Czekolada nie tylko na deser

Korzyści zdrowotne czekolady są bardzo szerokie. Okazuje się, że nie tylko wtedy, gdy się ją je... Coraz częściej stosuje się czekoladę do pielęgnacji skóry.


Badania naukowe wykazały, że jedzenie czekolady o znacznej zawartości kakao może poprawiać zdrowie naczyniowe, poziom ciśnienia krwi, zdolności poznawcze, przepływ krwi i zdrowie skóry. Warto wiedzieć, że dwie łyżki naturalnego kakao zawierają więcej przeciwutleniaczy niż cztery filiżanki zielonej herbaty, jedna borówek lub półtora kieliszka wina. Właściwości czekolady sprawiają, że warto ją nie tylko jeść, ale i stosować na skórę...

Jak mówią eksperci, związki znajdujące się w ziarnie kakaowym, zwane flawanolami, zwiększają przepływ krwi, a to oznacza lepsze krążenie, co z klei przekłada się na zdrowszą skórę i młodszy wygląd. Niektóre testy wykazały, że kakao może nawet odwrócić zniszczenia funkcji naczyń krwionośnych związane z paleniem papierosów.

Coraz więcej salonów kosmetycznych docenia zalety czekolady także w leczeniu i pielęgnacji skóry twarzy. Maseczka z czekolady pomoże w prosty i przyjemny sposób odblokować pory.

Jak samodzielnie przygotować maseczkę z czekolady?

To proste! Potrzebne nam będzie jedynie ciemne kakao i jogurt naturalny. Aby przygotować maskę, wystarczy połączyć dwie do trzech łyżeczek kakao z dwiema lub trzema łyżeczkami jogurtu. Należy zastosować mieszankę na czystą, suchą skórę i pozostawić na 10 do 15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Jeśli ma się suchą skórę, warto dodać łyżeczkę miodu lub łyżkę puree z awokado - oba składniki pomagają zachować nawilżenie skóry.

Naukowcy odkryli, że w porcji cie13mnej czekolady znajdują się silniejsze antyoksydanty niż w sokach owocowych. Poza wspomnianymi, czekolada zawiera wiele uważanych za zdrowe składników:

  • masło kakaowe zawiera kwas oleinowy, tj. tłuszcz mononienasycony, który znajduje się też np. w oliwie z oliwek;

  • czekolada jest bogata w tryptofan, fenyloalaninę i tyrozynę, wszystkie bogate w związki azotu uważane za „bloki" wszystkich białek organizmu. Dwa z tych aminokwasów to prekursory adrenaliny, hormonu stresu i dopaminy, neuroprzekaźnika, który przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi w mózgu.13

Więcej z kategorii Kosmetyki
Po co kupować kosmetyki? Rozpieszczajmy nasze ciało
Po co kupować kosmetyki? „Mycie twarzy i włosów"
Makijaż dla kobiet dojrzałych - jak podkreślać oczy?
Powiązane artykuły
Farbowanie siwych włosów
Włosy z tendencją do wypadania? Wypróbuj Elseve Arginine
Kosmetyki dla seniorow
Najlepsze kosmetyki dla seniorów
Maska z aktywnym węglem – hit w pielęgnacji skóry twarzy
Po co kupować kosmetyki? „Oczyszczanie"