E-book czy tradycyjna książka?

Coraz więcej czytelników zastanawia się nad wyborem między tradycyjną książką a bardziej nowoczesnym e-bookiem. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom książek w obydwu formatach. Drodzy Państwo, podpowiadamy Wam, kiedy i w jakich sytuacjach lepiej sprawdza się książka drukowana, a kiedy w wersji elektronicznej.
Spis treści

Tradycyjne, drukowane książki posiadają wyjątkowy klimat, który sprawia, że aż chce się czytać. Szelest przerzucanych stron, delikatny zapach farby drukarskiej i atrakcyjnie zaprojektowane okładki potrafią wprawić czytelnika w dobry nastrój. Tradycyjną książkę możemy postawić na półce, cieszyć się nie tylko jej treścią, ale także ładnym wyglądem. Często jednak to właśnie miejsce staje się kryterium wyboru. Jeśli książki nie mieszczą się nam już na półkach, mimo że zrobiliśmy przegląd i rozdaliśmy część książek, to warto zastanowić się nad zakupem czytnika e-booków. Na jednym czytniku z pamięcią 4GB zmieści się około… 3500 książek!

Czytnik e-booków nie tylko może pomieścić w swojej pamięci ogromną ilość książek, ale niejednokrotnie zajmuje mniej miejsca niż jedna tradycyjna książka. Jeśli lubimy czytać w autobusie, pociągu lub tramwaju, to czytnik e-booków może łatwiej zmieścić się w naszej torbie lub nawet w kieszeni. Drukowane książki dość łatwo niszczą się podczas czytania w komunikacji miejskiej. Natomiast współczesne czytniki e-booków mają bardzo odporne na uszkodzenia i zarysowania  wyświetlacze.

Dlaczego warto korzystać w e-booków?

Na niekorzyść e-booków może przemawiać koszt związany z nabyciem samego czytnika, mieszczącym się zazwyczaj w granicach kilkuset złotych. Koszt jest jednak jednorazowy, a czytnik może nam służyć przez parę lat. Inwestycja w czytnik zwróci się szybciej osobom, które dużo czytają. Koszt zakupu samych e-booków jest bowiem znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych książek. W internecie można znaleźć wiele promocji, wśród których znajdują się nowości książek w elektronicznej formie w cenie do 10 zł za sztukę. Za 10 zł możemy oczywiście kupić także książki tradycyjne, ale będą to raczej książki używane, wydane na papierze słabszej jakości lub końcówki towaru w tzw. księgarniach outletowych.

Jest jeszcze jeden plus, dla którego warto rozważyć wypróbowanie e-booków – komfort czytania. W czytnikach e-booków można dostosować rozmiar czcionki do naszych potrzeb jednym kliknięciem. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza wieczorem, gdy mamy już zmęczony wzrok lub w środkach komunikacji miejskiej, gdzie trochę trzęsie i łatwiej się czyta tekst napisany większą czcionką. To bardzo dobre udogodnienie dla seniorów i osób, które mają już nieco słabszy wzrok.

Porównywanie e-booków z tradycyjnymi książkami jest bardzo subiektywne i zależy od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Wiele osób łączy czytanie książek drukowanych z tymi w wersji elektronicznej. Możemy na przykład kolekcjonować pięknie wydane, drukowane książki i albumy, po które z przyjemnością będziemy sięgać na półkę. Natomiast w wersji elektronicznej mogą lepiej sprawdzić się lżejsze pozycje literaturowe, które niekoniecznie chcielibyśmy zatrzymywać na dłużej lub po prostu książki, które będziemy czytać poza domem. Jeśli ktoś z naszej rodziny lub znajomych posiada czytnik e-booków, to warto wypróbować go i przekonać się, jak działa na własne… oczy.

Więcej z kategorii Gadżety
Idealna zmywarka dla seniora – na co zwrócić uwagę?
Co to jest audiobook
Notebook – tak. Ale jaki?
Powiązane artykuły
Co to jest kino 3D, 4D i 5D i czym różnią się seanse filmowe?
E-palenie, czyli jak działa e-papieros
Nakładki antypoślizgowe, czyli bezpieczniej zimą
Telefon dla wnuka - jaki model wybrać?
Co to ja chciałem…? Zapomnij o zapominaniu!