Badanie TSH - podstawowe badanie w ocenie funkcji tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy mogą być groźne dla zdrowia, dlatego w ramach profilaktyki warto monitorować funkcje tego gruczołu. Jednym z podstawowych badań do oceny pracy tarczycy jest badanie TSH, czyli tyreotropiny – hormonu przysadki mózgowej, który kieruje pracą tarczycy. Dowiedz się, na czym polega badanie TSH, kiedy zdecydować się na jego wykonanie, jakie są wskazania i jak prawidłowo się do niego przygotować.
Badanie TSH
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Na czym polega badanie TSH?

Badanie TSH polega na ocenie stężenia tego hormonu we krwi. Umożliwia wykrycie zaburzeń pracy tarczycy nawet w przypadku braku zauważalnych objawów klinicznych u pacjenta. Choć tyreotropina jest hormonem przysadki mózgowej, to właśnie od niej zależy praca tarczycy, w związku z czym badanie TSH stanowi podstawę diagnostyki chorób tego gruczołu.

Badanie TSH – wskazania

Wykonanie badania TSH zaleca się osobom, u których występują objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy lub inne czynniki wskazujące na podwyższone ryzyko wystąpienia chorób tego gruczołu. Regularna profilaktyka tarczycy zalecana jest szczególnie:

  • osobom z grupy ryzyka, tj. osobom, u których w rodzinie występują choroby tarczycy, osobom po operacjach tarczycy, pacjentom z chorobami autoimmunologicznymi, osobom narażonym na promieniowanie lub poddawanym radioterapii w okolicach szyi, osobom po 50. roku życia;
  • osobom z objawami mogącymi wskazywać na nadczynność tarczycy, do których należą utrata masy ciała pomimo zwiększonego łaknienia, przyspieszenie pracy serca, biegunki, uczucia gorąca, wzmożone pragnienie, drżenie mięśni, rozdrażnienie, nerwowość, niepokój, zaburzenia miesiączkowania;
  • osobom z objawami niedoczynności tarczycy, do których należą np. chroniczne zmęczenie i senność, przyrost masy ciała pomimo braku apetytu, wypadanie włosów, suchość skóry, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, nadwrażliwość na zimno.

Badanie TSH ma także znaczenie dla kobiet w ciąży oraz starających się o dziecko. Poziom hormonów ma istoty wpływ na płodność i przebieg ciąży, dlatego po konsultacji z lekarzem warto monitorować ich poziom.

Jak przygotować się do badania TSH?

Uzyskanie wiarygodnych wyników badania TSH wymaga od pacjenta przygotowania się do pobrania krwi. Badanie wykonuje się rano, pacjent powinien być na czczo – jest to ważne ze względu na pulsacyjne wydzielanie hormonu TSH. Pacjent powinien stawić się na badaniu przed przyjęciem porannej porcji leków i suplementów diety (np. biotyna powinna być odstawiona na 48 godzin przed badaniem), ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na poziom tyreotropiny. W przypadku innych zaleceń lekarza należy poinformować o tym fakcie pielęgniarkę.

Gdzie wykonać badanie TSH?

W celu zbadania poziomu tyreotropiny możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria – zakup badań i odbiór wyników możliwe są przez internet, natomiast w celu oddania próbki materiału wystarczy udać się do pobliskiego Punktu Pobrań – w całej Polsce znajduje się ich ponad 600, dzięki czemu dostęp do badań tarczycy jest ułatwiony dla wielu mieszkańców kraju.

W ALAB laboratoria można wykonać także inne badania służące do oceny funkcji tarczycy, czyli badania hormonów fT3 i fT4, lub skorzystać z pakietów badań tarczycy, przeznaczonych do kompleksowej diagnostyki funkcji tego gruczołu.

Więcej z kategorii Badania
Co zabrać do szpitala na badania lub zabieg?
Kiedy powinieneś odwiedzić laryngologa?
Optometrysta - optometrysta a okulista, badanie optometryczne
Powiązane artykuły
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?
Badanie TSH
Badanie TSH - podstawowe badanie w ocenie funkcji tarczycy