Drobny sprzęt do ćwiczeń w domu

Sportowe zakupy najlepiej zacząć od drobniejszych i tańszych sprzętów. Różne urządzenia ułatwią i uatrakcyjnią domowy trening. Oto przykłady drobnego sprzętu do ćwiczeń.
Spis treści

Ćwiczenia z wykorzystaniem różnych dodatków mogą być bardziej efektywne i przyjemniejsze. Wystarczy drobny sprzęt, za niewielkie pieniądze. Na niniejszej liście znalazło się 9 pozycji, których koszt mieści się w większości przypadków w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych. Można w razie czego kupić sprzęt używany i skorzystać z ofert w Internecie.

Reklama

1. Audio

Znacznie przyjemniej ćwiczy się w rytm ulubionej muzyki. Najlepiej wybrać energetyzujące dźwięki, ale w przypadku wielu ćwiczeń mogą być to audiobooki.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

2. Wideo

Wiele nagrań jest dostępnych po prostu w Internecie. Inne możesz kupić lub wypożyczyć choćby od znajomych. Pamiętaj przy wybieraniu nagrań treningowych, aby dobrać je odpowiednio do Twojego poziomu zaawansowania. Warto też sprawdzić, czy instruktor prowadzący ćwiczenia na nagraniu ma uznawane uprawnienia lub certyfikaty.

Reklama

3. Mata do ćwiczeń

Mata sprawia, że wykonywanie ćwiczeń na leżąco jest wygodniejsze. W sprzedaży dostępne są maty materiałowe, z PCV lub gumy piankowej. Zaletą tych pierwszych jest łatwość czyszczenia. Funkcję maty może też jednak pełnić zwykły koc, duży ręcznik czy prześcieradło.

4. Krokomierz

Nie musi być to zaawansowany sprzęt. Chodzi o to, żeby lepiej monitorować swój poziom aktywności fizycznej. Krokomierz należy założyć zaraz po wstaniu z łóżka i nosić cały dzień.

Reklama

5. Step

Na początku najlepiej kupić 15-centymetrowy step, a później stopniowo go podwyższać, w miarę wzrostu sprawności fizycznej. Stepy nie powinny być jednak niż 30 centymetrów.

6. Monitor pracy serca

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, z jaką intensywnością pracujesz, zwłaszcza gdy obawiasz się o swoje serce, pomoże Ci monitor pracy serca. Zwykle urządzenie to mierzy liczbę uderzeń serca na minutę. Niektóre urządzenia można zaprogramować tak, żeby alarmowało, kiedy przekroczy się ustalony poziom. Niestety nawet podstawowe pulsometry kosztują ok. 100 zł. Można je kupić w sklepach sportowych lub przez Internet.

7. Ciężarki

Jest wiele rodzajów ciężarków do trzymania w dłoniach. Najlepiej wybrać kilka różnych zestawów, o wadze od pół kilo do 5 kilo, według indywidualnych możliwości. Należy zwrócić uwagę, by pasowały do ręki i były wygodne. Ciężarki można jednak zastąpić w przypadku mniej intensywnych ćwiczeń innymi przedmiotami - np. torbami wypełnionymi kamieniami czy butelkami z wodą. Jeśli masz problemy z utrzymaniem ciężarków, np. z powodu artretyzmu, możesz kupić ciężarki przypinane na nadgarstkach. Dostępne są też ciężarki mocowane na kostkach, ale w ich przypadku przed zakupem lepiej skonsultować się z lekarzem.

8. Gumy treningowe

Ekspandery i taśmy lateksowe można kupić w większości sklepów sportowych. Prawie nie zajmują miejsca, co jest dużą zaletą, gdy ćwiczy się poza domem. W zależności od grubości gumy stawiają różny opór. Najlepiej zacząć z najcieńszą i stopniowo zwiększać obciążenie. W późniejszym etapie można używać dwóch gum. Z gumami treningowymi można wykonywać wiele różnych ćwiczeń.

9. Piłka do ćwiczeń

Duże, nadmuchiwane piłki były kiedyś stosowane do rehabilitacji, aby pomóc ludziom odzyskać równowagę po urazach lub operacjach. Dzisiaj wykorzystuje się je do urozmaicenia ćwiczeń.

Sam wybierz, czego potrzebujesz!

Pamiętaj, że nie musisz kupować żadnego sprzętu, żeby ćwiczyć. Przemyśl, co Ci się przyda, i dopiero wtedy dokonaj ewentualnego zakupu. Sprzęt ma Ci służyć, a nie być kłopotem.

Niniejszy artykuł powstał z wykorzystaniem materiałów z poradnika "Sprawność i zdrowie po pięćdziesiątce" (Wydawnictwo Buk Rower). Portal CafeSenior objął patronat medialny nad tą praktyczną publikacją. Więcej informacji o tym, co można znaleźć w tej książce, znajdziecie Państwo TUTAJ.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Dziarski Dziadek, czyli Antonii Huczyński skończył 96 lat!
Przeczytaj artykuł
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Jazda na rowerze
Przeczytaj artykuł
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Didier Deschamps – w wieku 50 lat wygrał mundial po raz drugi
Najstarsza kulturystka świata skończyła 82 lata - Ernestine Shepherd

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online