Co to jest Instagram i jak działa? Jak założyć konto?

Instagram w szybkim tempie goni Facebooka, jeśli chodzi o zasięg i liczbę użytkowników, która już przekroczyła miliard osób. Wbrew utartym mitom, z Instagrama radość czerpać też mogą osoby starsze. Zobacz, jak założyć konto na Instagramie, jak działa serwis, a także czym są instastories i jak zarabiają instagramerzy.
Seniorzy robią zdjęcia na Instagram
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest Instagram?

Instagram jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Jego istotą jest możliwość dzielenia się z pozostałymi użytkownikami zdjęciami i filmami, a także oglądania tego, co publikują inni – także znani i lubiani: celebryci, aktorzy, muzycy, politycy oraz gwiazdy Instagrama, które na własną pozycję i popularność zapracowały nie gdzie indziej, a w tym właśnie medium.

Jak podaje whysosoial.pl (za Instagramem i NapoleonCat), w 2019 roku serwis miał ponad miliard użytkowników w skali globu i około 7 milionów w samej Polsce. Nieco częściej (w około 60 procentach) korzystają z niego kobiety. Instagram najpopularniejszy jest w grupie wiekowej 18-24 lata. Jeśli chodzi o osoby po 65 roku życia, stanowią one zaledwie 0,5 procenta wszystkich użytkowników w Polsce, co przekładając na liczby bezwzględne daje mniej więcej 35 tysięcy. 

O ile więc Instagram w skali całej populacji ma 2 do 3 razy mniej użytkowników niż Facebook, o tyle w najstarszym przedziale wiekowym dysproporcja ta jest aż 10-krotna. 

Jak założyć Instagram?

Jak założyć Instagram? Aby zacząć korzystać z funkcjonalności własnego konta, krok po kroku wykonaj następujące czynności:

 1. w internetowym okienku wpisz adres: www.instagram.com;
 2. znajdź i kliknij opcję: „Nie masz konta: zarejestruj się”;
 3. jeśli jesteś użytkownikiem FB, w tym miejscu możesz skorzystać z opcji „Zaloguj się przez Facebooka”. Należy pamiętać, że oba serwisy są ze sobą mocno sprzężone. Jeśli nie ma cię na „fejsie”, podaj:

o  numer telefonu komórkowego lub adres e-mail

o  imię i nazwisko;

o  nazwę użytkownika, pod którą będziesz funkcjonować na Instagramie;

o  samodzielnie wymyślone, trudne do odgadnięcia hasło;

o wpisz sześciocyfrowy kod, który otrzymasz smsem na podany numer telefonu lub mailem na wskazany adres i kliknij „Potwierdź”.

Konto na Instagramie możesz założyć nie tylko na stronie internetowej, ale też po ściągnięciu aplikacji ze sklepu Google Play lub AppStore.

Jak działa Instagram?

Jak działa Instagram? Pokrótce wygląda to następująco:

 • na swoim koncie możesz publikować zdjęcia lub filmy – wykonane telefonem komórkowym lub przeniesione na komputer z karty twojego aparatu fotograficznego.Najczęściej poddane są uproszczonej, za to bardzo efektownej fotoedycji za pomocą instagramowych narzędzi. W ten sposób twoja twórczość artystyczna lub dokumentująca twoje codzienne życie będzie widoczna dla innych użytkowników;
 • Instagram słynie z nietypowego, bo kwadratowego formatu wyświetlanych zdjęć (w rozdzielczości 1080 x 1080 pikseli). Jednak od niedawna można też publikować fotografie prostokątne, które nie są wprawdzie tak charakterystyczne, ale lepiej pasują do ekranów współczesnych urządzeń mobilnych;
 • filmy na Instagramie mogą mieć do 60 sekund długości;
 • korzystając z Instagrama, możesz wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami. Do dyspozycji masz takie narzędzia, jak lajki (polubienia), komentarze, możliwość obserwowania, a także wysyłanie prywatnych wiadomości. 

Co to są instastories?

