Alzheimera można wykryć tanio i szybko. Metoda wrocławskich naukowców

Spis treści
Analizę głosu i mowy chcą wykorzystywać wrocławscy naukowcy do wykrywania choroby Alzheimera. Dotychczasowe badania są bardzo obiecujące: nowa metoda może pozwolić niskim kosztem wykryć Alzheimera już na wczesnym etapie.

Nowa metoda wykrywania choroby jest efektem współpracy wrocławskich lekarzy i inżynierów. Prowadzą oni wspólnie i z powodzeniem badania nad nią od dwóch lat. Efekt jest obiecujący. Może być to sposób tani i stosowany powszechnie. Wykorzystuje powiem zwykłe badanie głosu i mowy - gdyż, jak się okazuje, już we wczesnym etapie Alzheimera się one delikatnie zmieniają. Specjalne, czułe urządzenie pozwala na nagranie głosu i jego analizę, która pozwoli stwierdzić, czy wskazane są dalsze badania.

Reklama

Jak wygląda badanie?


Badane osoby nagrywają swój głos, powtarzając wiele razy podobne dźwięki. Niewielka aparatura bada sposób ich wypowiadania, który pozwala wykryć trudności w połączeniach między aparatem mowy a mózgiem.
Całość zajmuje do 10 minut. Na obecnym etapie nie można jednak liczyć, że będzie to jedyny sposób diagnozowania choroby, dlatego - niezależnie od oceny - istotne są dodatkowe konsultacje ze specjalistami. Nowa metoda pozwala jednak na masowe testy bez ich udziału, co może pomóc wielu nieświadomym swojego stanu osobom.

Metoda odkryta przez wrocławskich naukowców może pomóc milionom osób. WHO szacuje, że w nadchodzącym roku na Alzheimera na świecie będzie cierpiało 26 milionów osób.

fot. Sxc.hu

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Przeczytaj artykuł
Jak emocje wpływają na pamięć?
Przeczytaj artykuł
Praca z ludźmi zapobiega demencji!
Powiązane artykuły
Alzheimera będzie można pokonać ultradźwiękami?
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Krzyżówka panoramiczna – świetny sposób na nudę i pamięć!
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 26-30

Reklama