Aplikacje dla seniora na smartfony i tablety. Jakie?

Aplikacje dla seniora, na smartfon i tablet, ułatwiają życie i zapewniają moc rozrywki. Wbrew potocznym opiniom, aplikacje mobilne dla seniorów nie muszą być nudne, proste i ograniczone. Osoby w podeszłym wieku także mogą bez problemów korzystać ze wszystkich programów, którymi cieszą się młodsi użytkownicy.
Smartphone i ikony aplikacji dla seniorów
źrodło:123RF
Spis treści

Aplikacje dla seniora

Prosty, tradycyjny telefon komórkowy starego typu definitywnie odchodzi z zapomnienie. Współcześnie większość osób w wieku 60+ korzysta ze smartfona – nowoczesnego i inteligentnego urządzenia, będącego nie tylko środkiem komunikacji, ale też zapewniającego setki innych funkcjonalności dostępnych za sprawą jednego kliknięcia w mały dotykowy ekran. O czym nie każdy wie i z czego nie każdy korzysta. Tymczasem kryjące się pod wielobarwnymi ikonkami aplikacje pozwalają nam na aktywność w takich obszarach, jak między innymi:

 • komunikacja, media społecznościowe (telefon, SMS, mail, WhatsUpp, Skype, Facebook, Instagram, Twitter i inne);
 •  informacja i rozrywka (internet, gry, muzyka, audiobooki, zdjęcia, filmy);
 • nawigacja, orientacja w terenie (mapy, GPS, kompas);
 •  bankowość mobilna, zakupy przez internet;
 • podróże (aplikacje wyszukujące i rezerwujące noclegi itd.);
 • zarządzanie urządzeniami typu smart (np. telewizor, odkurzacz, pralka);
 • organizacja aktywności (kalendarze, notatniki);
 • zdrowie (liczniki kalorii, liczniki kroków, pomiary ciśnienia i tętna etc.).

Czy można wśród nich wskazać praktyczne i interesujące aplikacje dla seniora? Które programy okażą się najbardziej przydatne w codziennym życiu osób starszych? Oto nasz subiektywny wybór, uwzględniający zarówno aplikacje znane powszechnie i wykorzystywane przez setki milionów ludzi na świecie, jak też te nieco bardziej niszowe.

Aplikacje dla seniora dla rozrywki

Ciekawe aplikacje dla seniora, służące rozrywce, to między innymi:

●      YouTube- to więcej, niż aplikacja, to właściwie instytucja. Kojarzony powszechnie z młodszymi odbiorcami, YouTube stanowić może doskonałe źródło rozrywki także dla seniorów. Tu znajdziesz niemal wszystko, czemu kiedykolwiek nadano formę audiowizualną: najlepszą muzykę z kilkudziesięciu ostatnich dekad, wspaniałe momenty z historii sportu, poradniki na każdy temat, filmy, kabarety, testy, recenzje. Co tylko zechcesz i zupełnie za darmo.

●      Spotify i inne platformy streamingowe, takie jak Deezer czy Tidal- one także umożliwiają dostęp do muzyki i podcastów, w sumie do dziesiątek milionów utworów. Należy jednak mieć świadomość, że w tym przypadku treści dostępne za darmo nie koniecznie mogą odpowiadać naszym zainteresowaniom. Za szerszy i bardziej świadomy wybór należy zapłacić.

●      Memo – trzy siostrzane aplikacje dla seniora, dedykowane dla odbiorców w wieku 65 +, zaprojektowane w Polsce i gruntownie przetestowane pod kątem potrzeb i umiejętności osób starszych. W pakiecie znajdują się: 

o  Memo trening – ćwiczenia stymulujące sprawność umysłu, poprawiające pamięć;

o  Memo dzień – rodzaj kalendarza przypominającego o ważnych świętach, rocznicach itd.; aplikacja oferuje też ważne informacje dotyczące zdrowia i pamięci;

o. Memo pamiątki – umożliwiająca przechowywanie i udostępnianie wspomnień w postaci filmów, zdjęć czy muzyki.

Aplikacja na smartfon dla seniora, żeby się nie zgubić 

Aplikacja na smartfonmoże też służyć temu, żeby się nie zgubić. Dosłownie i metaforycznie - w przestrzeni, ale też na zakupach, w natłoku informacji etc. Z pewnością warto w swoim smartfonie mieć ikonki takich programów, jak:

