Jak zabrać się za uprawę balkonową? Cz. 1

Czy zdrowo jest uprawiać jedzenie na swoim balkonie? I jak się za to zabrać? Jest kwiecień – najwyższy czas na podejmowanie decyzji i rozpoczęcie prac w kierunku naszych upraw. Coraz jaśniejsze dni nakłaniają do działania, zatem nie czekajmy i bierzmy się od razu do dzieła.

Czy warto uprawiać rośliny jadalne w mieście?

Ten, kto nie dysponuje własną działką ani ogrodem, a ma balkon, nie powinien długo się zastanawiać nad rozpoczęciem zagospodarowywania go pod uprawę własnych zielonych smakołyków. Jakie wahania zwykle powstrzymują nad od podjęcia działania? Poddaje się w wątpliwość wartość roślin uprawianych w mieście z racji na perspektywę nakarmienia ich ołowiem i wszelkimi innymi miejskimi zanieczyszczeniami.

Dla sceptyków mamy parę uspokajających wiadomości:


  • Zanieczyszczenia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, roślina pobiera głównie z gleby, przez korzeń. Do uprawy balkonowej raczej nie będziemy używać gleby pozyskanej z terenów byłej fabryki chemicznej, a czystej ziemi z kompostem.

  • By zniwelować stopień zapylenia roślin oraz ich podłoża, możemy wyściółkować swe skrzynie i doniczki.

  • Nim zabierzemy się za pałaszowanie swych balkonowych plonów, najpierw je myjemy. Ostrożni mogą je nawet wyparzyć. Zyskujemy wtedy pewność, że spożywamy zdrowe, wolne od pestycydów warzywa, owoce lub zioła – w zależności od tego, co zapragniemy w tym roku uprawiać.


pomidory

Wielkie plany i dużo czytania

Nim przystąpimy do zakupów, czynimy konkretne plany. Bierzemy w nich pod uwagę:


  • Powierzchnię balknonu, jaką dysponujemy, nasze predyspozycje, oczekiwania... i realne możliwości. Czy chcemy hodować rośliny z własnych siewek, czy gotowych sadzonek? Czy planujemy skrzynki, czy raczej donice? Jak planujemy je rozmieścić? Zabierzmy się za planowanie, jak za układankę, nie wahajmy się użyć kartki i ołówka. Warto wykorzystać stworzone przez nasz balkon możliwości w 100%. Uwzględnijmy w naszych planach położenie i związany z tym stopień wystawy słonecznej. Nie nacieszymy się śródziemnomorskimi zapachami ziołowego ogrodu, jeżeli nasz balkon jest zacieniony.

  • Przede wszystkim zaś – rozważamy, na ile musimy poszerzyć wiedzę i umiejętności oraz jaką ilością czasu dysponujemy. Warto zaprzyjaźnić się z jakimś przyjaznym blogiem balkonowym lub sąsiadami, którzy już ma doświadczenie w uprawach działkowych.

  • Warto poznać bliżej słowo permakultura – to sposób uprawy, w którym dąży się do tego, by dobór roślin był sam dla siebie pomocy w obfitym owocowaniu oraz ochronie przed szkodnikami. Nie trzeba wtedy sięgać po sztuczne nawozy ani środki owadobójcze. Jeżeli np. chcemy hodować warzywa, nie zapominajmy o tym, by zadbać o towarzystwo kwiatów dla nich. Cele dekoracyjne? Nie tylko. Nagietki, aksamitki i nasturcje skutecznie przepłoszą z naszego warzywnego ogrodu balkonowego mszyce. Dbajmy o korzystne sąsiedztwo – od dawna sprawdzone: cukinia świetnie rośnie w towarzystwie bazylii i fasoli, a marchewki kochają pomidory. Takie i inne cenne wskazówki znajdziesz właśnie kierując się hasłem uprawa permakulturowa.

Czytaj więcej o sadzonkach

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Jak zorganizować zjazd rodzinny?