Asystent Google - jak włączyć i wyłączyć? Co to jest?

Asystent Google – wyśle SMS, znajdzie przychodnię, sprawdzi pocztową przesyłkę, wyłączy telewizor, włączy światło. Asystent Google, teraz już także po polsku, to moc sztucznej inteligencji zaklęta w małym telefonie, po to, by twoje życie stało się łatwiejsze. Zobacz, jak włączyć asystenta Google i jak wielkie drzemią w nim możliwości.
Ikona asystenta Googla
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest asystent Google?

Asystent Google jest wirtualnym pomocnikiem, dostępnym dla każdego posiadacza smartfona z systemem Android oraz IOS, a także wielu inteligentnych urządzeń domowych (np. smart TV).

Asystent Google to ultranowoczesna i inteligentna aplikacja, która pozwala na dwustronną i względnie naturalną komunikację użytkownika z telefonem i innymi sprzętami, nie tylko za pomocą klawiatury, ale też poleceń głosowych. 

Najprostszy przykład – kierując głos w stronę mikrofonu, całkowicie niezobowiązującym tonem zadajemy pytanie: Jaka będzie dzisiaj pogoda? Asystent Google w ciągu niecałej sekundy wyświetla prognozę z dokładnością do jednej godziny i trafną lokalizacją, podpowiadając też inne pytania, na które być może również chcielibyśmy znać odpowiedź: a jutro,a w weekend, czy będzie dziś padać, prędkość wiatru teraz

Podobnych, a także znacznie bardziej złożonych funkcjonalności, asystent Google oferuje miliony. Powiedz: chcę zjeść pizzę, a otrzymasz wykaz otwartych pizzerii w Twojej okolicy. Powiedz: napisz SMS Piotr: o której będziesz w domu?, a wirtualny asystent w ułamku sekundy wpisze treść smsa i umożliwi błyskawiczne jego wysłanie do adresata. 

W ten sam sposób możesz też zarządzać telewizorem, robotem sprzątającym, lodówką, oświetleniem czy innymi inteligentnymi urządzeniami w domu. Asystent Google sprzężony jest również z systemami coraz większej liczby firm, na przykład potentata na rynku przesyłek InPost, czy serialowej platformy Netflix.

Jak włączyć asystenta Google?

Jak włączyć asystenta Google? W przypadku posiadaczy telefonów z systemem operacyjnym Android jest to wyjątkowo proste. W większości przypadków wystarczy wyraźnie powiedziećOK Google. I już. Aplikacja działa. Jeśli nie działa, należy ją włączyć ręcznie – jednorazowo, później wystarczy tylko wydanie prostej komendy głosowej. W tym celu kolejno:

  • wchodzimy w aplikację Google;
  • wybieramy Ustawienia, a następnie asystent Google;
  • wybieramy język polski;
  • znajdujemy zakładkę Urządzenia z asystentem i z listy wybieramy interesujący nas sprzęt – w tym przypadku klikamy w Telefon;
  • włączamy niebieski przycisk (suwak), uruchamiając asystenta Google na naszym urządzeniu mobilnym.

Jak wyłączyć asystenta Google?

Możliwe jest też, że z jakichś powodów będziemy chcieli odciąć wirtualnego pomocnika od naszego telefonu. Jak wyłączyć asystenta Google? Jest to równie proste, jak jego włączenie. 

W tym celu należy „odkliknąć” niebieski suwak w zakładce Urządzenia z asystentem/telefonTo wszystko. Uwaga – powyższa instrukcja dotyczy wyłącznie telefonów z systemem Android, takich jak na przykład Samsung, dla których aplikacja Google jest dedykowana. 

A co mają zrobić użytkownicy innych urządzeń, w tym przede wszystkim cieszących się coraz większą popularnością iPhone’ów? Czy oni także mogą korzystać w tego typu pomocy?

Asystent Google IOS

Urządzenia typu iPhone, a także iPad, iMac czy MacBook, produkowane przez firmę Apple, oparte są o system operacyjny IOS, dla którego dedykowanym asystentem, przypominającym nieco pomocnika Google, jest aplikacja Siri. Także jednak i posiadacze tego typu sprzętu mogą korzystać z większości rozwiązań stworzonych dla Androida. 

