Jak kupić bilet przez internet? Do kina i na koncert

Jak kupić bilet przez Internet? To prostsze niż myślisz. Zanim jednak zarezerwujesz i opłacisz pierwszą wejściówkę, zobacz jak wyglądają procedury, o czym trzeba pamiętać i czego się wystrzegać. Jak kupić bilet do kina, na koncert, czy na pociąg?
Zakupy przez Internet
źrodło:123RF
Spis treści

Jak kupić bilet przez Internet?

Sieć internetowa staje się powszechnym kanałem dystrybucji nie tylko towarów, ale też usług kulturalnych, sportowych czy transportowych. Kupno biletu przez Internet to oszczędność czasu, wysiłku, zaangażowania, a niekiedy także pieniędzy – rezerwacje online niejednokrotnie uprawniają do wstępu w cenie niższej, niż bilet nabyty w przy okienku. 

W większości przypadków procedura ta jest bardzo prosta i intuicyjna, nie zawsze przy tym wymagająca płatności przez internet – często de facto dokonujemy w ten sposób jedynie rezerwacji wejściówki, którą fizycznie odbierzemy i opłacimy w kasie danej instytucji. Zobaczmy teraz, jak kupić bilet przez Internet na przykładzie wybranych usług, a także o czym należy pamiętać, by transakcja była w pełni bezpieczna.

Jak kupić bilet do kina przez internet?

Jak kupić bilet do kina przez internet? Wszystko zależy od regulaminu danej sieci kin lub pojedynczego obiektu. Kierując się jednak pewnymi ogólnymi zasadami możemy przyjąć, że procedura będzie wyglądać mniej więcej następująco:

 • wchodzimy na stronę internetową wybranego kina;
 • na stronie odnajdujemy opcję „zarezerwuj bilet” – zazwyczaj jest mocno wyeksponowana w widocznym miejscu;
 • wybieramy tytuł filmu oraz dzień i godzinę seansu;
 • na schematycznym obrazku przedstawiającym widownię, wybieramy miejsce na sali spośród tych, które są dostępne (wolne fotele zaznaczone są określonym kolorem, na przykład zielonym);
 • w zależności od dostępnych opcji rezerwujemy miejsce lub kupujemy bilet. 

Zarezerwowanie biletu nie jest równoznaczne z jego kupnem. W ten sposób blokujemy jedynie wybrane miejsce na widowni, transakcję należy w takiej sytuacji fizycznie sfinalizować w kasie kina, opłacając i odbierając wejściówkę. 

Pamiętajmy, że większość placówek w takiej sytuacji wymaga, byśmy stawili się w kasie nie później, niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu. W przeciwnym razie zarezerwowane bilety wracają do ogólnej puli i mogą zostać wykupione przez inną osobę. Innym rozwiązaniem jest kupno biletu bezpośrednio w sieci, z płatnością online, przelewem z internetowego konta bankowego albo kartą kredytową lub debetową. Opłacony bilet możemy wówczas wygodnie wydrukować na domowej drukarce lub odebrać w kasie bez płacenia, nawet po rozpoczęciu seansu. Uwaga: aby dokonać rezerwacji lub zakupu biletu online, konieczne może być wcześniejsze utworzenie konta internetowego na stronie www danego kina.

Jak kupić bilet na koncert przez internet? 

jak kupić bilet na koncert przez internet? Finalnie transakcja nie będzie się szczególnie różnić od zarysowanej wyżej, przy czym pamiętać musimy, że dystrybucja wejściówek na tego typu imprezy kulturalne przebiegać może wielotorowo. 

W przypadku małych wydarzeń, bilety najczęściej sprzedawane są na stronach internetowych poszczególnych obiektów – domów kultury, teatrów, sal koncertowych itd. Jednak bilety na największe imprezy rozprowadzane mogą być także (lub wyłącznie) przez agencje koncertowe lub firmy pośredniczące typu e-commerce, zajmujące się sprzedażą wejściówek na tysiące wydarzeń w skali globalnej.Jak kupić bilet online na koncert ulubionego wykonawcy? Sprawdźmy to na przykładzie dużego wydarzenia kulturalnego, odbywającego się na jednym ze stadionów.

