Jak działa nakręcany zegarek?

Zegarek nakręcany nazywany jest też mechanicznym. Aby jego wskazówki się poruszały, a zegarek prawidłowo wskazywał czas, należy go nakręcać. Jak działa nakręcany zegarek? Czym różni się od zegarków na baterie i automatycznych? Jak dbać o zegarek mechaniczny? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat nakręcanych zegarków.
Jak-działa-nakręcany-zegarek
źródło: materiały partnera
Spis treści

Jak działa nakręcany zegarek?

Aby zrozumieć zasadę działania nakręcanego zegarka, warto wpierw poznać elementy, które tworzą jego mechanizm. Są to:

  • koronka, czyli pokrętło boczne do naciągania sprężyny;
  • sprężyna napędowa;
  • przekładnia napędu i przekładnia chodu;
  • wychwyt;
  • regulator.

Działanie zegarka mechanicznego opiera się na nakręcaniu sprężyny, przez co tworzymy zapas energii mechanicznej. Sprężyna rozpręża się stopniowo, wyzwalając energię kinetyczną, która napędza mechanizm przekładni. Gdy tej energii zabraknie, wówczas zegarek zatrzymuje się, a wskazówki pozostają w tym samym położeniu. Większość modeli zegarków należy nakręcać co około 46 godzin. W praktyce robi się to zwykle każdego ranka, przekręcając delikatnie sprężynę aż do zablokowania. Zegarki mechaniczne przez kilkanaście ostatnich lat straciły na popularności. Obecnie przeżywają renesans, a zwłaszcza zegarki nakręcane dla mężczyzn. Szeroką ofertę męskich zegarków znajdziesz w sklepie internetowym Zegarownia pod linkiem https://zegarownia.pl/zegarki-meskie. Popularność zegarków nakręcanych wiąże się z tym, że świetnie wpisują się one w nurt ekologii. To dlatego, że zegarek nakręcany dobrej marki może działać przez wiele lat, o ile jest odpowiednio używany.

Zegarek nakręcany, automatyczny czy na baterie – który wybrać?

Zegarek nakręcany wymaga regularnego nakręcania. Nie posiada za to baterii, zatem nie trzeba ich wymieniać. Jego mechanizm opiera się na tworzeniu i wykorzystywaniu energii poprzez nakręcanie sprężyny. Zegarki automatyczne również posiadają podobny mechanizm wewnętrzny, jednak nie trzeba go nakręcać. Mechanizmy zegarków automatycznych napędzane są przez naturalny ruch ręki, dlatego należy je nosić. Zegarki te nie powinny leżeć dłużej, niż 3-4 dni, ponieważ zatrzymają się. Nie przeszkadza im jednak zdejmowanie na czas snu czy na przykład odpoczynku nad wodą, ponieważ mają w sobie zapas energii na kilka dni. Samodzielne ustawianie czasu może niekiedy sprawić problem właścicielowi. Rozwiązaniem jest zakup rotomatu – niewielkiego urządzenia, które imituje ruch ręki i zabezpiecza zegarek przed zatrzymaniem. Ciągle popularne są zegarki na baterie, których działanie opiera się na mechanizmie kwarcowym, zasilanym właśnie baterią. Wskazówki poruszają się dzięki przekładniom, które z kolei współpracują z rotorem, czyli napędem czerpiącym energię z baterii – to tak w uproszczeniu. Zegarki kwarcowe są chętnie wybierane przez panie. Szukasz ładnego i dobrego damskiego zegarka? Sprawdź link https://zegarownia.pl/zegarki-damskie. Jeszcze inne mechanizmy mają w sobie zegarki typu smartwatch. Najczęściej zasilane są baterią, energią solarną lub prądem przez kabel USB.

Jak dbać o nakręcany zegarek?

Przede wszystkim uważaj podczas nakręcania, aby nie zepsuć sprężyny. Kręć koronką delikatnie i przerwij, gdy poczujesz opór. Zegarek należy też oczyszczać z nagromadzonego kurzu i potu, zarówno na powierzchni tarczy, jak i z każdej strony koperty. Sprawdzi się tu ściereczka do okularów. Zakamarki wyczyścisz nakładając tę ściereczkę na wykałaczkę. Poza tym uważaj, aby nie zamoczyć zegarka. Nie zaszkodzi mu raczej zachlapanie przy myciu dłoni i twarzy albo podczas lekkiego deszczu. Gorzej sytuacja wygląda, jeśli upuścisz zegarek w wodę albo nie zdejmiesz go przed kąpielą w morzu. Takie roztargnienie oznacza konieczność oddania zegarka do serwisu zegarmistrza. 

Szeroki wybór różnych modeli i wszystkich rodzajów zegarków męskich, damskich i dziecięcych, znajdziesz w sklepie internetowym na https://zegarownia.pl/. Przejrzyj ofertę i kup swój wymarzony zegarek.

Więcej z kategorii Edukacja
Czego można się uczyć na uniwersytecie trzeciego wieku?
Nie wydawaj fortuny na kursy językowe! Ucz się przez Internet
Roman Dobrzyński: Esperanto to jak bycie wśród przyjaciół
Powiązane artykuły
5 różnic między dawną a dzisiejszą szkołą
Dlaczego „nowe technologie” to korzyści?
Historia matką wszystkich nauk
Nauka języków obcych. Darmowe kursy online i przydatne materiały
Umiejętności, które rozwiniesz dzięki Internetowi