Dodatkowo warto wiedzieć, czym są instastories. To krótkie relacje video (do 15 sekund) lub zdjęcia, które będą żyć na Instagramie zaledwie 24 godziny, a następnie bezpowrotnie znikną. Po co więc je publikować? Instastories nie budują naszego profilu jako takiego, są za to formą krótkotrwałej, spontanicznej komunikacji wizualnej ze światem. W ten sposób możemy uwiecznić i upublicznić nasz udział w jakimś wydarzeniu czy obecność w określonym miejscu, podzielić się emocjami itd., bez szczególnego skupiania się na walorach estetycznych i artystycznych zdjęcia lub filmu. 

Wiadomo, że na Instagramie wszystko powinno wyglądać ładnie, ale wobec ulotności instastories, w tym akurat przypadku aspekt ten jest mniej istotny. Oczywiście, jeśli swoją obecność na Instagramie zaczynasz traktować poważnie, musisz świadomie dobierać także materiały udostępniane w formie instastories, tak by były one zgodne z kreowanym przez ciebie wizerunkiem czy przekazem. 

Kim jest instagramer?

W dobie rozkwitu kultury obrazkowej, Instagram w naturalny sposób stał się potężnym narzędziem marketingowym, zdaniem wielu specjalistów, bardziej wpływowym od Facebooka, mimo mniejszego zasięgu. 

Najpopularniejsze konta obserwowane są przez miliony ludzi – profil gwiazdora Juventusu Turyn Cristiano Ronaldo, nazywanego „królem Instagrama”, obserwuje ponad 200 milionów osób, a więc co piąty użytkownik serwisu na świecie. Mechanizmy funkcjonowania Instagrama wykorzystuje się do promowania marek, firm i idei. 

Powstał też w związku z tym zupełnie nowy zawód, który przynosić może zarobki idące w dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie – instagramer. Na czym polega tego typu praca, kim jest instagramer? To osoba, która robi zdjęcia, zazwyczaj sobie, na przykład w ubraniu określonej marki i po opatrzeniu właściwym hasztagem wrzuca na Instagram. Jeśli ma liczne grono obserwujących, może otrzymywać od producenta lub producentów reklamowanych w ten sposób produktów zawrotne sumy. 

Choć wielu osobom trudno w to uwierzyć, tego typu zajęcie stanowi intratne źródło zarobkowania dla tysięcy użytkowników Instagrama. 

Jak usunąć konto na Instagramie?

Mimo niewątpliwej atrakcyjności i uzależniającej mocy Instagrama, korzystanie z serwisu może się też znudzić. Jak usunąć konto na Instagramiew sytuacji, gdy nie chcemy już z niego korzystać? 

 • Przede wszystkim pamiętaj, że aktywności nie możesz wygasić korzystając z aplikacji mobilnej. Musisz do tego celu użyć komputera lub zwykłej przeglądarki internetowej na smartfonie lub tablecie. 
 • Aby usunąć konto, musisz też wcześniej się na nie zalogować – to mechanizm zabezpieczający przed skasowaniem twojego profilu przez obcą osobę.
 • Odpowiedz na pytanie, dlaczego chcesz usunąć konto, wybierając jedną z dostępnych opcji. Bez tego operacja nie dojdzie do skutku.
 • Wprowadź swoje hasło do konta.
 • Kliknij „Trwale usuń moje konto”.
 • Pamiętaj, że po zlikwidowaniu profilu, utracisz też całą zawartość konta, a więc wszystkie zdjęcia i filmy, jeśli nie znajdują się one w innymi miejscu  - w pamięci telefonu, tabletu czy komputera lub w tzw. chmurze. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Jarosław Marciuk, Jak działa Instagram? Szybki poradnik używania Instagrama, https://socjomania.pl
 • Hisham Itani , Czym jest Instagram Stories?, https://www.sotrender.com
 • Użytkownicy social media w Polsce i na świecie, https://www.whysosocial.pl
 • Instagram Story – jak działa i o co w nim chodzi?, https://jbanaszewska.com/