Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów

Stawy i kości tworzą jeden z kluczowych układów naszego organizmu. Niestety, na co dzień raczej nie pamiętamy o tym, aby prawidłowo o nie dbać. Zła dieta, brak ruchu i przeciążenia odbijają się na ich kondycji, co zazwyczaj po pewnym czasie objawia się dolegliwościami bólowymi. Dlatego też, aby długo móc cieszyć się dobrą kondycją stawów, warto zadbać o nie odpowiednio wcześnie. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego!
jak-dbać-o-stawy-model-stawu-kolanowego
źródło: materiały partnera
Spis treści

Przyczyny bólu stawów

Jak wiadomo, stawy to element łączący kości i umożliwiający sprawne poruszanie nimi. Ważnym elementem stawu jest torebka stawowa, która łączy ze sobą powierzchnie stawowe i tworzy warstwę ochronną w postaci błony maziowej i włóknistej. Znajdujące się w torebce końce kości to tzw. powierzchnie stawowe, które pokryte są warstwą chrząstki stawowej. Ta wytrzymała i elastyczna tkanka w trakcie dużego obciążenia uwalnia maź stawową, która chroni stawy przed nadmierną eksploatacją oraz odżywia struktury stawowe. Niestety wraz z wiekiem objętość tkanki chrzęstnej ulega degradacji, co sprzyja pojawianiu się bóli stawów. Na proces niszczenia chrząstki wpływają także nawarstwiające się kontuzje, takie jak zwichnięcia czy skręcenia oraz częste przeciążenia organizmu.

Oprócz uszkodzeń mechanicznych powodem bólu stawów mogą być także schorzenia. Do częstych chorób związanych ze stawami należy między innymi:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • choroba zwyrodnieniowa,
  • dna moczanowa.

Jak dbać o stawy?

Bardzo często dolegliwości stawów, które pojawiają się w starszym wieku, są efektem zaniedbań i nieprawidłowych nawyków powtarzanych przez wiele wcześniejszych lat. Aby cieszyć się sprawnymi stawami i w przyszłości uniknąć bólu przy poruszaniu warto zacząć dbać o stawy już w młodym wieku. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które przy odrobinie wysiłku pozwolą utrzymać odpowiednią objętość chrząstki stawowej i zachować stawy w dobrym stanie.

Suplementy i leki

Skuteczną pomocą w regeneracji i dbaniu o stawy mogą być różnego rodzaju suplementy i leki. Apteka online oferuje szeroki wybór preparatów dla osób chcących wzmocnić stawy i zregenerować chrząstkę stawową. W tym celu zaleca się stosowanie suplementów zawierających kwas hialuronowy, który poprawia ruchomość stawów oraz wspiera regenerację mazi stawowej. Innym kluczowym składnikiem preparatów na zdrowe stawy jest siarczan chondroityny, wspomagający odbudowę chrząstki. Szczególnie wskazana jest także suplementacja kolagenu, który ma istotny wpływ na prawidłowe działanie stawów.

Dla osób cierpiących na uciążliwe bóle stawów z pewnością dobrym rozwiązaniem będą leki na ból mięśni i stawów. W grupie tej znajdują się zarówno maści stosowane zazwyczaj doraźnie w przypadku urazów i kontuzji, jak i suplementy bogate w magnez, witaminę D czy kolagen. Osoby starsze z pewnością docenią leki na reumatyzm, które szybko przynoszą ulgę i łagodzą dokuczliwe bóle stawowe.

Odpowiednia dieta

Ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu, w tym również stawów i układu kostnego ma odpowiednia dieta. W zależności od jej składu może ona wspierać lub osłabiać nasze kości i stawy. Jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowych stawów, należy dbać o to, aby nasza dieta była bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Jadłospis wspierający zdrowe stawy powinien zawierać dużą ilość:

  • kwasów omega-3 - mają właściwości przeciwzapalne,
  • witaminy D - zapobiega powstawaniu osteoporozy i wzmacnia kości,
  • witaminy C - zwiększa przyswajanie glukozaminy i syntezę kolagenu,
  • białka - jest głównym składnikiem chrząstki stawowej,
  • kolagenu - wpływa na elastyczność stawów,
  • żelaza, magnezu, potasu i cynku - wpływają korzystnie na mięśnie i kości.