 • Korzystając z Google lub innej wyszukiwarki, trafiamy na stronę internetową dystrybuującą bilety na konkretne wydarzenie. Ewentualnie, jeśli z góry wiemy, kto sprzedaje bilety, wchodzimy na stronę danej instytucji, obiektu lub agencji i tam bezpośrednio odnajdujemy interesujący nas koncert.
 • Klikamy przycisk „kup bilet”, „bilety” lub podobny.
 • Zostajemy przekierowani do wizualizacji przedstawiającej schemat widowni – naszym zadaniem jest wybranie sektora, w którym chcielibyśmy kupić bilet – blisko sceny, daleko, miejsca stojące, siedzące, ewentualnie numer, jeśli jest numeracja. Należy zwrócić uwagę, że ceny biletów w różnych lokalizacjach mogą się znacznie od siebie różnić.
 • Po wybraniu miejscówki, postępując za wyświetlającymi się wskazówkami, rezerwujemy i kupujemy bilet. 

Podobnie, jak w przypadku kin, konieczne może być uprzednie utworzenie własnego konta.

Jak kupić bilet na pociąg online?

Zobaczmy jeszcze, jak kupić bilet na pociąg online. U większości przewoźników procedura jest podobna i wygląda następująco:

 • wejdź na stronę internetową i znajdź opcję „kup bilet”;
 • wybierz stację, z której chcesz jechać oraz punkt docelowy, a także określ dokładny dzień podróży oraz orientacyjną godzinę jej rozpoczęcia;
 • po kliknięciu w przycisk „wyszukaj”, w ułamku sekundy otrzymasz informację o wszystkich połączeniach, które mogą cię interesować danego dnia. Wybierz konkretną godzinę;
 • w dalszej kolejności musisz określić, którą klasą chcesz podróżować, w ile osób i czy przysługują ci jakieś zniżki. Nie musisz tego wpisywać własnoręcznie, wystarczy wybrać jedną z dostępnych opcji;
 • kup bilet.

Aby z sukcesem zakończyć operację, musisz podać swoje imię i nazwisko, a także być zalogowanym na utworzone uprzednio konto internetowe. Jeśli nie masz na to czasu, możesz bilet kupić bez rejestracji (bez konta), ale wówczas musisz wpisać swoje dane osobowe oraz obowiązkowo adres e-mail i opcjonalnie numer telefonu. 

Jak kupić bilety na koncert i nie dać się oszukać?

Zakupy w Internecie są proste i bezpieczne, pod warunkiem potrafimy z dostępnych udogodnień korzystać. Jak kupić bilety na koncert, do kina czy teatru i nie dać się oszukać? W sytuacji, gdy dystrybucją wejściówek zajmuje się szacowna instytucja, ryzyko jest niewielkie, a jeśli występuje, to wynika głównie z tego, że wejdziemy na niewłaściwą stronę internetową, która jedynie udaje poszukiwaną przez nas witrynę – tego typu oszustwa lub nieświadome pomyłki należą jednak do rzadkości.  

W sytuacji, gdy bilet kupujemy przez pośrednika, na przykład serwis internetowy handlujący wejściówkami na różne koncerty, należy się upewnić, że jest on dystrybutorem oficjalnym i autoryzowanym przez organizatora. W takich sytuacjach dokładnie też czytajmy regulaminy korzystania z usług – pośrednik może ograniczać swoją odpowiedzialność, co w razie np. odwołania imprezy skutkować będzie trudnościami w odzyskaniu pieniędzy lub odesłaniem bezpośrednio do organizatora. Europejskie Centrum Konsumenckie radzi, by płatności dokonywać kartą kredytową lub debetową – dzięki temu w sytuacji, gdy nie otrzymasz zakupionego biletu, możesz poprosić swój bank o tzw. obciążenie zwrotne. Pamiętaj – bilety na imprezy kulturalne oraz usługi transportowe zazwyczaj wyjęte są spod niektórych przepisów o prawach konsumenta. Jeśli są szczegółowo datowane, w odróżnieniu od innych produktów i usług kupowanych online, nie mogą być zwracane w ciągu 14 dni w ramach tzw. „prawa do namysłu”.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jak bezpiecznie kupić bilet na koncert lub mecz?, https://konsument.gov.pl
 • Jak kupować, https://www.ebilet.pl
 • Kup bilet, https://www.intercity.pl
 • https://www.cinema-city.pl
 • https://multikino.pl