Jak nosić szale i chusty?

Szale i chusty to obecnie bardzo modne dodatki. Ich oferta w sklepach jest tak duża, że czasem trudno coś wybrać. Różne ich rodzaje, faktura i kolory powodują, że trudno się zdecydować na zakup, a dobór do ubrania stwarza części z nas poważne problemy.
Spis treści

Szale

W tym sezonie bardzo modne są szerokie bawełniane szale, zarówno wielokolorowe, jak i w jednolitych barwach. Można je kupić w sklepach sieciowych lub z odzieżą i ozdobami z Indii.

Te w jednolitych kolorach nosimy na ramionach, owijamy wokół szyi lub robimy z nich coś w rodzaju bolerka do sukienki. Taki szal pasuje do sukienki w jednolitym kolorze (innym niż szal) lub kolorowej - dobieramy go wówczas do jednego z kolorów w deseniu.

Szale wielokolorowe łatwiej dobrać do stroju, bo można założyć je do wielu różnych kreacji. Nosimy je zarówno do sukienek, bluzek, jak i żakietów czy płaszczy. Możemy je zawinąć na głowie jak turban, użyć jako przewiązanie do sukienki lub zarzucić na plecy, a zwisające końce przypiąć paskiem, co spowoduje wyszczuplenie i wydłużenie sylwetki.

Chusty

Chusty są różnych kształtów. Mogą być trójkątne lub kwadratowe. Te trójkątne ładnie wyglądają związane na szyi w ten sposób, że trójkąt zwisa z przodu, a końce zawiązane są pod spodem i nie są widoczne. Chusty kwadratowe mają podobne zastosowanie i sposób noszenia jak szale. Czasem mają na całej długości frędzle, co dodaje im uroku. Najlepiej wyglądają zarzucone na płaszcz, czy sweter.

Zastosowanie

Szale i chusty, w zależności od faktury i rodzaju tkaniny, mogą mieć bardzo różne zastosowania. Koronkowy szal czy jedwabną chustę zakładamy jako uzupełnienie wieczorowych kreacji w chłodniejsze wieczory. Wełniane chusty stylowo zarzucone na płaszcz, żakiet czy sweter ożywią nasze ubranie. Bawełniane nakrycia pasują zarówno do podkoszulka, jak i sukienki. Można też założyć je na plażę na kostium jako kolorowe pareo, a wtedy łatwo zatuszujemy zbyt obszerne biodra.

Na co lepiej uważać?

Nie bądźmy jednak niewolnikami szali i chust - i nie przesadzajmy w ich nagminnym noszeniu. Patrząc na polskie ulice, mam czasem wrażenie, że zbyt często zasłaniamy się chustami i szalami zamiast z dumą pokazywać naszą figurę.

Panie o krótkich szyjach powinny unikać motania chust czy szali na szyi. A jeżeli już, to powinny one być zawiązane w specyficzny sposób (różnych sposobów ich wiązania można się łatwo nauczyć samemu).
Duża chusta może nas też nieco poszerzyć. Dobrze będzie wyglądała w niej kobieta o wąskich ramionach. Panią o barczystych ramionach znacznie powiększy.

Dobry ubiór trzeba dobrać indywidualnie. Nie można przesadzać. Odpowiedni strój pozwoli każdej pani dobrze poczuć się w swojej skórze i na pewno przyciągnie oko przypadkowego przychodnia.

fot. smittenkittenoriginals, www.flickr.com/photos/smittenkittenoriginals/4450128039/
Blog Pani Krystyny Bałakier: 

Czytaj również:

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Od plaży do miasta: Przewodnik po letnim obuwiu
Przewodnik po letnim obuwiu
Przeczytaj artykuł
Tanie marynarki damskie na każdą okazję
Tanie marynarki damskie
Przeczytaj artykuł
Jak ubrać się na sylwestra?
Powiązane artykuły
Jak dobrać okulary do twarzy? Kształt okularów a twarzy
Moda dla 60-latki - fryzury dla pań po 60, sukienki, stylizacje
59-letnia Yasmina odmienia świat mody
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów

Reklama