Ciśnieniomierz nadgarstkowy - w czym jest lepszy od naramiennego?

Regularne pomiary ciśnienia to jeden z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej. Nadciśnienie jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, które mogą być przyczyną śmierci, na przykład udaru mózgu czy niewydolności serca. Choć domowe pomiary nie zastąpią konsultacji lekarskiej, pozwalają wykryć nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania. Są również przydatne do kontrolowania przebiegu leczenia. Sprawdź, jaki aparat do mierzenia ciśnienia będzie dla Ciebie najlepszy.
Fot. Materiały prasowe
Spis treści

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?

Wśród ciśnieniomierzy wyróżnić można aparaty ręczne, automatyczne i półautomatyczne.

Najdokładniejsze są ręczne, jednak nie sprawdzają się zbyt dobrze do użytku domowego - dokonanie samodzielnego pomiaru jest trudne, poza tym wymaga użycia stetoskopu i doświadczenia w wykonywaniu tego typu badań. Zdecydowanie łatwiejsze w stosowaniu są ciśnieniomierze, których rękawy są napełniane powietrzem automatycznie, przez co są najpopularniejszym wyborem. 

Biorąc pod uwagę miejsce wykonywania pomiaru, wyróżnić można aparaty nadgarstkowe ii naramienne. Chociaż pomiar dokonywany na tętnicy ramiennej obarczony jest mniejszym ryzykiem błędu, to ciśnieniomierz nadgarstkowy wybrany z oferty sklepu Mega Medic może okazać się bardziej praktycznym i funkcjonalnym wyborem dla dużej części użytkowników. 

Ciśnieniomierz na nadgarstek — jakie ma zalety?

Przede wszystkim ma niewielkie rozmiary, dlatego będzie świetnym wyborem dla osób, które często podróżują lub wykonują pomiary w różnych sytuacjach. Aby wykonać pomiar, nie musisz się rozbierać i odsłaniać ramienia. Docenią to szczególnie użytkownicy, którzy muszą kontrolować ciśnienie wielokrotnie w ciągu dnia.

Samo założenie aparatu jest zdecydowanie łatwiejsze niż prawidłowe umiejscowienie rękawa naramiennego — nie sprawi trudności nawet w przypadku ograniczeń ruchowych. Pacjenci z niewydolnością naczyniową z pewnością docenią również fakt, iż dokonanie pomiaru ciśnieniomierzem nadgarstkowym nie wywiera nacisku na duże tętnice. 

Aparat do mierzenia ciśnienia nadgarstkowy — jakie funkcje powinien mieć?

Poza automatycznym pomiarem ciśnienia rozkurczowego i skurczowego niektóre aparaty posiadają systemy alarmujące w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku. Możliwość wprowadzenia profili użytkowników sprawi, że urządzenie będzie gwarantować pełną funkcjonalność kilku osobom.

Pamięć pomiarów ułatwia kontrolę wyników w wyznaczonym okresie czasu. Nowoczesne modele współpracują za pośrednictwem modułu bluetooth z dedykowanymi aplikacjami, w których możesz prowadzić elektroniczny dzienniczek dający pełen wgląd w historię wyników.

Dla osób starszych i słabowidzących sprawdzi się funkcja głosowa oraz wybór urządzenia prostego w obsłudze. W ofercie sklepów takich jak Mega Medic dostępny jest szeroki wybór ciśnieniomierzy na rękę, dzięki czemu z pewnością znajdziesz taki, który spełni Twoje potrzeby. 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy - na co zwrócić uwagę podczas użytkowania?

Mimo dużej wygody użytkowania, aby zminimalizować ryzyko błędnego pomiaru, należy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim musisz pamiętać o zachowaniu właściwej i stabilnej pozycji nadgarstka, co jest nieco mniej problematyczne w przypadku stosowania rękawów naramiennych.

Każdy ruch ręką może mieć wpływ na wynik, dlatego należy położyć ją podczas badania na przykład na stole. Dbając o odpowiedni sposób przeprowadzenia pomiaru, ciśnieniomierz na rękę zapewni nie tylko wiarygodne wyniki, ale także maksymalną wygodę użytkowania. 

Więcej z kategorii Profilaktyka
Ruch to zdrowie? To nie slogan, to prawda!
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?
Ciśnieniomierz - jaki aparat do mierzenia ciśnienia kupić do domu
Powiązane artykuły
7 sposobów na własne zęby na dłużej
Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów
Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!
Jakie choroby zagrażają seniorom?
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?