Jak założyć konto na Facebooku krok po kroku? Logowanie

Facebook jest narzędziem, z którego każdego dnia korzysta ponad 1,5 miliarda ludzi na świecie, coraz popularniejszym także wśród seniorów. Jak działa Facebook, jak założyć konto na Facebooku i pomyślnie przeprowadzić jego konfigurację? Jak się logować na FB? Co zrobić, aby dodać zdjęcie profilowe i w foto w tle? Jak dodawać znajomych?
Seniorzy zakładają konto na Facebooku
źrodło:123RF
Spis treści

Jak założyć Facebooka

Facebook od lat utrzymuje pozycję wiodącego serwisu społecznościowego, łączącego ludzi na cały świecie. Założony przez studenta Harvardu Marca Zuckerberga, funkcjonujący od 2004 roku, Facebook ma dziś 2,4 miliarda użytkowników, z których 1,6 miliarda korzysta z niego aktywnie każdego dnia. Oznacza to, że facebookowe konto posiada co trzeci mieszkaniec naszego globu. W Polsce liczba użytkowników przekracza 18 milionów, co stanowi połowę populacji kraju. Szczegółowe dane wskazują, że jest to medium najczęściej wykorzystywane przez osoby w wieku 25-34 lata, a także nieco młodsze i nieco starsze. Użytkownicy w wieku 65+ stanowią zdecydowaną mniejszość (około 2 procent – dane NapoleonCat za whysosoial.pl), nie mniej, jeśli przełożyć to na liczby bezwzględne, można szacować, że FB używa w Polsce około 350 tysięcy seniorów. Nie ma cię wśród nich? Dlaczego? Boisz się zrobić pierwszy krok? Zobacz, jak założyć Facebooka, jak się logować i jak aktywnie uczestniczyć w życiu szerokiej społeczności. Szybko okaże się, że Facebook może być znakomitym remedium na nudę, pustkę, samotność i społeczną alienację.

Jak założyć konto na Facebooku krok po kroku

Jak założyć konto na Facebooku? Krok po kroku wygląda to następująco:

 • W pierwszej kolejności wejdź na stronę FB, wpisując w okienko adres www.facebook.com
 • Wypełnij odpowiednie pola, wpisując swoje dane osobowe oraz kontaktowe. Posługuj się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, podaj też prawdziwy numer telefonu oraz adres e mail. Będą one nierozłącznie przypisane do twojego konta, posłużą też do rejestracji, logowania i ewentualnej późniejszej weryfikacji oraz odzyskania dostępu do konta, jeśli zapomnisz hasło.
 • Naciśnij „zrejestruj się”
 • Potwierdź swoje dane kontaktowe, a więc numer telefonu oraz adres e mail. 

Do jednego numeru telefonu i adresu e mail może być przypisane tylko jedno konto. Jeśli więc chcesz utworzyć fałszywy profil „na próbę” albo dla zabawy, w przyszłości będzie mieć problem z założeniem prawdziwego. Pamiętaj też, by dostęp do konta zabezpieczyć ustawiając wystarczająco silne hasło. Nie wykorzystuj haseł stosowanych w banku czy na innych portalach społecznościowych, ani takich, które są łatwe do odgadnięcia.

Zdjęcie profilowe na FB

Po założeniu konta, musisz ustawić wszystkie swoje dane, a więc między innymi:

 • Zdjęcie profilowe, będące twoją wizytówką
 • Zdjęcie w tle, które stanowi swoistą oprawę wizualną twojego profilu
 • Informacje o sobie, takie jak: miejsce pracy obecne i poprzednie, wykształcenie (ukończone szkoły i uczelnie), a nawet status związku, jeśli chcesz dzielić się z innymi użytkownikami szczegółami swojego życia prywatnego. Informacji tych nie musisz podawać, ale jeśli je zamieścisz, ułatw to twoją identyfikację przez inne osoby.
 • Ustawienia prywatności – od ciebie zależy, czy poszczególne informacje, zdjęcia i filmy znajdujące się na twoim FB będą widoczne publicznie, dla wszystkim znajomych twoich znajomych, tylko dla twoich znajomych, a może wyłącznie dla ciebie.