 • Google maps– wyjątkowo praktyczna i perfekcyjnie precyzyjna aplikacja będąca kompleksową mapą całego świata. Pozwala za pomocą kilku prostych ruchów dłoni przenieść się z Nowego Jorku na twoją ulicę, pod twój dom, a nawet obejrzeć wybrane miejsce na zdjęciu (funkcja Street View). Google maps to jednocześnie doskonała nawigacja GPS dla osób przemieszczających się samochodem, rowerem, pociągiem, komunikacją miejską lub pieszo. Google maps pozwoli ci też odnaleźć w przestrzeni wszystko czego szukasz: sklep, przychodnię, muzeum, restaurację. Aplikacją podobną do map Google są „Mapy”, dostępne dla użytkowników urządzeń z systemem IOS, czyli iPhone’ów i iPadów.
 • AccuWeather; Pogoda; Weatheri inne aplikacje dostarczające dokładnych, szczegółowych prognoz pogody, z dokładnością co do godziny, dostępnych dla każdego miejsca na świecie. Pozwalają one zaplanować dzień, czy właściwie dobrać strój do aury. Korzystając choć raz tego typu aplikacji, prawdopodobnie już nigdy więcej nie będziesz czekać na prognozę pogody po głównym wydaniu telewizyjnych wiadomości.
 • Listonic – polska aplikacja służąca temu, by nie zgubić się… na zakupach. Zastępuje tradycyjną kartkę papieru, na której zapisujemy listę niezbędnych produktów. Co więcej, może się z nią z poziomu swojego smartfona połączyć inna osoba, na przykład małżonek, dopisując do listy kolejne pozycje, gdy jesteśmy już w sklepie. 

Aplikacje dla osób starszych służące zdrowiu

Wiele aplikacji dla osób starszych (i nie tylko) służy monitorowaniu parametrów dotyczących różnych obszarów zdrowotności, a także codziennej aktywności. Wymienić w tym kontekście można między innymi:

 • Zdrowe Zakupy– aplikacja pozwalająca dbać o właściwe żywienie, kupować tylko produkty o wybranych cechach, a także kontrolować masę ciała. Dostarcza informacji o składzie konkretnych produktów, w tym o zawartych w nich alergenach, glutenie, cukrach prostych, tłuszczach utwardzanych i innych potencjalnie szkodliwych substancjach. 
 • Krokomierz i Licznik Kroków; Bieganie i Krokomierz; Zdrowie; Kinomap– aplikacje mierzące ilość kroków wykonanych danego dnia, pokazujące przebyte dystanse (w metrach lub kilometrach) oraz związany z tym wydatek energetyczny (spalanie kalorii).
 • Cardiio: Pulsometr; Kardiometr; Blood Pressure; Pulsometr– nie zastąpią dobrego ciśnieniomierza czy profesjonalnego badania pulsu, ale mogą pomóc w pobieżnym monitorowaniu ważnych parametrów życiowych. 

Aplikacje mobilne dla seniorów, żeby nie być samotnym

Aplikacje mobilne dla seniorów służyć też mogą kultywowaniu życia towarzyskiego, zapobiegając samotności lub łagodząc jej skutki. Przydatne są zwłaszcza w przypadku osób o zmniejszonej mobilności, niewychodzących z domu, przykutych do łóżka. Należą do nich między innymi:

 • Facebook – aplikacja na telefony komórkowe i tablety umożliwia wygodne i intuicyjne korzystanie na tych urządzeniach z najpopularniejszego dziś na świecie serwisu społecznościowego. To baza znajomych, komunikator i platforma wymiany informacji w jednym. 
 • WhatsApp– bardzo popularny (także wśród osób starszych) komunikator internetowy, umożliwiający połączenia głosowe i audiowizualne, wysyłanie wiadomości, transfer plików i wiele innych funkcjonalności. 
 • Skype – komunikator umożliwiający prowadzenie darmowych rozmów za pośrednictwem kamer internetowych wbudowanych w telefony, tablety i laptopy lub zamontowanych na monitorach komputerów stacjonarnych. 

Aplikacje dla seniora: Android i IOS

Pamiętaj – każdy telefon ma swój system operacyjny. Większość urządzeń opartych jest o system Android (około 80 procent wszystkich smartfonów, w tym Samsung, LG, Sony, Huawei), znaczna część także IOS (własny system spotykany wyłącznie w urządzeniach koncernu Apple, czyli iPhone’ach, iPadach, iMacach oraz MacBookach). Aplikacje dostosowane muszą być do systemu, który zainstalowany jest na twoim telefonie. Część z nich zainstalowana jest domyślnie, część zaś musisz pobrać ze specjalnych platform. Są to:

 • Google Play – przydatna dla użytkowników Androida
 • AppStore – dla posiadaczy iPhonów z systemem IOS. 

W obu przypadkach ściąganie wybranych aplikacji jest bardzo intuicyjne i sprowadza się do jednego - dwóch kliknięć. Jeśli nie chcemy być narażeni na koszty, należy jedynie pamiętać, aby pobierać aplikacje oznaczone jako darmowe.

Czytaj również

Bibliografia

 • Aplikacje na telefon niezbędne dla seniora, https://www.inea.pl
 • Memo, https://www.projektmemo.pl
 • Zdrowe Zakupy, https://play.google.com