Aby zadbać o stan stawów, warto więc wybrać dietę bogatą w owoce morza, morskie ryby, orzechy, nabiał, chude mięso, pełnoziarniste makarony, płatki owsiane i nasiona roślin strączkowych.

Prawidłowa masa ciała

Chcąc dbać o stawy, musimy starać się utrzymać prawidłową masę ciała. Nie ulega wątpliwości, że nadwaga to jeden z czynników, który szkodzi stawom. Nadmierna masa ciała często powoduje zwyrodnienie stawów - najbardziej narażone na przeciążenia są tutaj stawy kolanowe i biodrowe. Dochodzi w nich zazwyczaj do nadmiernego uszkodzenia chrząstki, co przekłada się na większą sztywność stawów i ból. Tutaj również pomocna będzie właściwa dieta i aktywność fizyczna. Dzięki zachowaniu odpowiedniej masy ciała ochronimy nasze stawy i kości przed nadmierną eksploatacją.

Aktywność fizyczna

Aktywny styl życia ma korzystny wpływ na organizm, w tym również na działanie stawów. Uprawianie sportu czy regularne wykonywanie ćwiczeń może skutecznie zwiększyć objętość chrząstki stawowej, a co za tym idzie również ilość wydzielanej mazi. Regularna aktywność fizyczna poprawia także ukrwienie stawów i wpływa na utrzymanie ich wysokiej ruchomości. Należy jednak pamiętać, aby rodzaj i częstotliwość aktywności fizycznej był dobrany adekwatnie do naszej kondycji. Osoby już cierpiące na dolegliwości bólowe stawów powinny skonsultować wybór ćwiczeń ze specjalistą, ponieważ nadmierne lub zbyt szybkie zwiększenie aktywności fizycznej może doprowadzić do kontuzji. Do najczęściej polecanych aktywności należy jazda na rowerze, pilates, joga i nordic walking.

Unikanie nadmiernego stresu

Niewiele osób wie, że duża ilość stresu może negatywnie wpływać na stawy. W wyniku długotrwałego i silnego stresu organizm produkuje duże ilości kortyzolu, co następnie powoduje, że układ immunologiczny zaczyna atakować swoje tkanki. W ten sposób duża ilość stresu doprowadza do pojawienia się chorób autoimmunologicznych. Jedną z nich jest wspomniane już wcześniej reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto nadmierny stres powoduje także utrzymujące się napięcie mięśni, co w efekcie prowadzi do przeciążenia stawów i zmian w układzie kostno-stawowym.

Właściwie dobrane obuwie

Jednym z elementów dbania o zdrowe stawy jest właściwy dobór obuwia. Dobrze dobrane buty powinny przede wszystkim zapewniać odpowiedni poziom amortyzacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z dolegliwościami stawowymi lub nadwagą. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie obuwie podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Zadbaj o swoje stawy!

Stawy to ruchome połączenia kości, odgrywające kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Najczęstszą przyczyną powodującą dolegliwości bólowe stawów jest degradacja lub uszkodzenie chrząstki stawowej, która amortyzuje ruch oraz chroni kości przed ścieraniem i tarciem. Objawem takiego stanu najczęściej jest ból i sztywność stawów, powodujące dyskomfort. Aby jak najdłużej utrzymać dobrą kondycję stawów, należy już w młodym wieku dbać o odpowiednią dietę i prawidłową masę ciała, stosować suplementy, uprawiać regularnie aktywność fizyczną, dbać o prawidłową postawę i poprawne podnoszenie ciężkich przedmiotów. W razie uciążliwych dolegliwości i bólu koniecznie należy skorzystać z konsultacji lekarskiej i podjąć stosowne leczenie.

Więcej z kategorii Profilaktyka
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?
Ruch to zdrowie? To nie slogan, to prawda!
Zagrożenia spowodowane aktywnością. Na co uważać?
Powiązane artykuły
7 sposobów na własne zęby na dłużej
Jakie choroby zagrażają seniorom?
Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!
Ciśnieniomierz nadgarstkowy - w czym jest lepszy od naramiennego?
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?