Asystent Google nie jest wprawdzie domyślny, a jego funkcjonalność aż tak szeroka, możliwe jednak jest jego uruchomienie na iPhonie po uprzednim pobraniu z platformy App Store. Asystent Google IOS w ciągu kilkudziesięciu sekund powinien się zainstalować na naszym telefonie, a następnie po krótkiej, intuicyjnej konfiguracji – być gotowy do użytku.

Asystent Google po polsku

Asystent Google jest aplikacją, która bazuje na słowie mówionym i pisanym. Baza obsługiwanych języków jest stale rozszerzana, a od 2019 roku dostępny jest asystent Google po polsku, co jest doskonałą informacją dla wszystkich osób, które nie władają perfekcyjnie językiem angielskim. 

Co niezwykle istotne, w odróżnieniu od prostych tłumaczy internetowych, aplikacja Google bardzo dobrze posługuje się językiem polskim nie tylko w sensie poprawności gramatycznej, ale też lokalnego zróżnicowania i  kontekstów zrozumiałych wyłącznie nad Wisłą. Dlatego, w powszechnej ocenie, asystent dobrze wpasowuje się w polskie realia. Pod warunkiem, że nie będziemy popełniać podstawowych błędów w czasie korzystania z jego pomocy.

Jak korzystać z pomocnika Google?

Pomocnik Google może być w naszych rękach narzędziem potężnym, funkcjonalnym oraz niezwykle przydatnym, znacznie ułatwiającym życie. Musimy jednak uprzednio zrozumieć istotę jego działania, ze wszystkim jego zaletami i możliwościami, ale też ograniczeniami, nie tylko czysto technicznymi. 

W kontakcie z asystentem Google musisz przede wszystkim pamiętać, by czytelnie formułować swoje pytania lub polecenia – i nie chodzi w tym względzie wyłącznie o poprawną dykcję. Choć asystent Google jest inteligentny, a w dodatku wciąż uczy się naszych zachowań, nie zawsze domyśli się, czego chcesz. Przykład: źle się czujesz, chcesz iść do lekarza, szukasz poradni w najbliższej okolicy. Zobacz, jak zareaguje asystent na źle i dobrze (precyzyjnie) wyrażoną intencję:

●      Źle:

o  Ty: - Chyba jestem chory…

o  Asystent Google: - Przykro mi to słyszeć, wysyłam moc pozytywnej energii (ponieważ zabrakło konkretnego pytania, oprócz życzeń, nie otrzymujesz żadnej przydatnej informacji).

●     Dobrze:

o  Ty: - Gdzie jest najbliższa przychodnia?

o   Google nie życzy Ci wprawdzie zdrowia, ale za to wskazuje pełne dane teleadresowe oraz lokalizację na mapie wszystkich pobliskich placówek służby zdrowia.

Staraj się też mówić krótko, bez zawiłości. Na rozbudowane pytanie Zjadłbym coś włoskiego, gdzie jest jakaś restauracja?, aplikacja odpowiada: Przykro mi, nie rozumiem. Gdy jednak zapytamy krótko Gdzie jest włoska restauracja?, otrzymamy bardzo precyzyjny zestaw lokali o takim profilu, znajdujących się w najbliższej okolicy.

Niezwykle ważne jest także poprawne połączenie asystenta Google ze wszystkim funkcjonalnościami twojego smartfona lub innych sprzętów. Przykładowo, aby połączyć się telefonicznie z bliskimi za pomocą komend głosowych lub wysyłać w ten sposób esemesy, musisz zezwolić aplikacji na dostęp do książki telefonicznej na twoim urządzeniu mobilnym. Aby prawidłowo wskazywać różnego typu miejsca w przestrzeni (urzędy, restauracje, szkoły, przychodnie, sklepy itd.), musisz zezwolić na uzyskiwanie danych o twojej lokalizacji. 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Pierwsze kroki z Asystentem Google na urządzeniu, https://support.google.com
  • Asystent Google, https://play.google.com