7 prostych zasad, które zwiększą Twoje poczucie szczęścia

Badania naukowe dowodzą, że na to, czy ludzie czują się szczęśliwi, czy nie, nie ma wpływu stan konta bankowego, częste wyjazdy all-inclusive do ciepłych krajów czy otoczenie, w którym mieszkają.

Chociaż z pozoru może wydawać się to paradoksalne, to takie same szanse na bycie zadowolonym ze swojego życia ma młody hiszpański ksiądz, etiopska matka piątki dzieci, amerykański  biznesmen czy polski emeryt. Wszystko bowiem zaczyna się w głowie.

Jeśli nie narzekamy na większe trudności w logicznym myśleniu i nasz iloraz inteligencji pozostaje w normie, nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę ruszyć głową. To, jak postrzegamy świat, i jaką przyjmujemy względem niego perspektywę ma przemożny wpływ na to, jak się czujemy. Poniżej lista siedmiu zasad, które pomogą czerpać większą satysfakcję z życia.

Nie dąż do niemożliwego

Wielu z nas stawia sobie cele, które są nierealne do osiągnięcia. Nic dziwnego, że potem towarzyszy im rozczarowanie i poczucie porażki. Ambicje powinniśmy zawsze konfrontować z rzeczywistością. Jeśli marzymy o willi z basenem nad Morzem Śródziemnym, zacznijmy najpierw odkładać pieniądze na domek nad Bałtykiem. Na willę może przyjść czas w przyszłości. Najpierw czerpmy radość z tego, co znajduje się w zasięgu naszej ręki.

Szanuj innych

…a inni będą szanowali Ciebie. Nic prostszego! Respekt, którym się wzajemnie darzymy, sprawia, że świat jest lepszym miejscem.

Nie myśl, że nie masz tego, na co zasługujesz

…a zamiast tego ciesz się tym, co posiadasz. Doceń swoich najbliższych, aktywności dnia codziennego, rzeczywistość, która Cię otacza. Wyrażaj wdzięczność, a nagle okaże się, że masz o wiele więcej, niż Ci się początkowo wydawało.

Mów „tak”

Zgadzaj się na pomysły innych, odpowiadaj twierdząco na zaproszenia, chętnie próbuj nowych rzeczy. Dzięki temu możesz odkryć drzemiące w Tobie pasje, poznać nowych ludzi, sympatycznie spędzać czas.

Myśl o sobie

To nie jest namawianie do egoizmu i zapominania o innych. To jest przypomnienie, że pewna dawka myślenia o sobie gwarantuje dobre samopoczucie. Nie można zapominać o własnych celach, potrzebach, marzeniach. To przecież ich zaspokajanie przyczynia się do osobistego poczucia szczęścia.

Nie przeżuwaj

Jeśli zamiast przeżywać jakąś niemiłą sytuację w ściśle określonym czasie, zaczynasz ją przeżuwać i myśleć o niej bez przerwy, nie możesz czuć się szczęśliwy. Pozwól negatywnym emocjom wybrzmieć, nie zachowuj ich dla siebie, niech nikną tak szybko, jak się pojawiły.

Ciesz się małymi rzeczami

Nie tylko wygrana w totolotka może dać Ci szczęście. Cieszyć mogą kwiaty kwitnące na drzewach, promienie słońca, dobra książka, pyszna herbata. Warto doceniać takie drobnostki – w końcu to one składają się na naszą codzienność.

Poczucie bycia szczęśliwym jest tak samo subiektywne, jak odczuwanie chłodu, głodu czy bólu. Zamiast zatem narzekać na okoliczności, rozgrzejmy się dobrą myślą, nakarmmy radosnym wspomnieniem czy opatrzmy zranienie optymistycznym spojrzeniem w przyszłość. Wszystko, czego do tego potrzebujemy, już jest w nas. Dokopmy się zatem do tego i zróbmy właściwy użytek.
Więcej z kategorii Psychologia
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?