Aby ustawić zdjęcie profilowe na FB, wystarczy ustawić kursor nad obrazkiem przedstawiającym schematyczną postać, czyli tak zwane widmo. Pojawi się napis „zaktualizuj zdjęcie profilowe”, w który należy kliknąć. Następnie wybieramy fotografię spośród zgromadzonych na swoim komputerze, a jeśli takiej nie mamy, szybko i intuicyjnie możemy ją wykonać korzystając z kamery internetowej. Po załadowaniu wybranego zdjęcia, ustawiamy jego położenie i ewentualnie edytujemy je, a na koniec klikamy „zapisz”. Podobnie ustawiamy zdjęcie w tle. Tak samo postępujemy w sytuacji, gdy korzystamy w z aplikacji mobilnej na telefonie komórkowym, oczywiście biorąc poprawkę na sposób obsługi ekranu dotykowego.

Logowanie na Facebook

Jeśli chodzi o logowanie, Facebook także jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Na stronie facebook.com wystarczy wpisać swój numer telefonu lub adres e mail, a następnie ustalone przez siebie hasło. Zamiast danych teleadresowych posłużyć można się też nazwą użytkownika, jeśli taka została utworzona. Ostatnią czynnością jest kliknięcie przycisku „zaloguj się”. W sytuacji, gdy nie pamiętasz hasła, możesz skorzystać z opcji jego resetowania i ustawienia nowego – niezbędne instrukcje będą ci się wyświetlać po kolei na ekranie. Niezbędny na tym etapie będzie dostęp do telefonu komórkowego lub poczty elektronicznej, które są powiązane z twoim kontem na FB.

Jak korzystać z Facebooka?

Jak korzystać z Facebooka? Serwis zapewnia wiele funkcjonalności, wśród których najistotniejsze są:

 • tworzenie społeczności osób znajomych. 
 • udostępniania informacji, zdjęć, filmów – wszystko to, co umieścisz na FB, twoi znajomi zobaczą w aktualnościach
 • wyrażanie aprobaty lub dezaprobaty dla aktywności innych osób (tzw. lajki, czyli polubienia, oraz komentarze) 
 • bezpośrednia prywatna komunikacja z innymi użytkownikami

Kluczowe dla idei FB są społeczności w obrębie których następuje wymiana informacji, zdjęć, filmów i innych materiałów. Aby poszerzać grono znajomych, korzystasz z opcji wysyłania zaproszeń, masz też możliwość akceptowania zaproszeń wysyłanych przez inne osoby. FB jest na tym polu bardzo intuicyjny, a przy tym proaktywny, nieustannie i zazwyczaj trafnie podsuwając ci pod nos nowe propozycje znajomości, między innymi za sprawą zakładki „osoby, które możesz znać”. Po dodaniu znajomych, możesz być na bieżąco z ich aktywnością na FB. Facebook daje też możliwości obserwowania i bycia obserwowanym przez różne osoby – w praktyce często obserwujemy na przykład aktywność osób ze świecznika, (celebrytów, aktorów, polityków), które nie są i zapewne nigdy nie będą naszymi znajomymi. 

Jak usunąć Facebooka

O ile założenie FB jest dziecinnie proste, o tyle zdecydowanie więcej Zachodu wymaga zamknięcie konta, przy czym należy pamiętać, że FB rozróżnia czasową dezaktywację oraz trwałe usunięcie. Jak usunąć Facebooka? Zakładając, że chcemy się z naszym kontem rozstać na zawsze:

 • W menu ustawień klikamy „Twoje informacje na Facebooku”
 • Zaznaczamy „Dezaktywacja i usunięcie”
 • Wciskamy „Usuń konto” a następnie „Kontynuuj dezaktywację konta”
 • Po wprowadzeniu naszego hasła, klikamy kolejno „Kontynuuj” i „Usuń konto”

Po wykonaniu tych wszystkich czynności, konto bynajmniej wciąż nie jest trwale usunięte. Facebook daje ci aż 30  dni na zmianę decyzji, którą przez cały ten czas możesz cofnąć. Mamy więc de facto do czynienia ze złożeniem swoistej dyspozycji, która zostanie wykonana przez FB dopiero po upływie miesiąca. Po tym czasie konto zniknie bez możliwości powrotu. Zniknie też cała jego zawartość.

Czytaj również

Bibliografia

 • Użytkownicy social media w Polsce i na świecie, https://www.whysosocial.pl
 • Centrum Pomocy, Facebook, https://www.facebook.com