiast Twój rozmówca rozgląda się po Sali lub odpowiada zdawkowo możesz zadać mu sprawdzające pytanie na przykład: czy na kogoś czeka? Być może Twój rozmówca rozgląda się, gdyż na kogoś czeka, ale jednocześnie jest zainteresowany pogawędką, którą z Tobą prowadzi.

 

Teraz możesz już śmiało ruszać do dzieła. Aby zdobyć nowych znajomych tak naprawdę wystarczy odrobina chęci, pozytywnego nastawienia i zastosowanie się do naszych prostych wskazówek. Powodzenia!
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Bliskość nie tylko od święta
Przeczytaj artykuł
Co Tobie daje kontakt z wnukami?
Przeczytaj artykuł
Najukochańsza babcia może być przyszyta!
Powiązane artykuły
Kto z kim przestaje, takim się staje
Czy ja go jeszcze kocham? Psycholog o dojrzałej miłości
Gdy zawodzi osoba, na której chciałoby się polegać
Ile znaczą w Twoim życiu inni ludzie?